Bakır Kuruş Toplayarak Nasıl Para Kazanılır

Altın ve gümüş külçe madeni paralar satın alan birçok yatırımcı ve madeni paraları inceleyen madeni para koleksiyoncuları, değerli bir kar elde etmek için bakır pennileri toplamayı muhtemelen hiç düşünmemiştir. Muhtemelen “tasarruf edilen bir kuruş kazanılan bir kuruştur” diye duymuşsunuzdur, çünkü düşük bir kuruş bir kuruş değerindedir. Çoğu kuruşun yüz değeri yetersiz olsa da, tüm bakır penilerin nominal değerlerinin iki katı değerinde olduğunu biliyor muydunuz?

1909’dan 1982’ye kadar basılan peniler %95 bakır ve %5 çinkodan yapılmıştır. Bakırın parasal olarak çok değerli olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak son derece önemli bir metaldir. Bakır, endüstride, özellikle elektrik, inşaat, ulaşım ve diğer birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bakır, elektriği en iyi ileten, kararmayan ve dövülebilir olduğu için oldukça iyi bir fiyat alır. Bakırın eriyik değerini bulmak için, bir pound bakırın şu anda yaklaşık 3,12 dolar değerinde olduğunu bilmemiz gerekiyor. 154 bakır peni bir pound’a eşittir. Yani 3.12 bölü 154 her kuruş için yaklaşık 2 senttir.

Her bakır kuruşun değeri 2 sent olduğu için küçük bir yatırım olabilir. Ne kadar çok bakır paranız varsa, yatırım o kadar büyük olur. Öyleyse, nominal değeri için hala bir bakır kuruş nasıl elde edersiniz? Öncelikle günlük değişiminizi inceleyerek 1982 öncesi kuruşları bulabilir veya bankalardan rulo alabilirsiniz.

Her bir bakır sentin iki katı değerinde olmasının yanı sıra nümizmatik değeri de önemlidir. Bir madeni para koleksiyoncusu gibi her madeni paranın tarihlerini ve koşullarını incelemek bakırınıza daha fazla değer verebilir. Ancak mutlaka deneyimli bir madeni para koleksiyoncusu bilgisine sahip olmanız gerekmez. Birçok rulo, modern Lincoln cent’inden (1959 – şimdi) önce basılan eski “buğday” sentlerini içerir. Bir kuruş buğdayı tespit etmek kolaydır – 1909 ile 1959 arasında basılan tarihlere ve iki buğday sapı arasında ortalanmış “ONE CENT” kelimelerinin arka yüzüne bakın.

Duruma bağlı olarak, buğday sentleri daha nadir ve daha değerlidir. Durum ne kadar iyi olursa, o kadar değerli olurlar. Rulo avladığımda, genellikle buğday sentlerini “iyi” ila “çok iyi” arasında bulurum. Bunlar eBay’de 10-15 sentlik bir fiyat alabilir. 50 ruloluk bir banka kutusunda birçok eski buğday senti ve bakır Lincoln/Memorials bulmak nadir değildir. Koşullar ve fiyatlar hakkında daha iyi bilgi edinmek için internete girer ve “yıllara göre kuruşların değeri” veya “madeni paranın değeri nedir” diye arardım. Ayrıca kitapçılarda veya Amazon.com’da bulunan en son “Resmi Kırmızı Kitap: Amerika Birleşik Devletleri Madeni Paraları Rehberi” kitabını da satın alabilirsiniz.

Bankadan satın aldığınız penni kutularında, 50 rulo halinde toplam 2500 peni olan 25 dolarlık peni bulunur. Her ruloyu tek tek incelemek istemiyorsanız, bakırları çinkolardan ayırmanızı sağlayan bir bakır kuruş ayırma makinesi satın alabilirsiniz. Bunları ayırmak için aceleniz yoksa, temel bir “EZ Copper Penny Sıralayıcısı”nı 30 dolardan 60 dolara satın alabilirsiniz. Bir sürü kuruşun hızlı bir şekilde sıralanması için 500$’a satılan bir “Ryedale Apprentice Penny Sıralayıcısına” ihtiyacınız olacak.

Bakır paraları toplamanın bir başka nedeni de, bir gün Darphane onları dolaşımdan çıkardığında, onları eriterek çubuklar haline getirmenin yasal olacağıdır. Barlar, yüzlerce hatta binlerce peni içerebilen büyük kavanozlara veya bidonlara tutunmak yerine, bir kenara koymak çok daha kolay yönetilebilir.

Dolaşımdaki kuruş rulolarını satın alırken elde ettiğiniz harika avantaj, size ödediğinizden daha fazlaya mal olmamasıdır. Size bir kuruşa mal olmaz, çünkü tüm kuruş rulolarını nominal değerinden satın alırsınız. Sadece birçok bakır kuruş bulmakla kalmayacak, aynı zamanda yalnızca değer katan eski buğday kuruşları da bulacaksınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.