DirectX 11 Nasıl Kurulur?

DirectX 11 Nasıl Kurulur sorusunun cevabı bu yazıda tüm detaylarıyla anlatılacaktır. Tüm modern Windows işletim sistemleri varsayılan olarak DirectX içerir, bu nedenle muhtemelen DirectX’i manuel olarak yüklemeniz gerekmeyecektir.

Ancak, Microsoft’un güncellenmiş sürümleri yayınladığı bilinmektedir ve en son güncellemeleri yüklemek, yaşadığınız bir DirectX sorununun ( dsetup.dll hataları gibi) çözümü olabilir veya oyun ve grafik programlarınızda performans artışı sağlayabilir.

DirectX’i herhangi bir Windows sürümünde güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin. DirectX’i yüklemek 15 dakikadan az sürecektir.

Tip: Kullanmakta olduğunuz Windows sürümüne bağlı olarak, DirectX’in yeni bir sürümüne ihtiyacınız olmayabilir. DirectX’in bilgisayarınız için çalışacağını doğrulamak için bu adımların altındaki bölüme bakın. Bilgisayarınızın şu anda hangi sürümü yüklediğinden emin değilseniz, bu sayfanın en altında bunu yapmak için yönergeler vardır.

Not: Bu adımlar Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista ve Windows XP’de çalışır .

DirectX 11 Nasıl Kurulur (İndirilir) ?

 1. Microsoft’un sitesindeki DirectX indirme sayfasını ziyaret edin .

   
 2. Açılır kutudan tercih ettiğiniz dili seçin ve ardından kurulum dosyasını bilgisayarınıza kaydetmek için İndir’i seçin.

 3. dxwebsetup.exe dosyasını açın ve Microsoft’un web sitesinden veya kurulum programından gelen talimatları izleyerek DirectX kurulumunu tamamlayın. Kurulumu bir dakikadan az sürmelidir.

  Kurulum prosedürünü dikkatlice okuyun. Bing Bar gibi başka bir şey yüklemeniz istenebilir. Yüklemekten kaçınmak için ilgilenmediğiniz her şeyin işaretini kaldırın.

  Eksik DirectX dosyaları ne olursa olsun, gerektiğinde değiştirilecektir. Windows’un belirli sürümlerinde DirectX hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki sonraki bölüme bakın.

 4. Sizden istenmese bile bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 5. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, DirectX’in en son sürümüne güncellemenin yaşadığınız sorunu çözüp çözmediğini test edin.

DirectX Windows Sürümleri

Windows’un tüm sürümleri, DirectX’in tüm sürümlerini desteklemez. DirectX’in her sürümünün Windows ailesinde nasıl çalıştığına dair daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

DirectX 12 , Windows 10’a dahildir ve yalnızca Windows’un bu sürümünde desteklenir. DirectX 12 ile ilgili dosyalara yapılan güncellemeler yalnızca Windows Update aracılığıyla yapılabilir . DirectX 12’nin bağımsız bir sürümü mevcut değildir.

 

DirectX 11.4 ve 11.3 yalnızca Windows 10’da desteklenir. DirectX 12.0’da olduğu gibi, güncellemeler yalnızca Windows Update aracılığıyla sağlanır.

 

DirectX 11.2 , yalnızca Windows 10 ve Windows 8’de (8.1+) desteklenir. DirectX 11.2 ile ilgili dosyalara yönelik tüm güncellemeler, bu Windows sürümlerinde Windows Update’te kullanıma sunulur. DirectX 11.2 için bağımsız indirme yoktur.

 

DirectX 11.1 , Windows 10 ve Windows 8’de desteklenir. Windows 7 (SP1) de desteklenir, ancak yalnızca Windows 7 için Platform Güncelleştirmesi yüklendikten sonra .

 

DirectX 11.0 , Windows 10, Windows 8 ve Windows 7’de desteklenir. Windows Vista desteği ancak Windows Vista için Platform Güncelleştirmesi yüklendikten sonra kullanılabilir .

 

DirectX 10 , Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista’da desteklenir.

 

DirectX 9 , Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de desteklenir. Windows 10 veya Windows 8’de DirectX 9 dosyası gerektiren bir programınız varsa, bu sorunu çözmenin yolu indirilebilir sürümü (yukarıdaki işlem) yüklemektir—DirectX 10/11/12 yüklemenizin “düşürülmesine” neden olmaz ! Bu aynı zamanda DirectX’in Windows XP ile uyumlu en son sürümüdür.

 

Mevcut DirectX Sürüm Numarası Nasıl Bulunur?

DirectX Teşhis Aracı aracılığıyla bilgisayarınızda DirectX’in hangi sürümünün yüklü olduğunu kontrol edebilirsiniz.

 
 1. Çalıştır iletişim kutusu ( WIN+R ) veya Komut İstemi gibi bir komut satırı arabiriminden dxdiag komutunu yürütün .

   
 2. Dijital olarak imzalanmış sürücülerin kontrol edilmesiyle ilgili bir mesaj görürseniz, Evet veya Hayır’a basın ; burada ne aradığımızın pek bir önemi yok.

   
 3. Sistem sekmesinde, DirectX sürüm numarasını görmek için listenin altındaki DirectX Sürümü girişini arayın.

DirectX ne işe yarar?

DirectX, bir Windows PC’de video oyunları oynamak için gereken bir 
uygulama programlama arabirimleri (API) koleksiyonudur . 
Oynadığınız oyunların bilgisayarınızın grafik kartı, ses kartı ve bellek gibi donanımıyla “konuşmasını” sağlar.

DirectX nasıl güncellerim?

DirectX düzeltme eklerini Windows Update aracılığıyla alabilirsiniz. 
Başlat Ayarlar > Windows Update > Güncellemeleri kontrol et öğesini seçin 

DirectX’in daha yeni bir sürümü mevcutsa, buradan indirip yükleyebilirsiniz.

DirectX nasıl kaldırılır?

DirectX, Windows’un gerekli bir parçası olduğundan, onu kaldırmanın resmi bir yolu yoktur. 
Ancak önceki bir sürümüne geri dönebilirsiniz. 
Sistem Geri Yükleme’yi açın ve DirectX güncellenmeden önce oluşturulmuş bir geri yükleme noktası seçin, ardından önceki sürümde olup olmadığınızı kontrol etmek ve emin olmak için DirectX Tanı Aracı’nı kullanın.
Veya directx 11 kaldırma yazımıza göz atabilirsiniz.

DirectX son kullanıcı çalışma zamanlarını nereye kurarsınız?

Microsoft’un DirectX Son Kullanıcı Çalışma Zamanı Web Yükleyicisini indirirseniz , 
eski DirectX SDK’dan bir dizi çalışma zamanı kitaplığını otomatik olarak yükler. 
D3DX9, D3DX10, D3DX11, XAudio 2.7, XInput 1.3, XACT ve/veya Managed DirectX 1.1 kullanan bazı video oyunlarını çalıştırmak için bunlara ihtiyacınız olabilir. 
Bu paketi yüklemek, PC’nizde zaten kurulu olan DirectX Runtime’ı değiştirmeyecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.