Artık Kimin Mutfağa İhtiyacı Var?

Burada kendimizi 21. yüzyılda buluyoruz ve arabalar kendi kendine sürüyor, buzdolapları internet üzerinden otomatik olarak yemek sipariş ediyor ve hepsinden daha şaşırtıcı olan Millennials yeni evlerin en büyük alıcıları haline geldi! Beni kandırabilirdin. (Aşağıdaki Millennial Song bağlantısına bakın).

Geleceğe amansızca ilerlerken, teknoloji insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ilerliyor. Bunun mükemmel bir örneği Sanal Gerçekliktir. Yaratılan sanal kelimenin bizi gerçek dünya olduğunu düşünmemiz için ne kadar gerçek olduğu konusunda muazzam ilerlemeler kaydetti. (Okumak Kar Kazası Neal Stephenson tarafından, 1992’de geleceğe bir bakış için yazılmış). Yeğenim Microsoft için sanal gerçeklik bölümünde çalışıyor ve en son donanım/yazılımı denememe izin verdi. Bir programda Everest Dağı’nın tepesinde olduğumu ve diğerinde okyanusun dibinde istiridye topladığımı hissettim. Gerçekten orada olduğumu düşündüm!

Peki bu bizim geleceğimizi veya daha spesifik olarak benimkini nasıl doğrudan etkiler? Modern mutfağın günleri yaklaşıyor. Havva, Adams’ın yardımıyla bahçeyi karıştırdığından beri, aileleri için kendi başlarına yemek hazırlamaya başlamak zorunda kaldılar. Bu nedenle, işleyen bir mutfak ihtiyacı. Ama Adem veya Havva’nın VR (Sanal Gerçeklik) kulaklıklarını taktığını ve özlem duydukları herhangi bir restorana girerken hayal edin. Sanal menüyü açın, avatara söyleyin (sahte [virtual] kişi) ne isterlerse garsonluk yap ve Bitcoin ile öde!

Birkaç dakika sonra sürücüsüz bir araba sanal akşam yemeğiyle (muhtemelen biraz lapa) evlerine yanaşacak ve bir robot kapı zilini çalacaktı. Kesinlikle şimdiye kadar yedikleri en iyi yemek olduğunu düşünürlerdi. Sanal Gerçeklik 1; Mutfak 0.

Neyse ki, göründüğü kadar kasvetli değil. Siz bunu okurken hepimiz yerinde yaşlanıyor olsak da, henüz tam olarak orada değiliz (Word 2003’ü bir Sanal Windows XP programında, Windows 10 bilgisayarımın içinde bir yerde ikamet ediyor olmama rağmen). Neyse ki hala mutfağa ihtiyacımız var ve her zaman banyolara ihtiyacımız olacak (sanırım). En iyi şansımız, yeni teknolojiye yavaş yavaş adapte olmaya çalışmaktır. Başlamak için iyi yollar olan Siri ve Alexa ile konuşun ve hala mutfağınızda yemek yemek, ödev yapmak, kahve içmek ve gazete okumak için (bunlar hala varken) oturabileceksiniz.

Bildiğimiz mutfakların en az yirmi ya da otuz yıl daha var olacağını düşünüyorum, bu yüzden tadilat yapmayı düşünüyorsanız, eskimelerini beklemeyin. Şimdi yeniden şekillendirin, böylece uzun yıllar boyunca keyfini çıkarabilirsiniz. Ve bir şeylere atlamak istiyorsanız, sonbahar, planlamaya başlamak ve projeleri harekete geçirmek için en iyi zamandır.

Kasırgalar, nükleer tehditler ve küresel ısınma gelip gidebilir, ancak şu anda hiçbir şey sizi yeni veya tadilattan geçmiş bir mutfak veya banyodan daha iyi hissettiremez. Depozitoyu Bitcoins olarak ödemek zorunda kalsanız bile!

(Milenyum Şarkısı: https://www.youtube.com/watch?v=ZthGh758pYY )

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.