Evlilik Krizi Sırasında Umut Nasıl Canlı Tutulur?

Bir evlilik krizi sırasında, tüm dünyanızın yıkıldığını ve tüm hayallerinizin paramparça olduğunu hissedebilirsiniz. “Artık seni sevmiyorum”, “Boşanmak istiyorum” veya “Evli kalmak isteyip istemediğimi bilmiyorum” sözlerini duymak sizi şoktan sarsabilir.

İlk sersemletici tepkiden sonra birçok duygu yüzeye çıkar: öfke, korku, endişe, kafa karışıklığı, içerleme, acılık, çaresizlik ve depresyon. Her şey karışık ve biraz gerçek dışı görünüyor, sanki bu gerçekten size değil de başkasına oluyormuş gibi. Ama inanılmaz bir şekilde, senin başına geliyor.

Bu, sahip olduğunuz cesaret ve gücün her zerresini ve şimdiye kadar sahip olduğunuzu bilmediğiniz birçok şeyi kullanmanız gerektiği zamandır. Hemen kendinize iyi bakabilmeniz, yeniden grup oluşturabilmeniz ve bir eylem planı oluşturabilmeniz için biraz özel zaman için alan yaratmalısınız.

İşten bir gün izin almanız, yakın bir arkadaşınızla biraz sohbet etmeniz, bir defter alıp duygu ve düşüncelerinizi yazmaya başlamanız veya parkta uzun bir yürüyüş yapmanız gerekebilir. Diğer bir seçenek de, en kısa sürede kendiniz için bir danışma randevusu aramak ve planlamaktır.

Ardından, durumu nasıl ele alacağınızı düşünmek için biraz zaman ayırın. Amacınız, eşinizin kapıdan erken çıkmaması için zaman kazanmaktır. Eşinizin yeniden düşünmek için zamanı olması ve mümkünse sizinle danışmanlığa gitmeyi kabul etmesi için işleri yavaşlatmak istiyorsunuz.

Bu kriz döneminde, “evlilik ateşinin koruyucusu” olmak zorunda kalacaksınız. Ateşin sönmemesi için umudu ve sevgiyi diri tutmak sizin elinizde olacak. Bunun adil olmadığından ve bu şekilde olmaması gerektiğinden şikayet edebilirsiniz.

Ama sonuçta, evliliğinizi kurtarmak istiyorsanız ve eşiniz çıkmak istiyorsa, olumlu bir adım atmak size kalmış olacak. Kriz sırasında, evliliğinizi ayakta tutmak için payınıza düşenden çok daha fazlasını yapmaya istekli olmanız gerekecek.

Ve bu, korkunuza ve endişenize rağmen, umudu canlı tutmak – evliliğinizin başarılı olacağını ummak – partnerinizin fikrini değiştireceğini ummak – evliliğinizin bundan kurtulacağını ve başarılı olabileceğini ummak size kalmış. hatta her zamankinden daha iyi.

İşte bu süre boyunca umudu canlı tutmak ve bununla başa çıkmak için bazı ipuçları:

1. Eşiniz ne derse desin evliliğinizden vazgeçmeyin. İnsanlar genellikle fikirlerini değiştirir. En az bir eş, evliliği korumak için gerçekten ne gerekiyorsa yapmaya istekliyse, hiçbir durum umutsuz değildir. Evliliğinizin sevgi dolu enerjiyle değişebileceğine dair her zaman bir umut vardır. Pek çok eş, ayrılma konusundaki ilk dürtülerini yeniden gözden geçirir ve en azından evlilik danışmanlığını denemeden evliliklerini bir kenara atmak için çok fazla zaman ve enerji harcadıklarına karar verir.

2. Eşinizin söylediği her şeyi kişisel algılamayın. İnsanlar üzüldüklerinde veya yaptıklarını haklı çıkarmaya çalıştıklarında genellikle aşırı şeyler söylerler. Boşanmak istediğini söylediği için kendini suçlu hisseden bir eş bunun yerine gerçekten sinirlenebilir. Bir şeyler hakkında gerçek duygularını asla ifade etmeyen bir eş, sonunda yıllar boyunca uzun bir hata listesiyle patlayabilir.

3. Duruma nasıl tepki vereceğinizin, işlerin buradan nasıl gideceği üzerinde büyük bir etkisi olacağını gerçekten aklınızda tutun. Duygusal boşluk isteyen bir eşi rahatsız etmeye devam ederseniz, devam etmesi ve gitmesi için ona mükemmel bir bahane veriyorsunuz. Eşinizin neyi yapıp neyi yapmayacağını kontrol edemezsiniz, ancak durumla nasıl başa çıkacağınızı kontrol edebilirsiniz.

4. “Kafanızın karışmasına” izin verin. Eşiniz bundan sonra ne yapacağınızı sorarsa, kafanızın karıştığını ve düşünmek için zamana ihtiyacınız olduğunu, acele kararlar vermek istemediğinizi söyleyin. “Kafası karışmış” olmak, kavga çıkarmak için bekleyen bir eşi etkisiz hale getirebilir. Ayrıca size biraz zaman kazandırır.

5. Eğer bir sorunsa, eşinizin duygusal alan talebini onurlandırın. Geri çekilin ve yeniden gruplaşmak, kendinizi dengelemek için biraz zaman ayırın ve şu an için partnerinizin ilgi odağını üzerinizden alın. Endişenizin sizi ele geçirmesine izin verirseniz ve zor sorulara anında yanıtlar talep ederseniz kaybedecek çok şeyiniz olur.

6. Kendinizi topraklamak ve duygusal ve fiziksel olarak daha dengeli olmak için yapabileceğiniz tüm farklı şeylerin bir listesini yapın. Spor salonunda egzersiz yapmak, masaj yaptırmak, yürümek veya yürüyüş yapmak, yakın arkadaşların destekleyici olmasına izin vermek, işe giderken ilham verici kasetler dinlemek, zor zamanlardan kurtulan insanlar hakkında kitaplar okumak, ruhsal köklerinizden güç almak ve bağlantılar, kilisenizdeki, tapınağınızdaki veya caminizdeki hizmetlere katılmak veya bireysel danışmanlık seansları başlatmak. Ardından, en çok yardımcı olacağını düşündüklerinizi uygulamak için planlar yapın.

7. Evliliğinizde ne olursa olsun, elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı ve bildiğiniz her şeyi denediğinizi bilmenin sizin için önemli olduğuna karar verin. Bu nedenle, sürekli olarak evliliğinizin ayakta kalma ihtimalinin ne olduğunu bulmaya çalışmak yerine, enerjinizi her gün elinizden gelenin en iyisini yapmaya harcayın. Proaktif olun ve olumlu adımlar atın.

8. Hayatınızı yeni ilgi alanları ve aktiviteler içerecek şekilde genişletmeye başlayın. Hayatınızdan olabildiğince keyif almaya başlamadan önce evliliğinizle ilgili her şeyin karara bağlanmasını beklemeyin. Evlilik durumunuz çözülmemiş olabilir, ancak bu, her zaman kara kara düşünmeniz ve takıntı yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Dünyanızı genişletmek için kendinizi uzatın. İlginizi çeken etkinliklere katılarak eğlenirken, eşiniz de dahil olmak üzere başkaları için daha ilginç hale gelirsiniz.

9. Olumlu kalmak ve uzun vadede bu deneyimden iyi ve faydalı bir şey çıkacağı beklentisine sahip olmak için bilinçli bir seçim yapın. Beklentiniz olacakları etkileyecektir. Eğer şüphe duyuyorsanız, şüphenin enerjisi çabalarınıza nüfuz edecektir. Kendinize her soruna her zaman yaratıcı bir çözüm olduğunu söyleyin. Yaratıcı, esnek ve dayanıklı olma yeteneğinize güvenin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.