Ekran kartı çok ısınıyor [5 Çözüm]

Ekran kartı çok ısınıyor sorunu genel olarak oyun oynayanların veya grafik ile uğraşan kişilerin başına sıkça gelmektedir.  Video oyunlarda, grafik ve video oluşturma işlemleri sırasında sık sık durduğunu, yavaşladığını ve buna eşlik eden sürekli bir ekran kartında sıcaklık artışı olduğunu fark ederseniz , Ekran kartı soğutmasını incelemek ve düzeltmek için adımlar atmanız gerekir. 

Ekran kartının aşırı ısınmasının tek bir sorunu yoktur, kasanızın temizliği, grafik kartınızın ve fanlarınızın konumu ve soğutucularınızın verimliliği dahil olmak üzere ekran kartının sıcaklığını etkileyecek birçok farklı etken vardır.

Aşağıda ekran kartınızın düzgün çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz bazı çözümlerinden bahsedilmiştir.

Ekran kartı çok ısınıyor
Ekran kartı çok ısınıyor

Ekran Kartının Çok Isınma Nedenleri 

Ekran kartı çok ısınıyor sorununa sebep olacak hiçbir yazılım yoktur. Çok ısınma tahmin ettiğiniz gibi grafik işlemeden kaynaklanan ağır yük altındayken ortaya çıkar. Ancak bu ekran kartının erişebileceği sıcaklıkların uygulamalar arasında değişeceği oyun oynamanın ve video işlemeden farklı sıcaklıklar üretebileceği anlamına gelir.

Ekran kartı ağır yük altında, %100’e kadar yük altında çalışacak ve hatta uzun süreler boyunca %100’de çalışacak şekilde tasarlanmıştır çünkü üreticiler, yüksek performanslı ekran kartları kullanan kişilerin bunları video oyunları oynamak, video ve görüntü oluşturmak için kullanacağını bilmektedirler.

Bir oyun bilgisayarınızı öldürmez, fakat ekran kartını ağır yük altında çalıştırmak, Soğutma sisteminizle ilgili sorunları ortaya çıkarabilir. Ekran kartının bilgi paneline baktıysanız ve soğutma sorunları yaşadığınızı biliyorsanız, aşırı ısınmayı azaltmak için bazı adımlar vardır.

Ekran Kartı Çok Isınıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Ekran kartı çok ısınıyor sorunu ile ilgili bir sorunla sık sık karşılaşıyorsanız , sisteminizin en yüksek verimlilikte çalıştığından emin olmak için uygulayabileceğiniz bazı yaygın ekran kartı çok ısınıyor sorununun çözümleri vardır.  Bunlardan bazıları aşağıda bahsedilmiştir.

1.Kirli Fan

Ekran kartınızdaki fan(lar)ın yanı sıra kasa fanları veya bilgisayar kasasının içine monte edilen fanlar için de geçerlidir ve her zaman bilgisayarın hava akışını sağlar.

Ekran kartı fanının kendisi kirlendiğinde, işlemci içinde biriken ısıyı dağıtmak için soğutucuya ulaşan yeterli hava olmadığından ekran kartı çok ısınıyor sorunu ortaya çıkabilir. Bulunduğunuz ortamdaki toz ve kire bağlı olarak temizlemeniz gerektiğinde sizin için farklı sorunlara neden olabilir.

Örneğin, sigara içen birinin evindeki bir bilgisayar, özellikle tozun uzun süre birikmesine izin verildiyse, toz için yapıştırıcı görevi gören bileşenlerin üzerinde yapışkan, katranlı bir kalıntı oluşturarak temizlemeyi bir angarya haline getirir.

Kirli bir bilgisayar kasası havayı temiz bir kasa kadar verimli iletmez ve nihayetinde hava akışı tıkanacağı ve bazı yerlerde durgun olacağı için sorunları pasif soğutmaya dayanan diğer bileşenlere taşır

Kasa fanlarınızda hava filtresi yoksa, bunları takmayı düşünebilirsiniz;

Hava filtreleri, evcil hayvan kılı ve toz gibi daha büyük parçacıkları, ekran kartı fanlarınızda ve kasa fanlarınızda birikmeden önce yakalar ve bilgisayar kasanızı parçalara ayırma ve içindeki bileşenleri ve fanları tek tek temizleme işleminin aksine, çıkarılmasını ve temizlenmesini kolaylaştırır.

2. Kırık Fan

Ekran kartı fanınız arızalıysa, onu tamir ettirmeniz veya bileşenleri soğutmak için yeterli hava olmadığı için grafik işlemcisine kalıcı olarak zarar verme riskiniz olacaktır.

Kasa fanınız arızalıysa, sorunun ne kadar ciddi olduğunu belirlemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

 • Fanın düzgün döndüğünden emin olmak için kontrol edin
 • Fanın engellenmediğinden veya tıkırtı/tık sesi çıkarmadığından emin olun

Bilgisayarda sorun gidermenin temel kuralı, bozuk olduğunu düşündüğünüz şeyin aslında güce bağlı olduğundan emin olmaktır. Bilgisayarınızı yakın zamanda taşıdıysanız, fan konektörlerinden birinin yuvasından çıkmış olması ve artık fana akım sağlamaması, dolayısıyla sıkma olmaması tamamen olasıdır. Gücü zaten kontrol ettiyseniz ve fan dönmüyorsa, fanların hareket etmesini engelleyen bir engel olup olmadığını belirlemek için birden çok açıdan bakın.

Fanlar hareket ediyorsa ancak ritmik bir tıkırtı veya farkklı bir ses varsa bu fanın çalışmasında bir engel olduğunun iyi bir göstergesidir.

3.Hız Aşırtma

Hız aşırtma, ekran kartınızdan ekstra performans elde etmenin harika bir yoludur. Aynı zamanda sistemin daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla ekran kartının aşırı ısınmasına neden olarak, sistemi zorlamanın harika bir yoludur:)

Ekran kartınızı hızını aşırttıktan sonra aşırı ısınma sorunları fark ettiyseniz, kartı orijinal ayarlarına döndürmek aşırı ısınmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

4.Eski Sürücüler

Ekran kartını  çalıştıran yazılımın güncel olduğundan emin olmak alabileceğiniz bir diğer önlemdir. Grafik sürücüleri güncel değilse, ekran kartınızı en uygun şekilde çalıştıramazsınız ve bu ekran kartının aşırı ısınmasına neden olabilir.

Periyodik olarak grafik kartı modeliniz için sürücüleri arayın ve grafik işlemcinizi en iyi durumda tutmak için gerektiği şekilde güncelleyin.

5. Kötü Hava Akışı

Bilgisayarınızın içinde uygun hava akışına sahip olmak, Ekran kartının çok ısınmasını önlemek için yapabileceğiniz bir numaralı işlemdir. Bazı durumlarda hava sirkülasyonu için yeterli alana sahip değildir ve bileşenlerin tümü bir araya getirildiğinde, havanın tüm bileşenlerin etrafında hareket etmesi ve bunları uygun şekilde soğutması için gereken alanı elde edemezsiniz.

Ekran kartınızdaki fanlara bir göz atın. Öncelikle fanlı modeliniz mi yoksa açık fanlı modeliniz mi var? Kaç fan var? Bir sonraki kartınıza yükseltirken hava akışını göz önünde bulundurun, çünkü hepsi aynı yönde dönen üç fana sahip grafik kartları, havanın fanların etrafında hareket etme şeklinden faydalanmıyor.

Üç fanlı bir grafik kartının orta fanı diğer ikisinin tersi yönde döndüğünde, hava akışları birbiriyle rekabet etmek zorunda kalmadan iki kanalın fanlar arasında hareket etmesine izin verir.

Fan modelinizin mi yoksa açık fan modelinizin mi olduğunu anlamak, kasa fanlarınızı optimum hava basıncı için en iyi şekilde nasıl konumlandıracağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. 

6. Eski/Verimsiz Termal Macun

Soğutma bloğu ile işlemci arasında iyi bir temasın olmaması, GPU ile birlikte gelen doğal soğutmadan yararlanmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Grafik kartları çok büyüktür, ancak grafik işlemcisinin kendisi bu yapının çok küçük bir parçasıdır.

Bir ekran kartındaki kütlenin çoğu, bir GPU’yu soğutmak için ilgili soğutucular ve fanlardır . GPU’lar, aşırı ısıdan kurtulmak için soğutucularla tasarlanmıştır.

Bunlar genellikle ısı iletimi için bakırdır ve ısıyı boşaltmak ve havanın üniteyi soğutması için daha geniş bir yüzey alanı sağlamak için bir çeşit alüminyum kanatçıklara sahiptir.

Ne yazık ki, GPU’lar her zaman en iyi termal macunla gelmez ve bu, performansınızı önemli ölçüde engelleyebilir. Neyse ki, termal macunu değiştirmek çok kolaydır ve çoğu durumda ekran kartının çok ısınmana çare olmuştur

İşlemciyi açığa çıkarmak için GPU muhafazasını dikkatlice çıkarın. Kontakta eski termal macunu görmelisiniz ve genellikle grimsi veya kahverengimsi renkte olacaktır. Bulabileceğiniz en yüksek saflıkta izopropil alkol (ovma alkolü) kullanarak, pamuklu çubuklarla eski termal macunu çözün ve çıkarın.

İşlemci ve temas noktası temiz olduğunda, temas yeniden uygulandığında eşit bir şekilde yayılması için işlemcinin ortasına yüksek kaliteli bir termal macunu sürün. İşlemci ve soğutucu arasında bu katmana sahip olmak, GPU’nun serin kalabilmesi için eşit ısı dağılımı sağlar.

Yüksek saflıkta alkol (en az %70 ve tercihen daha yüksek) istemenizin nedeni, alkol konsantrasyonu ne kadar yüksekse, çözeltide o kadar az su bulunması ve suyun elektroniklerin düşmanı olmasıdır.

İşlemci çok ısınıyor konusuna göz atmak isteyebilirsiniz.

19 thoughts on “Ekran kartı çok ısınıyor [5 Çözüm]”

 1. merhaba arkadaşlar benim ekran kartımın sorunu bilgisayarı açtıgımda bilgisayar boştayken kendiliğinden saat hızı yükseliyor sanki oyun oynuyormuşum gibi 90 dereceye kadar çıkıyor driveri yüklüyorum o zaman eski haline geliyor her gün driveri yüklemek zorunda kalıyorum CEVAP / ASUS HD6970 2GB 256bit

 2. arkadaşlar ati ekran kartı olan herkese şunu söyleyim kaç bit olursa olsun ati çipsetli kartlarda sıkıntı oluyor sürekli hele hele bu hd serisinde win 7 de bluescreen hatasıyla sistem sorundan kurtarıldı hatasını çok alırsınız. yetmiyo gibi kafanıza göre fan değiştirir kafanıza göre termal macunla uğraşırsanız beter edersiniz.
  çözüm şudur termal macun pastaları var termal macundan önce pasta kullanın. ve her zaman overlock yapmayacaksanız kesinlikle farklı fan alıp takmayın. kullandığınız ekran kartını iyi seçip anakartınızı ve güç kaynağınızı veya power up subbleyi iyi seçin ÖZELLİKLE BELİRTEYİM ATİ ÇİPSETLİ EKRAN KARTLARININ ÖMRÜ FAZLA SÜRMÜYOR. EN KISA SÜREDE BOZULUYOR ÇOK ISINDIĞINDAN DOLAYI ÖNCE HATALARLA BAŞLAR SONRA ÇİZGİ ÇİZGİ OLUR SONRADA YANAR KAÇ BİT OLURSA OLSUN ATİDEN UZAK DURUN

 3. kasanın iki kapağı açık olarak çalıştırdığınız sürece ve kasa etrafında gerekli hava akımını sağlanıyorsa (yeterli boşluk varsa) endişe etmenize gerek yoktur 😉

 4. iç hava olarak bır sıkıntı yok yanlız hanı dıger parcaların ısınmasıyla olusan havadan dolayı gerceklesen bır ısınma degıl ekran kartındakı . daha baslatır baslatmaz elle tutulamıyacak kadar sıcak oluyor ki 2 kapagıda cıkardım kasadan suan heryerı acık baska bır nedenı felan olamazmı ne bılıyım ısınmaya baska yol acabılecek ne vardır kısa devre felanmı vardır acaba hanı elektrıksel bır sorun olabılırmı dıye dusunuyorum

 5. ekran kartında fan yoksa muhtemelen fansız kendini soğutabilecek şekilde bir elektronik devreye sahiptir.

  Şöyle bir çözüm önerebilirim, kasaya extra fan takarsanız iç hava sıcaklığını biraz daha düşürebilirsiniz.

 6. Bırde Şöyle Birşey var Fanmı sorunum tam emın degılım Cunkı kasanın ıcerınsınde Tek Isınan Sey ekran kartım oda şöyle ısınıyor Uzerınde alımınyum tarzında bır parca var oldukcada buyuk onda ısınma sorunu yok plaketıne dokunamıyorum bıle o derece sıcak acar acmaz hemde bu sıcaklık

 7. Sağol Arkadasım güzel acıklamıssın ancak Benım ekran kartımda Fan yok.. Bunu yeni aldım bundan Oncekınde fan vardı ama bunda yok ki Benım kasanın ıcınde 1 tane fan var bazı kasaları goruyorum 3-4 fana kadar cıkıyor ben kapaklarını bıle acık kullanıyorum ancak CPU Sıcaklıgı 80-85 boşta iken 70-75 bunu nasıl cozebılırım

 8. benim bilgisayarımda da oyunlara girdiğimde görüntü kayması gibi veya bazı yerlerde boşluklar oluşması gibi hatalar oluyor.araştırdım,ekran kartının ısınmasından dolayı diye karşılaştım çoğu yerde bunun için ne yapabilirim?

 9. benimde şöyle bir sorunum var.
  nvidia geforce 6200 turbocache ekran kartı var ikinci el taktırdım. ama bu günlerde renk değişiyor ve bazen de aynı görüntü kalıyor pcyi resetlemek zorunda kalıyorum fan yok önceleri fazla ısınmıyodu şimdi 75-80c oluyor yardım..

 10. benim sistem şöyle ekran kartı (ati radeon 1950 pro saphire işlemci 2.00 ghz sistem windows 7 2 gb ram 1 terabayt harddisk VE KASAM ÇOK İYİ BÜYÜK BİR KASA ) arkadaşlar dead space 2 1280×1024 very hing ayarlarda oynuyorum ekran kartım çok ısınıyo termal macunda aldım ama oyunu 1.5 SAAT oynadıktan sonra şöyle diyo ati uygulamayı kapattı ve bu durumdan kurtuldu diye bir uyarı gösteriyo ve oyunu oynarken ekran kartı sıcaklığım 83 derece ne yapmam gerek bilgisayarı temizlesem düzelirmi? VE OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKÜR EDERİM

 11. Arkadaşlar yardım etmenizi isteyeceğim bir sorunum var, Geçen ay online bir oyun yükledim, bilgisayarımda da herhangi bir virüs programı yoktu, ayrıca oyunun görüntü efektleri de ekran kartı özelliklerimin altında olan bir oyundu. Bilgisayarı açar açmaz oyuna girdim ve bilgisayar kitlendi ve ben de resetledim, tekrar açtığımda ekranda, ms-dos hali dahil, belli belirsiz çizgiler çıktı ve bilgisayar açılmadı. 2-3 gün kapalı tuttum daha sonra açtım laptopu bu sefer sorunsuz açıldı ama tahminen ısınmaya bağlı olarak 1 saat kadar sonra aynı sorun baş gösterdi. Laptopu açtığımda ekran kartının orijinalinden üzerinde bulunan koruyucu tarzı hamur gibi yumuşak bir maddenin eriyip parçalandığını gördüm. onu tamamen söktüm, daha doğrusu parçaları aldım, tekrar taktım açtım açıldı. Ve bilgisayarın altına bir soğutucu aldım onunla kullanırken hiç bir sorun yok ekran gayet normal, ama biraz yüksek grafikli falan bir oyuna girince tekrar kitlenme falan yapıo. Problemin çözümü tam olarak nedir? O eriyen koruyucu maddeden mi almalıyım, yoksa servise gönderip yeni bir ekran kartı mı taktırmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim, ayrıca bu yazıyı buraya kadar okuyacak olan arkadaşlara çok teşekkür ederim, baya uzun mesele çünkü 🙂

 12. Ekran kartına fan taktır.
  Birde işlemci fanını çıkar içini bi güzel temizle birde power supply(güç kaynağı) ile ekran kartı arasında fan varsa onuda güzel temizle.Geçmezse o zaman ekran kartında bir sorun vardır

 13. ekran kartı fanı hiç dönmüyo birden dönmeye başlıyo fakat yaavaş dönüyo elimden gelen temizliği yaptım fana ama gene aynı sorunla karşılaştım bide ekran kartı çok ısınıyo nedeni fandan mı anlamadım yardımcı olun

 14. ekran kartı ati olan varsa çok sorun yaşayabilir
  ben atinin tüm modellerini aldım ve taktım hiçbir-
  şekilde performans görmedim nwidia çok süper tavsiye ederim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.