Anneniz Hakkında Kitap Yazmak İçin 5 İpucu

Dünyada her türden anne var ve anneler hakkında her gün pek çok şey yazılıyor. Anneler, dünya liderlerinden çocuklarına kadar herkese ilham kaynağı olmuştur. Yine de, bu annelerin çoğu, yakın aile ve arkadaş çevrelerinin ötesinde güneşte asla anları olmayacak. Annen hakkında bir kitap yazmayı öğrenerek, kalıcı bir övgü olacak gerçekten özel bir şey yaratma fırsatına sahipsin.

Birinci İpucu: Bir Anı veya Kurgusal Temsil Üzerine Karar Verin

Anneniz hakkında bir kitap yazma yolculuğunuza başlamak için önce ne tür bir kitap yazmak istediğinizi bilmeniz gerekir. Annenizin hayatının çeşitli yönleriyle ilgili anıları ve hikayeleri içeren bir anı yazabilirsiniz.

Ya da annenizi onun hayat hikayesinden esinlenen bir kitapta kurgusal bir karakter haline getirmeyi seçebilirsiniz. Her iki seçenek de anneniz hakkında çok sayıda arka plan bilgisi bilmenizi gerektirecektir. Bir anı, muhtemelen sizin için kurgusal bir hesaptan daha fazla duygusal bir deneyim olacaktır.

İkinci İpucu: Gerçekleri Toplayın

Pekala, artık bu kitapla hangi yöne gideceğinizi bildiğinize göre, anne hakkında bir sürü gerçek toplamanın zamanı geldi. Elbette, onunla büyüdün ve bir sürü hatıran var ama onun iletişim kurduğu tek kişi sen değilsin.

Ama yine de onunla ilgili kendi özel anılarınızla başlamalısınız. Daha sonra çeşitli aile, arkadaşlar ve tanıdıklar hakkında bildikleri veya onun hakkında hatırladıkları hakkında röportajlar yapabilirsiniz. Sevgili yaşlı anne hakkında bilmediğin şeylere şaşıracaksın.

Kitabınız anneniz için sürpriz bir hediye olmayacaksa, devam edin ve onunla hayat hikayesi hakkında röportaj yapın. Sizinle en sevdiğiniz yemeğin üzerine oturup geçmişteki olaylar hakkında sohbet etmekten muhtemelen çok mutlu olacaktır. Tabii ki, eğer bir hediye ise, sinsi olabilir ve onun anılarını gizlice kaydedebilirsiniz.

Üçüncü İpucu: Bir Anahat Oluşturun

Kendi annen hakkında yazıyor olsan bile, kitabın yine de okuyucuların işini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. En kolay yol, en baştan başlayıp günümüze kadar götürmek olacaktır. Ya da hayatındaki çok özel bir zamana veya olaya odaklanabilir ve bunu kitap için bir temel olarak kullanabilirsiniz.

Her bölüm belirli bir zaman ve yer veya olay hakkında konuşacak.

Örneğin, Birinci Bölüm: Nikel ve Dondurma Külahının Ayak İşleri

Bu bölüm, bir annenin küçük bir kızken sık sık ayak işlerini nasıl yürüttüğünü ve bunu yaparken bazı komik şeyler yaşadığını anlatıyor.

Dördüncü İpucu: Objektif Kalın

Kitabın konusuna bu kadar yakın olduğunuz için bazen aşırı duygusallaşabilir ve aşırı duygusal lapalara doğru sürüklenebilirsiniz. Ya da annenle gergin bir ilişkiniz varsa, çok fazla olumsuzluk iyi bir hikayeyi gölgeleyebilir.

Annenizin anılarının yazarı olmayı taahhüt edecekseniz, kendinizi bu kitabı yazmak için tutulmuş bir yazar olarak düşünün. Asıl amacınız annenizin iniş çıkışlarını eğlenceli ve aydınlatıcı bir dille yazmaktır. Bunu ancak kendi derin duygularınızı bunun dışında tutabilirseniz yapabilirsiniz. Tüm bu bastırılmış duyguları kendi anılarınız için saklayın.

Beşinci İpucu: Acele etmeyin

Başkaları bu kitabı okuyacaksa, o zaman annenizin hikayesini iyi bir şekilde ele almak için zaman ayırın. İlk kez yazarsanız, kitap yazmanın düşüncelerinizi doğru kelimelere dökmeyi içeren adım adım bir süreç olduğunu hemen keşfedeceksiniz.

İlk taslak üzerinde çalışırken, onu mükemmelleştirmeye çalışmak hakkında fazla düşünmeden, kelimelerin sizden özgürce akmasına izin vermenizi öneririm. Bu şekilde, gerçekten söylemek istedikleriniz sizden çok daha kolay çıkacaktır. İstediğiniz zaman daha sonra geri dönüp yazdıklarınızı düzenleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.