Bilgisayarım açılmıyor ?

Bilgisayarınız elektrik kesilmesi sonucu kapandı veya farklı nedenlerden dolayı kapattı kendini. Bilgisayarın fişi takılı fakat düğmesine bastığınız halde pc çalışmıyor. Böyle bir sorunla karşılaştığınız vakit yapmanız gereken ilk şey şu olmalı. Bilgisayarın power kablosunu kasadan çekin.

Bilgisayarınız 5 – 10 dk civarı bir süre zarfında kapalı kalsın. Bu 5-10 dk sonrasında fişi takıl o şekilde bilgisayarı çalıştırmayı deneyin. Bu işlem büyük çoğunlukta işe yarar. Normal bir pc kullanıcısı iseniz hiç kasayı ellemeden en yakın bir teknik servisten telefondan destek alıp çözmeye çalışın. Eğer az çok kasa sökmüşlüğünüz var ise kasanın kapağını açın. Ve bios pilini çıkarın. Herhangibir metal ile ( makas, ataç v.b ) pilin çıkarıldığı yerdeki demirlere temas halinde yaklaşık 10 sn tutun

Daha sonra bios pilini takın. Bilgisayarı açmayı deneyin. Buda mı olmadı ?

O zaman anakart üzerindeki ram’leri söküp tekrar takın. Eğer bu da işe yaramamış ise yapacağınız tek bir şey kalıyor. İşlemciyi anakart üzerinden söküp tekrar takmak. Eğer bundan da sonuç alamadıysanız yüksek bir ihtimalle power supply arızalanmıştır. Değişmesi gerekir. Bunun dışında yapabileceği arıza ise anakart arızasıdır. Eğer ki fiş takılı düğmeye bastığınız vakit işlemci fanında hafif bir dönme oluyor ise %70 anakart arızalanmıştır. Hiç boşa kürek sallamayıp direk bir teknik servise götürün. Bilgisayarın açılmaması durumunda yapılabilecek işlemler bunlardır. Bunların dışında üst düzey kullanıcıların yapabilecekleri fazla bir şey yoktur. Gerisi teknik iştir.

Bu anlatımda ;

Bilgisayar açılmıyorsa ne yapılır ?

Bios pili nasıl çıkarılır ?

Bios resetleme nasıl yapılır ? ( kısa devre )

Kısaca bilgisayar arıza tespiti

Konuları anlatılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir