İç Mekan Mini Golf Nasıl Oynanır – Başlangıç ​​Kılavuzu

Kapalı Mini Golf

Kapalı mini golf veya Putt putt, oyunun ünlü olarak bilinen adı, dünyaca ünlü oyun olan golfün küçük bir kardeşidir. Minyatür golf, bir golf sopası olarak bilinen bir golf sopasının daha küçük bir versiyonunu kullanır, bu nedenle putt putt adı verilir.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında icat edilen minyatür golf topu, mini golf sahalarının ortaya çıkmasıyla büyük ölçüde büyüdü; eğitim kursları ve gerçek oyun alanları, mini golf turnuvaları ve sporu kariyer edinmiş profesyonel oyuncular. Son zamanlarda mini golf, saha dışında oynanan bir oyun olmaktan çıkıp, karanlık ışıklarda parıldayan bir salon sporu haline geldi ve özellikle geceleri oynandığında oyuna renk kattı.

Sporun tarihinden ve büyümesinden uzakta, biraz minyatür golf oynayalım. Tıpkı Jack Nicklaus oyununda olduğu gibi, minyatür golfün asıl amacı, golf topunu mümkün olan en az vuruşla bir deliğe sokmaktır. Yaklaşık olarak ayaklarınızdan beline kadar olan yükseklikte bir atıcı seçmelisiniz. Bu uzunlukta, bir putt-putt ustası olmanın yarısına geldiniz.

Atıcı Nasıl Tutulur

Normal golfe benzer şekilde mini golfün ikinci anahtarı tutuştur. Bu, vuruşunuzun topu tam olarak gitmek istediğiniz yere yönlendirmesini sağlamak için atıcıyı tutma şeklinizdir. Topu mümkün olduğunca az vuruşla deliğe sokmanız gerektiğini unutmayın. Kusursuz bir tutuş için ilk giden el, baskın elinizdir, yani kullanmanız gerektiğinde ‘git’ eli olan eldir. Elinizi atıcıya uzatın ve atıcının sapına el sallama hareketi yapın. Saniye ibresi birinciden sonra gelir, ancak onu tutamağın arkasına yerleştirin. Bu tür tutuş, backhand tutuş olarak bilinir. Diğer tutuş biçimleri, ön el tutuşu ve örtüşen tutuştur. İkisi en yaygın olarak kullanılmaz, ancak bilinmesi önemlidir, çünkü farklı insanlar temel olarak vücut yapısı nedeniyle bir tutuşu diğerine tercih edebilir. Forehand, backhand’e benzer ancak elleri birbirinden daha uzaktadır. Backhand ile karşılaştırıldığında ellere daha az çaba harcayarak üst vücut gücünü kullanır. Son olarak örtüşme. Burada baskın el, daha az baskın olan elin altında tutulur. Bu tutuş, atıcıyı kontrol altında tutmak için çok fazla tutuş gücüne odaklanır ve profesyonel mini golf oyuncuları arasında en az popüler olanıdır.

Salıncak için Duruş

Kavramada ustalaştıktan sonra, oynamaya başlamak için neredeyse hazırsınız. Topu önünüze koyun ve topun ve ayak parmaklarınızın ucunun birbirine göre üçgen şekli oluşturmasını sağlayın. Bu duruş olarak bilinir. Ayaklarınız birbirinden yaklaşık 30 santimetre uzakta, tam ileriye dönük olmalıdır. Duruş, dengenizi kaybetmeden ve dolayısıyla kötü bir vuruş yapmadan iyi bir vuruş elde etmek için kullanılır. Jack Nicklaus’un sözleriyle “doğru kurulum, vasat bir vuruş yapsanız bile size makul bir vuruş yapma şansı verir”. Ayaklar birbirinden ne kadar uzaktaysa stabilite artar, ancak sonuç olarak o sarkaç hareketinin topun yuvarlanmasını sağlaması için gereken kuvveti artırır.

Ardından amaç gelir. Atıcının tepesinde bir çizgi var. Bu çizgi, hedef çizgisi olarak bilinir. Vuruşunuzdan sonra topun hangi yöne yuvarlanacağını söylemenize yardımcı olur. Bu nedenle nişan çizgisi her zaman deliği göstermelidir, bu nedenle top aynı yönde yuvarlanacaktır. Bir atış yapılmadan önce atıcının zeminle yatay olarak hizalandığından emin olun.

Salıncak almak

Sonunda salıncak. Acemi biri için Tiger Woods salıncak sahibi olmak cazip gelebilir ama unutmayın ki golfte dönümlerce boş alan burada değildir, bu nedenle böyle bir salıncak, içeride oynadığınız düşünüldüğünde hasara yol açabilir. Minyatür golf vuruş vuruşunu kullanır, fazla çaba gerektirmez. Atıcı sallanmalıdır, ancak asla belinizin üzerine çıkmamalıdır. Bazen vuruşlar ne kadar küçük olursa, topu deliğe sokmak için o kadar az ihtiyacınız olur.

Test sürüşü

Bu becerileri uyguladıktan sonra kursa hazırsınız. Top yeşilin başında olsun. Genellikle, topunuzu yerleştirdiğiniz yerde siyah bir işaret kullanılarak sınırlandırılır. Bu bir yarışma ise, oyun sırasında karışıklığı önlemek için oyundaki her biri farklı renkte bir top seçmelidir. Herkes ilk vuruşunu yapar. Topu deliğe en yakın olan kişi bir sonraki vuruşu alır. Altıncı vuruşta top deliğe girmemişse, vuruş yapacak en yakın topa sahip olan kişidir.

Kapalı minyatür golf oynarken kendinizi topun bir duvarın yanında durduğu bir pozisyonda bulabilirsiniz. Kurallara göre, uygun bir vuruş için topu iki sopa başı uzunluğunda hareket ettirmenize izin verilir.

Genellikle minyatür golf, bir hafta sonu aile ile paylaşmak için harika bir oyundur. Kurallar oldukça basittir ve zafer büyük ölçüde fiziksel güce bağlı değildir, bu nedenle gençler ve büyükanne ve büyükbabalar katılım konusunda dezavantajlı hissetmezler. İç mekanda eğlenceye katkıda bulunduğu düşünüldüğünde, oyun oynarken hava veya zaman da bir faktör değildir. Avantajları arasında, minyatür golf, delikler için eski bardaklar ve küçük bir atıcı kullanılarak da doğaçlama yapılabilir. Yastıklar ve sandalyeler, oyunu daha zorlu hale getirmek için tehlike görevi görebilir. Skoru koruyarak, dış mekan deneyimi aynı derecede veya daha fazla eğlenceyle taklit edilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.