iPhone Uygulama Geliştirme Temelleri

Apple, iPhone’u ABD’de piyasaya sürdüğünden beri, dünyanın her yerinden insanlar onu ele geçirdi, öyle ki bugün iPhone kullanan birçok insan var. Ortalama bir fiyata satın alınabilecek harika bir teknoloji parçası ve dokunmatik teknolojisini büyük ekran ve kompakt kavisli formla birleştiriyor.

Dokunmatik ekrana farklı yerlerde iki farklı parmakla dokunulabilir. iPhone ayrıca, nerede olduğunuzu anlayabilmeniz için bir Küresel Konumlandırma Sistemine sahiptir. Kamera, adres defteri ve programlanabilir vibratör gibi diğer özelliklerin yanı sıra hareketi üç boyutlu olarak algılama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, iPhone bir telefondan daha fazlasıdır. 128 MB DRAM ve 4 ila 16 GB Flash bellek ile birlikte düşük ısıtmalı 620 MHz ARM CPU üzerinde çalışır. Unix üzerine kurulu bir Apple OS X kullanır. iPhone’un sunduğu olanaklarla ilgili harika bir haber, sağlananların dışında kendi uygulamalarınızı oluşturabilmenizdir. iPhone uygulamaları geliştirmenize olanak tanıyan, piyasaya sürülen bir geliştirici araç seti olan iPhone SDK vardır. İki seçenek vardır: web tabanlı uygulamalar ve yerel uygulamalar. Web uygulamaları HTML, CSS, ASP, Java,.NET, Ruby veya JSP aracılığıyla bir tarayıcıda çalışır ve yerel uygulamalar iPhone geliştirme kiti tarafından sağlanan yerleşik çerçevelerde çalışır.

Kodunuzu yazdığınız dile, Apple tarafından uygulandığı şekliyle Objective-C adı verilir. Nesne yönelimli bir dildir, bu nedenle kendilerini Nesneler, erişilebilirlik ve bunlar arasındaki bağlantılar etrafında merkezleyen veri ve yöntem kapsülleme, kalıtım ve polimorfizm özelliklerine sahiptir. Bu sayede program içerisinde bilgilerinizi hareket ettirecek butonlar, görünümler, pencereler, kaydırıcılar ve kontrolörler yapabilir ve olaylar ve eylemler aracılığıyla bu bilgilerle etkileşim kurabilirsiniz.

Standart sınıflar mevcuttur, ancak normal sınıflardan bir şeyler miras alan kendi sınıflarınızı oluşturabilir ve projenizde etkileşim kurmalarını sağlayabilirsiniz. İşletim sistemi, uygulamanız için kullanabileceğiniz çerçeveleri içeren dört katmanda (Çekirdek İşletim Sistemi, Çekirdek Hizmetler, Medya, Kakao dokunuşu) gelir. Core OS’nin temel seviyesi, ağ oluşturma, iş parçacığı oluşturma, giriş/çıkış ve bellek ile ilgilenen çekirdek yazılımını içerir. Çekirdek Hizmetler size tüm uygulamalar için çerçeveler sağlar, Medya ses ve video için protokoller sağlar ve Kakao dokunuşu olayları, pencereleri ve kullanıcı arayüzlerini kontrol etmenizi sağlar.

MAC OS X Leopard’lı bir Intel Mac bilgisayar kullanmanız ve indirilebilir olan iPhone SDK’yı kullanmanız gerekir. İkincisi, iPhone cihazının yokluğunda uygulamanızı test edebilir. Ayrıca, Apple’da program geliştirme için kaydolmanız gerekir.

iPhone için oyun uygulamaları zaten oluşturuldu. Yarış oyunlarında yarış arabalarını yönlendirmek için telefonun hareket sensörlü cihazlarını kullanırlar. Diğer uygulamalar, sizi bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar gibi internete bağlamak için Wi-Fi’yi kullanır.

Bir mobil oyun veya iPhone uygulaması geliştirmekle ilgileniyorsanız, İnternette bir iPhone uygulama geliştirme şirketi arayabilirsiniz. Bu tür şirketler iki yıldan daha eski olamaz, ancak bazıları BT’de çok daha uzun süre çalıştı, bu nedenle uzmanlıkları sizin için yararlı olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.