Bilgisayar Programcılığının Temelleri – Kolay Yoldan Başlarken

Bir bilgisayar programı, bilgisayarın gerçekleştirmesi gereken bir talimat zincirinden oluşur. Bu talimatlar, bu talimatları gerçekleştirmek için gerekli olan diğer önemli verilerle birlikte gelebilir. Bu nedenle, programlama süreci, talimatların ve verilerin tanımlanmasını içerir. Bilgisayarınızla ilgili verileri bulabilmeniz için, bilgisayar programlama temellerine ve üç temel öğeye ilişkin verilere aşina olmalısınız:

1. Yapılması gereken talimatlar.

2. Talimatların gerçekleştirileceği sıra.

3. Talimatları yapmak için gereken veriler.

Bilgisayar programlamanın ilk aşaması temel olarak kağıt işlemlerini içerir. Bu aşamada, bir bilgisayar kullanarak çalışmanıza bile gerek yoktur, ancak çalışmanızı bir kağıt parçası yerine bir disk dosyasına yazmanızı sağlayacak bir kelime işlemci kullanırsanız. Bunu, bilgisayara çalıştırma talimatı vermeye başlamadan önce, bilgisayarınızın ne yapmasını istediğinizi net ve daha spesifik olarak anlayabilmeniz için yapmanız gerekir.

Bilgisayarın talimatları aynen verilen şekilde izleyeceğini unutmayın. Ne istediğini söyleyemez; daha çok senin istediğini yapabilir. Bu nedenle, programınız bir bilgisayara yaklaşmadan önce aşağıdakileri içeren birkaç adımı uygulamanız gerekir:

– Problemin tanımlanması

Bilgisayara ne yapacağını söylemeden önce, önce ona aşina olmalısınız. Bilgisayara, gerçekleştireceği tüm faaliyetlerin sonucu olarak neyi başarması veya üretmesi gerektiğini açıkça söylemeniz gerekir.

– Çözümün belirlenmesi

Bilgisayarın sonuçta ne üreteceğini zaten biliyorsanız, sahip olduğunuz bilgilere yakından bakmalı ve ihtiyacınız olan bilgileri belirlemelisiniz. Ayrıca, ham girdi verilerini elde etmek istediğiniz nihai sonuca göre değiştirebilmeniz için kullanmanız gereken mantıksal prosedürleri, denklemleri ve diğer yöntemleri tanımlamanız gerekir.

– Çözümün haritalanması

Bilgisayar programcılığındaki bu aşama uygun sırayla düzenlenmelidir. Eylemlerin kullanıldığı sıranın, eylemlerin kendisi kadar hayati olduğunu unutmayın. Çözümü doğru sıraya göre düzenlerken, seçenekleri göz önünde bulunduracaksınız.

Sorunu tanımlamayı ve çözümü tasarlamayı ve haritalamayı tamamladığınızda, yapmanız gereken bir sonraki şey, program kodunu bir veya birkaç bilgisayar diline/dillerine yazmakla başlamaktır. Ancak devam etmeden önce, belirli bilgisayar platformunun yanı sıra kullanmanız gereken olası dillere de karar vermelisiniz.

Genellikle, bilgisayar dilleri çeşitli görevler için optimize edilmiştir. Bu nedenle, öncelikle gerekli göreve en uygun dili seçmek önemlidir. Gerçekten de, bilgisayar programlama temellerini öğrenmek, özellikle söz konusu alanda bir kariyer yapmak istiyorsa, özenti bir programcının kendini donatması gereken ilk adımdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.