Bir bilgisayara birden fazla antivirüs yüklemek

antivurusBaşlık: Bilgisayar sorunu
Soru: Bir pc ye birden fazla antivirüs koyabilirmiyiz tabiki çakışmaması gerek nasıl ayarlıyabilirim ?

Emre isimli kullanıcımız bu şekilde bir soru göndermiş. Hemen bilgim doğrultusunda cevap vermeye çalışayım.

Bilgisayar bildiğiniz gibi HDD dolana kadar ne yüklerseniz alır, kolay kolayda sürüm çakışması yada programların içerisinde şu programla birlikte yüklenemez diye bir kod girilmemiş ise herşeyi yükleyebilirsiniz. Ancak şöyle bir sorun var, bir bilgisayara 2 antivirüs yüklemek çok sağlıklı değil.

Antivirüs programları; genellikle bir başka antivirüs programını virüs olarak görür ! Bunun nedeni o bilgisayarda tek olup, tüm sistemi tek bir antivirüs ile koruma çabalarıdır. Bunun yanı sıra antivirüs programlarının %90ı sistem açıldığında yüklenen iexplorer vb uygulamaları tarayıp sorunsuz bir şekilde çalıştırmaya çalışır. Bu durumda 1 bilgisayarda 2 antivirüs olduğu zaman iki programda aynı iexplorer’i taramaya çalışacağı için bir çakışma sözkonusu olabilir ve sağlıklı çalışmaz. Kurulum sırasına yada programın kalitesine göre birbirini diskalifiye edebilirler (diğer programı virüs olarak görür ve engeller)

Diyeceksiniz; iki antivirüs programını bir bilgisayarda kullanan yok mu ?

Evet var ancak şunu unutmamak gerekir ki yukarıda belirttiğim gibi mutlaka bir çakışma sözkonusu olacaktır. Genellikler Nod32 ve avast programlarını birlikte kullanıyorlar. (çevremde var birkaç kişi) ancak sürekli bilgisayar sorunları yüzünden yanıma geliyorlar 🙂

Kısacası konu ney olursa 1 tane olsun temiz olsun.

En iyi antivirüs derseniz: 1 yıl öncesinde NOD32 diyordum, ancak 2-3 defa beni zor durumda bıraktı, web sayfalarındaki iframe virüslerini yakalamıyor bu yüzden sürekli formatla uğraşıyordum. Eğer interneti çok kullanıyor, birçok web adresini ziyaret ediyorsanız (ne içerikli sitelerden bahsettiğimi anladınız) avat antivirüs programını kullanın. Web sayfalarından bulaşan virüsleri %95 yakalıyor. (en iyi performans alabilmek için windows 7 ve avast diyorum.)

3 thoughts on “Bir bilgisayara birden fazla antivirüs yüklemek”

  1. bende ıkı tane vurus progrmaı yuklu fakat hıc bır sorun çıkartmıyorlar ancak kullandığım bır dvr bulma programı var onu açtığım zaman aynen şöyle yazıyor sistemınızde bır den fazla yuklu vurus programı bulunmaktadır bu sıstemınıze zarar verebılır bırnı kaldırayımmı ??

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.