Görüntü Suçu

GERİ PC’lerin hızı megahertz cinsinden ölçüldüğünde, en ciddi grafik tasarım çalışmaları güçlü ve pahalı iş istasyonlarında yapıldı.

Daha güçlü bilgisayarların gelişi her şeyi değiştirecekti. İşlemciler hızlanıp bellek ucuzladıkça, yazılım geliştiriciler Apple Macintosh veya Windows PC’ler için grafik tasarım ve görüntü düzenleme programları yazmaya başladılar.

Günümüzde, modern bir PC’ye ve doğru yazılıma sahip olan herkes, çarpıcı sanat eserleri veya yapışkan grafikler oluşturabilir. Bu günlerde, kafalarının arkasında azizce spor yapan Photoshop halelerinden başka bir şey olmayan adaylarla birlikte siyasi posterlerin sayısına tanık olun.

1990’da tanıtılan Adobe Photoshop, insanların dijital görüntüleri işleme biçiminde devrim yaratarak, bir görüntü içinde ayrı ayrı değiştirilebilen ve ardından birbiri üzerine yığılabilen grafik öğeler veya katmanlarla çalışmalarını sağladı. Dijital kameraların artan popülaritesi, yalnızca programın görüntü işleme için fiili standart olarak konumunu güçlendirmeye hizmet etti.

Photoshop kadar popüler ve güçlü olsa da, her zaman iş için doğru araç değildir.

Photoshop, bir görüntüyü oluşturmak için kullanılan her bir nokta veya piksel hakkında bilgi depolayan raster grafikler veya bit eşlemlerle çalışır. Bir görüntüde ne kadar çok piksel varsa, kalitesi veya çözünürlüğü o kadar yüksek olur ve dosya boyutu da o kadar büyük olur.

Bu, yüksek kaliteli bir görüntüyü depolamak için büyük miktarda veri ve işlenirken bu bilgileri tutmak için büyük bir bilgisayar belleğinin gerekli olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Photoshop bir bellek domuzu olabilir ve görüntü büyükse işleme yavaşlayabilir.

Raster grafik düzenleyicinin bir başka sınırlaması, görüntülerin büyütüldüğünde her zaman kalite kaybına uğraması ve genellikle kavisli kenarlar boyunca pürüzlü ve bloklu görünmesidir.

Buna karşılık, bir vektör grafik düzenleyici, çok daha az veri ve bellek gerektiren görüntüler oluşturmak için noktalar, çizgiler, eğriler ve çokgenler gibi geometrik öğeleri kullanır. Bu şekilde oluşturulan nesneler, Photoshop’un katmanlarını yığması gibi, istiflenebilir. Dahası, vektör görüntüleri, çözünürlükte herhangi bir kayıp yaşamadan büyütülebilir veya küçültülebilir.

Kural olarak, Photoshop gibi bir raster grafik düzenleyici, fotoğrafları işlemek için pratikken, yine Adobe’den Illustrator gibi bir vektör grafik düzenleyici, grafik tasarımlar oluşturmak için daha pratiktir.

Profesyonel sanatçılar arasında Illustrator endüstri standardıdır, ancak program pahalıdır ve öğrenmesi zordur. Windows platformunun bir diğer favorisi de ilk olarak 1989’da piyasaya sürülen CorelDRAW’dır. Freehand, Adobe Macromedia’yı satın alıp ürünü belirsizliğe gönderene kadar bir diğer önemli rakipti.

Ücretsiz ve açık kaynak dünyasında, en eksiksiz gelişmiş ürün Inkscape’dir, ancak heyecan verici bir gelişme, hızlı, güçlü ve kullanımı kolay ticari bir Windows programının Linux çevirisi olan Xara Xtreme LX’in girişidir.

İngiliz şirketi Xara, kendi Web sitesinde, tescilli kodunu açmak ve açık kaynak geliştiricilerini buna katkıda bulunmaya teşvik etmek gibi radikal bir adım atarak programın Linux ve Mac OS X sürümlerinin geliştirilmesini hızlandırmayı umduğunu açıklıyor.

“Xara, geleneksel bir kapalı kaynak iş modeli kullanan Adobe veya Microsoft gibi şirketlerle etkin bir şekilde rekabet edecek finansal kaynaklara sahip değil…. Açık kaynak yaklaşımı, başarılı olduğunda, çok sayıda geliştiricinin becerilerini geliştirebilir. en iyi ticari eşdeğerler kadar iyi veya onlardan daha iyi ürünler yaratmak için ortak bir hedef” diyor şirket.

Şirket, yazılım devinin yeni ürünü Expression’a atıfta bulunarak, “Microsoft gibi bir dev kendi pazarına girmeye karar verdiğinde herhangi bir şirket endişelenmeli” diye devam ediyor.

“Bize göre Microsoft Expression’ın ilk sürümleri bizim için Adobe için olduğu kadar bizim için de bir tehdit olmayacak. Ancak milyonlarca dolar harcayın ve sürüm 3’e geldiklerinde, birkaç yıl sonra, , rekabetçi olabilir… Bu yüzden dramatik bir şey yapmaya karar verdik. Birçoğu, yaptığımızın aşırı olduğunu önerdi. Fark yaratacak tek şeyin bu olduğuna inanıyoruz.”

Xara, grafik düzenleyicisinin fotoğraf düzenleme araçlarıyla yeni bir sürümünü piyasaya sürdü, Windows sürümünün fiyatını 79 ABD Dolarına (Illustrator için 499 ABD Dolarına kıyasla) düşürdü ve ürünü GNU Kamu Lisansı altında açık kaynak haline getirdi.

Kavram kanıtı olarak, şimdi Sürüm 0.7’de olan Linux çevirisi, gönüllü programcıların yardımıyla hızla geliştirildi ve şirketin Web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Windows sürümünde zaten eksik olan en büyük özellik, bitmap resimlerini düzenleme yeteneğidir.

Xara, Linux ve Mac OS X’e geçerken Microsoft ve Adobe’nin takip edemediği bir alana girdiğini gözlemliyor.

Şirket, “Ürünlerini ücretsiz ve açık kaynak yapamıyorlar ve yapmayacaklar (ödemeleri mümkün değil). (Neredeyse kesinlikle) onları çapraz platform bile yapmayacaklar” diye ekliyor. “Elma arabasını altüst etme fikrini seviyoruz. Şeylerin (olmayan) doğal düzenini bozan bir şey yapma fikrini seviyoruz.”

Cesur bir kumar ve Xara’nın dönüşümden sağ çıkıp çıkmayacağı belli değil. Daha geçen ay şirket, Almanya’nın Magix AG tarafından satın alındığını duyurdu. Açık kaynak ortamında güçlü bir araç kullanmak isteyen grafik tasarımcılar adına, projeye daha fazla gönüllü programcının katkıda bulunmasını ve Xara’nın yeni sahiplerinin bu cüretkar deneyinin fişini çekmemesini umalım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.