Bire Bir Savunma Nasıl Oynanır?

1) Forvet ve Net Arasında Kalın.

Hokeyde defans oynarken, kendinizi rakip oyuncu ile file arasında tutmanın temel prensibinde asla yanlış gidemezsiniz. Bire Birler mükemmel bir örnektir.

Onu Dışarıda Tut

Diğer takımdaki bir hokey oyuncusu disk ile bölgenize doğru ilerlerken, amacınız onu dışarıda, tahtalara doğru tutmaktır. Dışarıdan gol atma şansı, sizi içeride yenmesinden çok daha azdır. Bunu yapmanın en iyi yolu vücut pozisyonunuzdur. Oyuncu buzun ortasından geliyorsa, kendinizi doğrudan onun önünde konumlandırın.

Center Lane’e sahip olun

Kanatta geliyorsa, buzun merkezine doğru hafifçe sıraya girin. Dış omzunuz aşağı yukarı onun iç omzuyla aynı hizada olmalıdır. Bu onu, sizi daha az tehdit altında olduğu dışarıda yenmeye çalışması için cesaretlendirir. Buzun ortasında geniş bir hayali şerit hayal edin ve diğer oyuncuyu bu şeridin dışında tutun. Zor olan kısım, siz ve diğer oyuncu arasındaki boşluk miktarını veya boşluğu kontrol etmektir.

2) Boşluğu Kontrol Edin

Çok Geniş Bir Boşluk, ileriye doğru içeri doğru kesmeye izin verecektir. Veya, sizi ekran olarak kullanarak bir şut için kaleciye yaklaşması için ona yeterli alan verebilir. Boşluğun yaklaşık iki uzunluktaki bir hokey sopasından çok daha geniş olmasını istemezsiniz.

Çok Dar Bir Boşluk ve onu kontrol edemiyorsanız, etrafınızda dolaşmasına izin verme riskiyle karşı karşıyasınız.

Canucks’tan Willie Mitchell çok daha aldatıcı bir yaklaşım kullanıyor. Vancouver Sun ile yaptığı bir röportajda Willie, “Şekeri Almak” için forveti nasıl tuzağa düşürdüğünü açıklıyor.

Mitchell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ben buna şekeri almak diyorum” dedi ve rakibine yem atabilme yeteneğini açıkladı. “Hokey oyunu, birini tepki verecekleri konuma getirmekle ilgilidir, bu yüzden şekerleri alırlar.

“Boşluğum olduğunda [defending an opposing forward], sopamı vücuduma çok yakın tutuyorum, bu yüzden önümde çok fazla buz var gibi görünüyor. Forvet hamlesini defans oyuncusuna mümkün olduğunca yakın yapmak istiyor çünkü defans oyuncusunun ısırmasını istiyor. [the forward] onun etrafında dolaşabilir. Bir hamle yapmak için geliyorlar – şekeri alıyorlar – ama sonra sopamı çıkarıp diski dürtüyorum. Acele edin, ben böyle oynarım.

Savunma alanında da aynı. Ve sopamı oraya koyacağım ve kıracağım.

“Onları rahatsız edici bir duruma sokmak istiyorsun. Şekeri almak yerine onların almasını istiyorsun.”

Forvet hamlesini yaptıktan sonra bile onunla file arasında kalmaya çalışın. Hepsini durdurmayacaksın, ama mümkün olduğu kadar zorlaştıracaksın.

3) Kalçalarını İzleyin

Hokeyde Bire Birler, deneyimli bir disk taşıyıcısına karşı aldatıcı olabilir. Bu adamlar sadece seni yenmek ve o önemli golü atmak için can atıyorlar. Kalçalarını izlemek, kendi bölgenizde dışarı çıkmanızı önlemeye yardımcı olacaktır.

Bay. deke

Rakip hokey oyuncusu ve ağ arasında doğru bir şekilde kendinizi konumlandırdığınızda, Bay Deke elinden geldiğince seni kandırmaya çalışacak. Bildiğiniz gibi Bay Deke’in elinde numaralarla dolu bir hokey çantası var. Bunun gibi adamlar tarafından çok defa şortumdan çıkarıldım. Rezil ayak parmağı sürükleme genellikle beni alır. Bay Deke, diski stratejik olarak zar zor erişebileceğim bir yere yerleştirerek ve bir dürtme kontrolü yapmak için beni içine çekerek beni ayartıyor. Ama o benden çok önde. Paka uzandığım anda, patentli ayak parmağıyla sürükleme manevrasını yaptı ve beni geçti. Sonra benim arkamda olduğunu, kaleciyi de dışladığını bildiğimi sanıyorum. Bu adamların soyunmasından nefret ediyorum.

Puck’a bakma

Bu konuda bana verilen en iyi hokey tüyosu, üzerinize gelirken kalçalarını izlemek. Deneyimli bir forvet, diskiyle, kafasıyla, omuzlarıyla, hız değişikliğiyle ya da elindeki herhangi bir şeyle sizi kandırmaya çalışır. Göğsüne veya formasının armasına odaklanırsanız, sizi tüm üst bedeniyle bile çekebilir. Yapabileceğin en kötü şey, diski izlemek. Diski çevresel görüşünüzde tutun, ancak ona bakmayın.

Kalçalar Yalan Söylemez

Kalçaları olmadan hiçbir yere gitmiyor, o yüzden gözlerini onlardan ayırma. Kalça, omuz gibi düşürülemez ya da sahte bir kafa gibi hızla ortalıkta dolaşamaz. Gözlerinizin bel hizasında olması, diski çevresel görüş alanınızda tutmanızı da biraz daha kolaylaştırır. Kalçalarına dikkat et, diske değil.

4) Stick’inizi Önde Dışarıda Tutun

Bir elinizle sopayı önünüzdeki buzun üzerinde tutun. Havada değil, yan tarafta değil. Sopanızı gelen hokey oyuncusuna doğrultmak, size, etrafınızda dolaşmaya çalıştığı her tarafa sopayı sallama esnekliği sağlar.

Sabırlı ol

İlk hamleyi forvetin yapmasına izin verin, sonra ona tepki verin. Diske atlar ve ıskalarsanız, kendinizi oyunun dışında bulabilirsiniz.

Bastonumu bir yandan diğer yana süpürürdüm. Daha yavaş hokey oyuncularına karşı, bazen sopamı paka alıp onları yavaşlatabilir, hatta pakı tahtaya vurabilirdim. Ama her zaman işe yaramaz. Ateşli Vuruşlar, genellikle benim muhteşem süpürme denemelerimden hemen sonra hamlelerini zamanlardı. Sopam bir tarafta olacak ve onlar karşı tarafta etrafımda dolanacaklardı. Tekrar yandı.

Forvet oyuncusunun diskte sorun yaşadığını fark ederseniz, poke-check denemenin tam zamanı. Aksi takdirde, sopanı önde tut ve hamlesini yaptığında hazır ol.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.