E-Ticaret SEO’nuzu Artırmak için Bu 3 İpucunu Kullanın

Alakalı Anahtar Kelimeleri Kullanın

Ürün bilgilerinin hem alışveriş yapanlar hem de arama motorları için kullanıcı dostu olması için, diğer detayların yanı sıra bir web sitesinin renkleri, ölçüleri, boyutları ve fiyatları açısından kolayca bulunması, okunması ve anlaşılması gerekir. İzleyicileri farklı bölgelerden geldiğinde standart ve/veya metrik ölçülere sahip olmalıdır. Bu ürünlerin resimleri, renk ve boyutlarının doğru olduğundan emin olmak için fiziksel öğelerle eşleşmelidir.

Ürünlerinin fiyatlarını yalnızca kullanıcı sepetine eklendiğinde görüntüleyen satıcılar var. Belki de bunun nedeni, ya özel bir promosyona sahip olmaları ya da reklam politikasının minimum fiyatını elde etmeye çalışıyor olmalarıdır. Ancak fiyatları gizlemek SEO’yu doğrudan etkilemese bile, alışveriş yapanlar ürün sayfasında fiyatlandırma ayrıntılarını göstermediğinde hemen ayrılma eğilimindedir. Bu, aşağıdaki bölümde ele alınacak olan daha yüksek bir hemen çıkma oranına yol açabilir.

Müşteriler Hakkında Tasarım Düşüncesi

Bir web sitesi ve ürün sayfası harika bir alışveriş deneyimi sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. İşletmelerin sektörlerindeki en makul ürünlerle en iyi ürünleri sunmalarına izin vermek, web sitelerinde arama yapmak veya gezinmek zorsa, alışveriş yapanlar hayal kırıklığına uğrayabilir ve ayrılabilir.

Tasarım aynı zamanda SEO’nun önemli bir parçasıdır. Arama motorları, bir web sitesinin son derece yüksek bir hemen çıkma oranına sahip olduğunu keşfettiğinde, burada ziyaretçiler web sayfasına girer girmez siteden ayrılırlar, sitenin sıralaması düşmeye başlar. İyi tasarlanmış bir web sitesi, hemen çıkma oranlarını düşürebilir ve ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları veya istedikleri bilgileri kolayca bulamasalar bile birkaç sayfaya göz atmalarına izin verebilir.

Bir e-Ticaret web sitesinin başarılı olması için, bulması ve gezinmesi kolay olmalı, ziyaretçilerin bir bağlantıyı tıkladıklarında görecekleri bilgileri bilmelerini sağlayan makul menülere ve gezinme seçeneklerine sahip olmalıdır. Görsellerin yüklenmesi zaman alabileceğinden, alışveriş yapanların sabırsızlanmasına ve geri düğmesine basmasına neden olabileceğinden, görseller yalnızca dikkatli kullanılmalıdır. Bu bağlamda, yükleme süresi de bir sıralama faktörüdür. Bu nedenle, hızlı yüklenen web sayfalarına sahip olmak en iyisidir.

Dağınık veya Karmaşık URL’ler Eklemeyin

Ziyaretçiler, URL adı verilen bir adres aracılığıyla bir çevrimiçi mağazadaki bir web sayfasına erişebilirler. Bu, küçük bir alana sıkıştırılmış birçok bilgiyi içerir. Ürün adları, kategori adı, dosya türleri ve/veya kullanıcıların başka bir pencerede yeni bir bağlantı açmasına izin vermek için “_blank” gibi eylemler içerebilir.

SEO standartlarına göre, URL’ler, sonuçta ortaya çıkan sayfadaki metinle alakalı anahtar kelimelerle muhtemelen net ve okunması kolay olmalıdır.

Arama motorları, satılık çim biçme makineleri veya yeşil ve gazla çalışan çeşitli teklifler gibi bir URL’den çok sayıda farklı bilgi elde edebilir. İlk bakışta, kullanıcılar bir URL’nin neye yol açtığını görebilmelidir. Bağlantıyı başkalarına gönderdiklerinde, alıcı sitenin çim biçme makineleri ile ilgili olduğunu görecek ve ürünleri görüntülemek için tıklayacaktır. İlk örnek gibi karmaşık bir URL, nereye gideceğini bilmeyen insanların kafasını karıştırabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.