Çevrimiçi Forumları Yönetme – Tartışma Sitelerini Yönetme

Çevrimiçi forumlar, tüm dünyadaki internet kullanıcıları için geniş bir tartışma aracı haline geldi. Büyüme ölçekleri, raydan çıkma, alakasız yorumlar, troller, alev savaşları, rahatsızlıklar ve spam gibi sorunları da beraberinde getirdi. Moderatörler, çevrimiçi tartışma topluluklarını temiz, alakalı ve eğlenceli tutmanın önemli bir yönüdür.

Çevrimiçi bir moderatörün rolü, forum kurallarını ve politikalarını denetlemeyi ve uygulamayı içerir. Mesaj panosuna bağlı olarak, moderatörlere gönderileri değiştirme veya silme ve uygun olmayan üyeleri askıya alma veya yasaklama yetkileri verilir. Bu, ihtiyacı olan üyelere yardım eli uzatmaktan topluluk içinde düzeni korumaya kadar birçok yönü içeren karmaşık bir hokkabazlık eylemidir.

Çatışma olmadan Çevrimiçi Forumlar nasıl yönetilir?

Uygunsuz gönderileri veya yorumları kaldırmak ve spam göndermeye karışan üyeleri silmek veya askıya almak bir moderatörün görevidir. Spam gönderenleri ayıklamak önemli olsa da, kasıtsız ihlal örnekleri olabilir. Pedantik veya takıntılı ılımlılık, hiçbir şekilde ılımlı olmamaktan daha kötü olabilir.

Bir üye, gönderisinin veya hesabının makul bir sebep olmaksızın silindiğini gördüğünde kendini yabancılaşmış veya kandırılmış hissedebilir. Üye konuyu ele almamaya karar verir ve mesaj panosundan ayrılırsa, gerekçenizi açıklama fırsatınız olmayabilir. Unutmayın kaliteli bir forum yapan üyelerdir.

Ne zaman ve nasıl önlem almalısınız?

Uygunsuz bir yorum bulursanız, doğrudan üyeyle iletişime geçin (onları yaşıtlarının önünde utandırmayın), ilgili kuralı açıklayın veya yönlendirin ve üyenin yorumu kendisinin kaldırmasına izin verin. Değerli bir kullanıcı gibi davranılmayı takdir edeceklerdir.

Yorumun hemen silinmesi gerekiyorsa, devam edin ve kendiniz silin. Üyeye eylemleriniz ve bunların arkasındaki mantık hakkında bilgi verin. İhlal ciddiyse bir uyarı bile yayınlayın. Üyenin hesabını silmeden önce, onlara bir tür ön uyarı ve muhakeme sağlamak akıllıca olacaktır. Üye, davranışları için sizi bir tür açıklama konusunda uyarabilir veya hatta özür dileyebilir. Uyarınızı göz ardı etmeye devam ederlerse, onları silmek ahlaki olarak kabul edilebilir. Kuralları çiğnemeye devam etme konusundaki kararsızlıklarına rağmen kullanıcıyı uyarmak için elinizden gelen her şeyi yaptınız.

Önceden bildirimde bulunmak ve bu üyelerle iletişim kurmak, işleri medeni tutmanın bir yoludur. Ayrıca, bloglara ve diğer çevrimiçi tartışma sitelerine yapılan birçok gereksiz aşağılık yorumu da kurtaracaktır. Her şey iyi iletişimle ilgili.

Çevrimiçi forumları yönetirken tarafsız olmak

Sırf gönderenin görüşüne katılmadığınız için gönderileri veya yorumları silmek için yeterli bir neden değildir. Forumlar tamamen fikirlerin özgürce ifade edilmesiyle ilgilidir. Üyeler, sizinkinden farklı da olsa görüşlerini meşru bir şekilde ifade edemezlerse, yakında forumu dışlamaya başlayacaklar.

Çoğunluktan farklı görüşleri silmek site sahibinin politikasıysa, üyeler forumun objektif olmadığını ve katkıda bulunmaya değer olmadığını anlayacaklardır. Fikir farklılıkları, içerik açısından zengin, eğlenceli, alakalı ve bilgilendirici gönderiler için gerekli olan tartışmayı ve sohbeti ateşleyen şeydir.

Site sahipleri, politikalarında ve eğitim kılavuzlarında spesifik olmalıdır. Moderatörler, kendilerinden tam olarak ne beklendiğini ve kuralların nasıl uygulanacağını bilmelidir. Farklı görüşlere izin vermemek kesinlikle iyi bir politika değildir. Moderatörlere ayrıca gönderileri düzenleme ve silme yetkisi de verilmelidir.

bilmek Forum Kuralları

Bir moderatör için üyeler tarafından düzeltilmekten daha kötü bir şey yoktur. Rolünüze başlamadan önce forum kurallarını tekrar tekrar okuyun. Onları ezberleyin. İlk birkaç kez bir kuralı uygulamanız gerekir, onlara geri dönün ve hatta gerekirse ilgili kuralı kopyalayıp yapıştırarak alıntı yapın. Bir kuralı yanlış yorumlamak veya yanlış alıntı yapmak felaket olabilir ve üyelerin size olan saygısını kaybetmesine neden olur.

Çevrimiçi forum topluluğunun bir parçası olarak kalmak

Üyeler, özellikle cana yakın olduklarında ve görevlerinin ötesinde dahil olduklarında, moderatörlerle arkadaş olmayı severler. Aynı anda hem hoş hem de kararlı olabilirsiniz. Düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Varlığınızı sürdürmek için saatlerce kalmanıza gerek yok. Üyeler üzerinde bir etki yaratın, onları tanıyın ve orada olmaktan keyif alın. İlginizi çeken bir forum sitesi bulmaya çalışın. Daha ilginç ve tatmin edici olacak, işinizi kolaylaştıracak.

Moderatörlük bazen stresli olabilir, ancak uygun şekilde yapılırsa çevrimiçi bir topluluğa dahil olmak da faydalı olabilir. Bu yönergeleri izleyin ve saygı duyulacaksınız. Çürük elmaların sizi yıldırmasına izin vermeyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.