Çocukları Sınavlara Hazırlamak

Sınav zamanı hem çocuklar hem de ebeveynler için stresli bir dönem olabilir. Çocuklar müfredatı hazırlayıp sınav zamanında teslim etmeli ve ebeveynler çocuklarına sınavlara hazırlanmalarında mümkün olduğunca yardımcı olmalarını sağlamalıdır. Aslında, ebeveynler, çocuklarını akademik sınavlarda başarılı olmaya hazırlamada önemli bir rol oynayabilir. Ebeveynlerin, çocuklarını farklı yaş gruplarındaki çocuklar için sınavlara hazırlamadaki rolü aşağıda vurgulanmıştır.

7-11 yaş arası

7-11 yaş grubundaki çocuklar temel olarak ilköğretim öğrencileridir. Bu yaş grubundaki çocuklar, bu aşamada her konunun temellerini yeni öğreniyorlar. Bu yaş grubundaki çocukların öncelikli hedefi, SAT sınavlarını iyi bir puanla geçmek ve ileride yapılacak diğer önemli sınavlara iyi bir temel hazırlamaktır. Bir ebeveyn olarak göreviniz, bu kadar küçük yaştaki çocuğunuza sınavlardan parlak bir şekilde çıkması için rehberlik etmektir. Çocuğunuzu sınavlara hazırlamanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları.

1. Hazırlık, sınav anında en iyi stres atıcıdır. Çocuğunuzun bu altın kurala uyduğundan ve müfredatın hiçbir bölümünü hazırlıksız bırakmadığından emin olun.

2. Sınavlara kadar geçen süre altın bir zamandır. Anahtar, zaman çizelgesini tüm konuları kapsamlı bir şekilde kapsayacak şekilde düzenlemektir.

3. Bu aşamadaki çocuklar oldukça etkilenebilir. Bu nedenle, çocuğunuzun sınavların baskısıyla başa çıkmayı öğrenmek için başa çıkma mekanizmalarını geliştirebilmesi için zihinlerine pozitivizmi aşılamak çok daha kolaydır. Bu onların streslerini atmalarını ve sınav anında panik yapmamalarını sağlar. Sınav sırasında panik, çocukların sınavlarda başarısız olmasının ana nedenlerinden biridir. Onlara onun yaşında sınav stresiyle başa çıkmaları için basit rutinler öğretin ve bu yöntemler hayatlarının geri kalanında onlarla birlikte kalacaktır. Bu konu, makalenin sonunda biraz daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

4. Çocuğunuz belirli bir konuya konsantre olmakta zorlanıyorsa, konuyu ilginç kılmak için günlük yaşamdan yenilikçi teknikleri deneyin. Windows beyin jimnastiği yazılımını veya Nintendo DS konsolundaki önde gelen paketlerden birini deneyin. Bu konu, makalenin sonunda biraz daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

5. Çocuk genellikle derslerine konsantre olmakta zorlanıyorsa, ona biraz ara vermek daha iyidir. Tercihen, çocuğu en çok sevdiği aktivitelere katılmaya ikna etmelisiniz. Örneğin. Spor, TV, oyunlar vb. Bu, pilleri yeniden şarj etmeli ve çocuğun konsantrasyonunu artırmalıdır.

6. Muayene döneminde çocuğunuzun yeterli fiziksel egzersiz yapmasını, sağlıklı beslenmesini ve düzenli uyumasını sağlayın.

7. Son dakikaya bırakmayın. Çocuğa yıl boyunca düzenli olma ve tüm son teslim tarihlerine uyma alışkanlığını aşıladıysanız, çocuğunuzu sınavlara hazırlama işinin yarısı zaten halledilmiş demektir.

8. Çocuklar, gelecek için planlamanın önemi konusunda bilinçlendirilmelidir. Eğer çocuk sınav süresi boyunca kendisinden ne beklendiğini bilirse, bu onu ilave baskının sürpriz unsurundan kurtaracaktır. Bu bağlamda, çocuğa aylık bir program hazırlamak ve onu buna uymaya teşvik etmek, çocuğun rutinini disipline etmenin iyi bir yolu olabilir.

9. Son olarak, çocuğunuza yüksek beklentiler yüklemeyin. Sadece onları bırakın ve iyi notlar verme olasılığı çok daha yüksektir. Çocuğunuz muhtemelen siz eklemeden de kendini yeterince baskı altına almıştır.

11-16 yaş arası

Ergenlik öncesi ve ergenlik yılları, bir çocuğun akademik kariyerinin biçimlendirici aşamalarıdır. Lise sınavlarına ve GCSE’lere hazırlanmak, hayatlarının bu aşamasında çeşitli dikkat dağıtıcı şeyler nedeniyle en zor görev gibi görünebilir. Bir ebeveyn olarak, bu yaş grubundaki çocuklara son derece dikkatli davranmalısınız. İşte ergenlik öncesi ve ergenlik çağındaki çocukları sınavlarına hazırlamanıza yardımcı olacak bazı faydalı ipuçları.

1. Çocuğunuzu GCSE’lerin önemi hakkında teşvik etmek ve bilgilendirmek bir ebeveyn olarak birincil görevinizdir.

2. Herhangi bir son dakika revizyonundan ziyade yıl boyunca sıkı çalışmaya güvenin.

3. Organizasyonun ve çizelgelemenin önemi hiçbir yaş grubu için asla fazla vurgulanamaz. Çocuğunuzun bir zaman çizelgesi hazırlamasına yardımcı olun. Normal günlük aktiviteleri için yer açın. Daha fazla revizyon zamanına yer açmak için keyif aldıkları aktiviteleri kesmelerine asla izin vermeyin. Bu, yalnızca tüm sınavlarında düşük performansa yol açabilecek bir stres birikmesine yol açacaktır.

4. Yıl boyunca herhangi bir bölümü atlamadan uygulama ve gözden geçirme başarının anahtarıdır ve çocuğunuz zor kısmı tamamen atlamak yerine herhangi bir zorluğu veya şüpheyi gidermeye teşvik edilmelidir.

5. Her ders çalıştıklarında tazelenmeleri için çocuklarınızın yeterince dinlenmelerine izin vermek ve onları teşvik etmek son derece önemlidir. Ayrıca, sadece çalışmalara odaklanmak yerine farklı etkinliklere katılmaya teşvik edilmelidirler.

6. Çalışmalar için ortamı mükemmel hale getirin. Aile bireylerinizden çocuğu ders çalışırken rahatsız etmemelerini ve TV gibi herhangi bir kaynaktan dikkati dağıtmamalarını isteyin. Bazı çocukların ders çalışırken bazı müzik türlerini dinlemekten fayda gördüğünü lütfen unutmayın.

7. Çocuğunuzun iyi ve yeterli uyuduğundan emin olun.

8. Her zaman sıkı çalışmaları için onları övün ve küçük hediyelerle ödüllendirin.

9. Çocuğunuza bir sınavda kötü bir performans üzerinde kara kara düşünmenin bir anlamı olmadığını açıklayarak olumlu düşünceler aşılayın.

10. Çocuğunuza yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Bu manevi destek, çocuğunuzun sınav hazırlıklarında dürüst kalması için yeterlidir.

11. Sınavlar bittikten sonra büyük bir aile kutlaması sözü verin ve sözünüzü tutun!

Sadece bu kadarını yapabilirsiniz, ancak sınavların nihai sonuçları tamamen çocuğunuzun çabasıdır. Çocuklarınıza hayatın altın kuralını her zaman hatırlatın.

Oyunlar hafızayı ve sınav performansını iyileştirir

Nintendo oyun konsolu eğitim yazılımı için beyin jimnastiği yazılımının tanıtılmasıyla havalı hale geldi. Geleneksel yöntemlerle öğrenmeye isteksiz olan çocuklara artık sınıfta eğitim yazılımları kullanılarak öğretiliyor. Bir örnekte, bir akıllı tahta ve öğrenci etrafında hareket eden farklı hedefleri olan ve bir uzaktan kumanda kullanarak doğru cevabı verecek şekilde bir yazılım oluşturduk. Bu, küçük yaş gruplarına zihinsel matematik ve heceleme öğretmek için çok eğlenceli bir yöntemdir.

Windows için beyin jimnastiği yazılımı ve Nintendo oyun konsolu gibi eğitici bilgisayar oyunları üzerine yapılan araştırmalar, yazılımı günün başında 20 dakika kullanan çocukların, geleneksel yöntemleri kullanan çocuklardan kolayca daha iyi performans gösterdiğini gösterdi.

Yazılımı kullanan çocuklar daha çabuk sakinleşme ve çok daha yüksek konsantrasyon seviyeleriyle konsantre olma eğilimindeydi. Aynı yazılımı kullanan yetişkinler tarafından da aynı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, yazılımın düzenli olarak kullanılması durumunda uzun ve kısa süreli belleğin geliştiği bulunmuştur.

Çocuğunuzun sınavlarındaki performansını artırmak için geçmiş sınav kağıtlarını, revizyon kılavuzlarını ve bilgisayar tabanlı yöntemleri, çevrimiçi öğrenmeyi (SAM’s Learning vb), bilgisayar yazılımlarını, beyin eğitim yazılımlarını vb. kullanarak geleneksel yöntemler arasında doğru dengeyi bulmaya çalışın.

Stresi kontrol etme yöntemleri

Sınav döneminden önceki aylarda spor yapın ya da bisiklete binerek ya da uzun bir yürüyüşe çıkarak hafif egzersizler yapmaya çalışın. Fiziksel aktivite, stres ve kaygıyı azaltmak için harika bir yöntemdir.

Sınavın başında, başka hiçbir şey düşünmeden sınav kağıtlarının talimatlarını dikkatlice okuyun. Bu, başka soruları denediğiniz için denememeniz gereken soruları yanıtlayarak hata yapmanızı önleyecektir; ama aynı zamanda endişeye yol açan düşünceleri uzaklaştırarak zihninizi odaklayacaktır. Sakinleştirici etkisi olan bir parfüm veya deodorant bulun.

Gerçekten endişeli hissediyorsanız, burnunuzu tutun ve nefesinizi verin veya avuç içlerinize nefes verin. Bu, kandaki karbondioksiti artırarak sakinleştirici bir etkiye neden olur. Kendi yıkım noktalarınızı bulun, şakaklarınıza veya burnunuzun hemen üzerine hafif dairesel hareketlerle masaj yapın. Gerçekten ciddi sinirleriniz veya endişeleriniz varsa, tek başınıza acı çekmeyin, gidin ve bir doktora görünün.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.