Bilgisayar temizleme

Bu makalede kısaca bilgisayara yazılımsal temizlemeden bahsedicem. Genel olarak bilgisayarın yazılımsal temizliği için belirli işlemler yapılır. Size aşağıda bilgisayar temizliğini madde madde anlatımı yapılmıştır. Bu işlemler sayesinde bilgisayarınızı ağır yükten kurtarmış olacaksınız. Biraz klasik şeyler olabilir ama aşağıdaki anlatılanlar genel olarak çok ayrıntıya girmeden bilgisayarı fazlalıklardan arındırmış olacaksınız.

1. Program ekle kaldır daki işinize yaramayacak tüm gereksiz programları kaldırın. Ve bilgisayarınız kapatıp tekrar açın.

2. Başlat – Çalıştır yapıp “msconfig” yazıp enter tuşuna basın. Enter tuşuna bastıkdan sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Çıkan ekrandan başlangıç sekmesine tıklayın.

 

Karşınıza gelen sekmede başlangıçdaki açılan programların listesini göreceksiniz. Ordan başlangıçda açılmasını istemediğiniz programları ordan kaldırabilirsiniz. Kaldırdıkran sonra tamam diyip yeniden başlatma yı seçin.

Daha sonra ;

C:\Documents and Settings\Sizin kullanıcı adınız\Local Settings\Temp

C:\Documents and Settings\Sizin kullanıcı adınız\Local Settings\Temporary Internet Files

Klasörlerinin içindeki tüm dosyaları silin.

3. Daha sonra combofix ‘i indirin.

Bilgisayarınızı güvenli mod da açıp çalıştırın. Bilgisayarınızı tarayacaktır.

4. Cclaner programını indirip kurun daha sonra çalıştırıp kayıt defterş temizleme bölümünü kullanıp kayıt defteri bölümündeki gereksiz girdileri temizlesin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.