Farklı Programlama Dilleri Türleri – Temel Bilgileri Öğrenin

Bilgisayar programlama dillerinin ilerlemesi, programcının insan dilini bilgisayarlar tarafından okunabilen ve anlaşılabilen bir şeye verimli bir şekilde çevirme arayışıyla mümkün olmuştur. Makine kodu adı verilen üretilen diller, bilgisayar donanımını gizleyen ve programcılar için daha uygun olan temsilleri kullanan yüksek düzeyde soyutlamalara sahiptir.

Programlar geliştikçe ve daha karmaşık hale geldikçe, programcılar belirli bilgisayar dillerinin desteklenmesinin daha kolay olduğunu keşfetti. Dinamik bir disiplinde beklendiği gibi, programlamada kullanılan dilleri sınıflandırmak için bir standart yoktur. Aslında onlarca kategori var. Dilleri sınıflandırmanın en temel yollarından biri, programcının kod yürütme görüşünü veren bir programlama paradigmasıdır. Programlama paradigmasına göre dil sınıflandırmaları arasında şunlar yer alır:

o Nesne Yönelimli Programlama Dilleri

En yeni ve en güçlü paradigmalar olarak bilinen nesne yönelimli programlama, tasarımcının veri yapılarını ve bu veri yapılarına uygulanacak işlem türlerini belirlemesini gerektirir. Verilerin eşleştirilmesine ve üzerinde yapılabilecek işlemlere nesne denir. Bu nedenle, bu dili kullanarak yapılan bir program, bir talimat listesi yerine bir dizi işbirliği yapan nesneden oluşur.

Bugünlerde en ünlü nesne yönelimli programlama C#, C , Visual Basic, Java ve Python.

o Yapılandırılmış Programlama Dilleri

Prosedürel programlamanın istisnai bir türü olan yapılandırılmış programlama, programcılara daha büyük programların yarattığı sorunları ele almak için ek araçlar sağlar. Bu dili kullanırken, programcıların program yapısını kolayca anlaşılabilecek küçük kod parçalarına ayırmaları gerekir. Global değişkenleri kullanmak yerine, her alt program için yerel olan değişkenleri kullanır. Yapılandırılmış programlamanın popüler özelliklerinden biri, genellikle yukarıdan aşağıya yaklaşımla ilişkilendirilen GOTO deyimini kabul etmemesidir. Bu tür bir yaklaşım, çeşitli parçalar hakkında minimum ayrıntılarla sistemin açılış genel bakışıyla başlar. Bu ayrıntıları eklemek için tasarımı tamamlamak için tasarım yinelemeleri eklenir.

Yaygın olarak kullanılan yapılandırılmış diller şunları içerir: C, Pascal ve ADA.

o Prosedürel Programlama Dilleri

Prosedürel Programlama, tercih edilen duruma ulaşmak için programın tamamlaması gereken işlemlerin bir listesini içerir. Her programın bir başlangıç ​​aşaması, bir görev ve işlemler listesi ve bir bitiş aşaması ile geldiği basit bir programlama paradigmasıdır. Zorunlu programlama olarak da adlandırılan bu yaklaşım, belirli işlevleri yerine getiren küçük kod bölümleriyle birlikte gelir. Bu bölümler prosedürlerden, alt programlardan veya yöntemlerden oluşur. Bir prosedür, yapılması gereken hesaplamaların bir listesinden oluşur. Prosedürel programlama, kodun bir kısmının birkaç kopya oluşturmaya gerek kalmadan tekrar kullanılmasına izin verir. Bunu, programatik görevleri küçük bölümlere ayırarak başarır. Bu nedenle, programcılar program yapısını koruma ve anlama yeteneğine de sahiptir.

Bilinen prosedürel diller arasında TEMEL ve FORTRAN.

Bunlar, bir bilgisayar programı yapmayı planlarken göz önünde bulundurabileceğiniz farklı bilgisayar programlama dilleri türleridir. prosedürel programlama programın kaynak kodunu daha küçük parçalara böler. Yapılandırılmış diller programların akışında ve organizasyonunda daha fazla kısıtlama gerektirir. Ve nesne yönelimli programlar kodları ve veri yapılarını nesnelere göre düzenleyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.