Denemeniz Gereken 10 Harika AppleScript

Mac’in işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan komut dosyası diline AppleScript adı verilir. Mac’teki görevleri otomatikleştirmek için İngilizce tabanlı bir dil kullanır. AppleScript’ler Kitaplık/Komut Dosyaları klasörünüzde bulunur ve Komut Dosyası Düzenleyicisi, komut dosyasının ne yaptığını açıkladığı bir komut dosyasına çift tıklayarak başlatılabilir ve Çalıştır’a tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

İşte denemeniz gereken 10 harika AppleScript’in bir listesi.

1. Klasör Adlarına Ekle

Klasör Adlarına Ekle ile en öndeki Finder penceresindeki tüm klasör adlarının başına veya sonuna bir şeyler ekleyebilirsiniz. Açık Finder penceresi yoksa, masaüstündeki öğeler komut dosyası tarafından kullanılacaktır. Bu, yalnızca klasör adına bir şeyler eklemek için büyük bir klasör grubunu tek tek gözden geçirmeniz gerekmediğinden çok zaman kazandırır.

2. Dosya Adlarına Ekle

Benzer şekilde, Dosya Adlarına Ekle, klasörler yerine ön Finder penceresindeki dosyaları değiştirir.

3. Klasör Adlarını Kes

Sonraki iki komut dosyası, yukarıda belirtilen ikisinin tam tersidir. Klasör Adlarını Kes, metnin bir klasörün başından veya sonundan kırpılmasını sağlar. Bu, değiştirmek veya kısaltmak istediğiniz klasör adlarını değiştirmenize yardımcı olur.

4. Dosya Adlarını Kırp

Dosya Adlarını Kırp, Klasör Adlarını Kırp’a benzer, ancak klasör adları yerine bu, dosya adlarının başlangıcını veya sonunu kesebilir.

5. Finder Windows- Tümünü Gizle

Açık olan tüm Finder pencereleri, Finder Windows – Hide All komut dosyası kullanılarak dock’ta simge durumuna küçültülebilir.

6. Finder Windows-Tümünü Göster

Finder Windows – Show All tam tersini yapacak ve Dock’taki tüm Finder pencerelerini tekrar Masaüstüne getirecektir.

7. Çılgın Mesaj Metni

Crazy Message Text çalıştırıldığında, bir iletişim kutusu kullanıcıdan “çılgın” posta mesajı oluşturmak için metni yazmasını ister. Metni girdikten ve Tamam’a bastıktan sonra, metnin her harfin farklı bir boyut, yazı tipi ve renkte yapıştırıldığı bir Posta mesajı oluşturulur.

8. Yeni Mesaj Oluştur

Yeni Mesaj Komut Dosyası Oluştur, Web veya RSS beslemelerine göz atmak için kullanışlıdır. Şu anda bulunduğunuz uygulamadan bir Posta mesajı yapmanızı sağlar. Küçük bir iletişim kutusu alıcının adını, adresini, konusunu, içeriğini, imzasını ve “gönderen” adresini sorar. Tamam’a tıkladıktan sonra Mail açılır ve girdiğiniz mesaj gönderilebilir.

9. iTunes Uzaktan Kumanda

iTunes Uzaktan Kumandası, bunun için mükemmel bir alternatiftir. bir iTunes denetleyicisi. Komut dosyasını çalıştırırken bir iletişim kutusu açılır ve iTunes’u diğer komutlar arasında “duraklat”, “oynat” veya “durdur” yapabilirsiniz.

10. Pano Görüntüleyici

bu Pano Görüntüleyici komut dosyası, panoda ne varsa içeren bir iletişim kutusu gösterir. Kopyalanan bir dosyanız varsa, dosya adı görüntülenecektir.

Komut Dosyaları klasörü, tonlarca başka harika Applescript içerir. Dahası, kendi AppleScript’lerinizi özelleştirebilir ve hatta yazabilirsiniz!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.