Birleştirici Araçlarını Kullanarak Bir Bilgisayarı Nasıl Daha Hızlı Hale Getirirsiniz?

Yavaş Windows PC performansının ana nedenlerinden biri dosya parçalanmasıdır, dosya parçalanması bir bilgisayar giderek daha fazla kullanıldıkça zaman içinde meydana gelen bir şeydir. Günlük kullanım sırasında, yeni programlar yüklediğinizde, pencereler otomatik olarak güncellendiğinde, kendilerini yüklediğinde ve diğer birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Sadece Diskeeper gibi bir disk birleştirme aracı kullanarak bir bilgisayarı nasıl daha hızlı hale getirebileceğinizi anlamak için dosyaların bilgisayarınızda nasıl depolandığını anlamanız gerekir. İyi bir benzetme, fiziksel bir dosya dolabıdır. Bilgisayarınızın içindeki veri depolama aygıtının (Sabit sürücü) bir dosya dolabındaki bir çekmece olduğunu, çekmecenin içinde belgelerim klasörünüzün, resimler klasörünüzün, videolar klasörünüzün, Windows sistem klasörlerinizin vb. içeriklerini içeren asılı dosyaların olduğunu hayal edin.

Parçalanma, “asılı dosyalar” içeriğinin birbiri ardına eklendiği ve belirli bir sırada olmadığı yerdir. Ek olarak, bir öğe güncellendiğinde, yalnızca güncellenen kısım artık ilgili asılı dosyada daha geriye saklanır. Bu fiziksel bir dosya dolabı olsaydı, bu aşamada işe yaramaz olurdu. Bilgisayarlar o kadar hızlıdırlar ki kabinin çizimini araştırabilirler, bu yüzden bir dosya için tüm bitleri o kadar hızlı bulursunuz ki bir fark görmezsiniz. Bu bir yere kadar…

Daha fazla sayıda anahtar dosya parçalandığında, dosya parçalanması PC’nizin performansı üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmaya başlar. Çoğu insanın belki de binlerce belgesi ve resmi vardır, Microsoft pencerelerinin kendisinin birlikte çalışan binlerce dosyadan oluştuğunun farkında değildirler. Bir zamanlar parçalanmış olan bu yapı, yavaş pc başlatma sürelerinin ve hatta bazen bilgisayar çökmesi ve donma sorunlarının ana nedenlerinden biridir.

Birleştirme yazılımı tüm bu dosya parçalarını bulur ve bunları tekrar eksiksiz öğeler olarak yeniden birleştirir. Bu, dosyaları açarken ve daha önce parçalanmış durumdayken bilgisayara zaman kazandırır. Tek bir dosyayı açmak için harcanan süre fark edilemeyecek kadar küçük olsa da, Windows başlatılırken bilgisayarınız yüzlerce dosyayı açarken bu büyük bir fark yaratabilir.

Aynı şey yazılımlar için de geçerlidir, sık sık kelime işlemci programları gibi yazılımların bilgisayar birleştirilmeden önce açılmasının 20 saniye sürdüğünü ve sonrasında sadece birkaç saniye kadar kısa sürdüğünü gördüm.

Öyleyse neden pencerelerde yerleşik olan birleştirme aracını kullanmıyorsunuz? Cevap, Diskeeper gibi gelişmiş fonksiyonlara sahip değil. Diskeeper, standart Windows aracının hakkında hiçbir şey yapamayacağı sistem dosyalarını birleştirebilir. Ayrıca, Windows aracında mevcut olmayan sistem başlatma ile ilgili dosyaları optimize etmek için gelişmiş özelliklere sahiptir.

Diskeeper’ı şiddetle tavsiye ederim; Yüzlerce müşterinin bilgisayarında yıllardır kullanıyorum. Arada sırada rakipleriyle karşılaştırıyorum ama her zaman en iyisini bulmaya devam ediyorum. Herhangi bir yazılım aracı gibi özellikleri doğru kullanmak önemlidir. Önce ‘Çevrimdışı Birleştirme’ özelliğini, ardından daha sonra daha standart birleştirme özelliğini kullanmanızı öneririm. Bu iki aşamalı saldırıyı tamamladığınızda, bilgisayarınızın artık yavaş olmadığını görmelisiniz.

Diskeeper hakkında daha fazla bilgi almak ve doğru araçlar ve bilgilerle donatıldığında kendi başınıza çözebileceğiniz diğer PC sorunları hakkında bilgi edinmek için lütfen web sitemi DIYComputerRepair.weebly.com’u ziyaret etmekten çekinmeyin.

Daniel Barnes

11 Nisan 2011

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.