iPod Kurtarılırken Hata 1415

İTunes’un çok önemli bir rolü, bilgisayar ve iPod arasında bir arayüz görevi görmesidir. Genellikle ikisini bağladığımızda ekranda hatalar çıkıyor. Bu hataların çoğu kolayca çözülebilir, ancak bunu yaparken iTunes’da depolanan tüm verileri kaybetme eğilimindeyiz. Bu, üzerinde depolanan tüm şarkıları ve videolar, podcast’ler, çalma listeleri vb. gibi diğer şeyleri içerir. Yaygın bir yanlış anlamanın aksine, tüm bu veriler bir iPod kurtarma yazılımı kullanılarak alınabilir.

Bu tür bir sorunun yaygın bir örneği, sisteme bağlandığınızda iTunes’un donması veya kilitlenmesidir. Hemen hemen tüm iPod hataları, iTunes’u geri yükleyerek çözülebilir. Bu adım da sorunsuz değildir. Genellikle geri yüklemeye çalıştığınızda sorunlarla karşılaşırsınız. Yukarıdaki durumda olduğu gibi, geri yüklemek için sisteme bağlandığınızda aşağıdaki hata mesajını alırsınız:

“1415 bilinmeyen bir hata oluştu”

Bu sorunlar genellikle, iTunes’un geçerli sürümü olmayan bir sürümünü kullanarak bir iPod’u geri yüklemeye/güncellemeye çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları deneyin:

– iTunes’a yeniden bağlanın ve ardından tekrar geri yüklemeyi deneyin.

– Bilgisayarı yeniden başlatın ve ardından tekrar geri yüklemeyi deneyin.

– Disk Kullanımını devre dışı bırakın ve etkinleştirin ve ardından geri yükleyin.

– Bağlantı noktasını değiştirin (farklı bir USB bağlantı noktası kullanın) ve ardından geri yüklemeyi deneyin.

– Bilgisayara bağlı tek USB olduğundan emin olun.

– Windows USB sürücüsünü güncelleyin/geri yükleyin.

– Windows’ta yeniden register.dll dosyaları.

Başarıyla geri yükledikten sonra, verileri kurtarmak için bir iPod kurtarma yazılımı kullanabilirsiniz. Sabit diski taramak ve ardından silinen veya kaybolan verileri kurtarmak için kullanılır. Bu yazılımlar internetten indirilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.