windows 8’de mavi ekran hatası

windows 8 cd romBilgisayarınız ısınıyordu içini açıp temizlemek istediniz ve şimdi mavi ekran hatası mı vermeye başladı.
Birden çok sorun olabilir.

Çözüm için öncelikle sırası ile yapacaklarınız:

– güvenli modda bilgisayarı açmayı deneyin açlıyorsa, işlem yapabiliyorsanız hata donanımsal değildir işletim sisteminden kaynaklanan bir hatadır. Ama güvenli modda açılmıyor hata veriyor reset atıyorsa %99 donanımsal bir arıza sözkonusu.

– ram hatası ise;

yapacaklarınız:
– remi yuvasından çıkartın. ram girişine ışık yardımıyla bakın. içinde ufakta olsa bir toz parçacığı kalmış olabilir.
– birden fazla ram varsa teker teker takarak sistemi çalıştırın denemeler yapın. Özellikle turbo pascal programı varsa programı açıp birkaç ufak programcık yazmaya ve çalıştırmaya çalışın. Ram hatasıysa %99,9999 reset atacaktır. ya da print screen ile ekran görüntüsü vs alıp dosyayı kaydedin birkaç kez tekrarlayın.

– wirelles kartı gibi yuvalara oturan başka parçalar görüyorsanız kart üzerinden onlarıda çıkartıp yuvalarının temiz olduğuna ve sağlam olduğuna emin olun.

– daha önce çıkartıp taktığınız tüm parçaları söküp kontrollü bir şekilde tekrar takın.

sorun düzelecektir. halen devam ediyorsa donanımsal bir arıza vardır. o da hangi donanımın bozulduğunu anlayabilmeniz için her donanımı skötükten sonra sistemi güvenli modda açacaksınız. hangi parçayı çıkarttığınızda sistem güvenli modda doğru bir şekilde açılıyorsa o parça arızalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir