İşlemci Çok Isınıyor | Bilgisayar Kapanıyor [Çözüm]


İşlemci çok ısınıyor ve nedenini öğrenmek istiyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu blog yazısında, İşlemcinin normalden daha fazla ısınmasının bazı olası nedenlerini keşfedeceğiz ve sorunun nasıl çözüleceğine dair bazı ipuçları sunacağız. İster yoğun oturumlar sırasında bilgisayarının çok ısındığını fark eden bir oyuncu olun, ister donanımlarında ısı hasarından endişe duyan bir iş kullanıcısı olun, bu gönderi sorun gidermenize ve bir çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşlemci Çok Isınıyor
İşlemci Çok Isınıyor

İşlemcinin Çok Isınmasının 3 nedeni

 1. İşlemci ısınıyorsa, bunun nedeni aynı anda çok fazla programınızın açık olması olabilir. Çalışan çok sayıda programınız olduğunda, bilgisayarınızın daha fazla çalışması gerekir ve bu da işlemcinin aşırı ısınmasına neden olabilir.
 2. Fan veya diğer soğutma sistemi bileşenlerinde toz birikmesi nedeniyle işlemci ısınıyor olabilir. Zamanla toz birikebilir ve havanın bilgisayarınızdan düzgün şekilde akmasını engelleyerek bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olabilir.
 3. İşlemcinin  ısınmasının bir başka nedeni de hız aşırtmadır.

İşlemci Çok Isınması Nasıl Çözülebilir?

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Birincisi, İşlemci fanınızın temiz olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmaktır. Bir diğeri, ısıyı işlemciden uzaklaştırmaya yardımcı olan termal macunu değiştirmek. Son olarak, daha fazla kasa fanı ekleyerek veya eskilerini yeni, yüksek performanslı fanlarla değiştirerek bilgisayar kasanızdaki hava akışını artırabilirsiniz. Bu basit adımları uygulayarak işlemcinizi serin tutmaya ve gelecekte aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

İşlemci çok ısınırsa ne olur?

İşlemci, bilgisayarın beyni dediğimiz merkezi işlem birimidir ve mikro seviye transistörlere sahip transistörlerden oluşur. Günümüz işlemcileri daha gelişmiştir ve sıcaklıklara duyarlıdırlar, bu nedenle işlemci daha fazla ısındığında, anakartınızın soğutucusu hızla hareket eder, böylece işlemcinin ısınma problemini çözebilirler, ancak fanınız yapamazsa işlemcinizi sizin soğutmanız gerekebilir. Yine de anormal bir durum seziyorsanız çok geç olmadan bir teknik servise başvurmanız önerilmektedir.

İşlemci en fazla ne kadar ısınır?

Piyasadaki birçok işlemcinin farklı toleransları olsa da, genellikle performans için ideal olan bir dizi sıcaklık vardır. 
PC temel uygulamaları çalıştırırken kabul edilebilir aralık 65 ila 70 santigrat derece arasındadır. Bu sıcaklık, oyun oynarken veya yoğun bir yazılım çalıştırırken hızla yaklaşık 80 santigrat derece yükselebilir. 
Dizüstü bilgisayarlarda ise, PC’lere göre daha yoğun bir şekilde paketlenmiş bileşenlere ve daha yüksek bir sıcaklıkta çalışmak için daha az hava akışına sahiptir. 
Düşük yüke sahip dizüstü bilgisayarlar için kabul edilebilir sıcaklık aralığı 71 ila 80 santigrat derece civarındadır. Bir dizüstü bilgisayar oyun çalıştırırken, sıcaklıklar yaklaşık 88 santigrat derece hıza ulaşabilir.

11 thoughts on “İşlemci Çok Isınıyor | Bilgisayar Kapanıyor [Çözüm]”

 1. arkadaslar çözümü kasanıza işlemcı ve ankarta doğru ayrı bir soğutucu taktırın pc 10 saat oynuorm amd fx x8 işlemciyle dokunuyorum buz gibi

 2. dert etmeyin arkadaşlar bırakın kendi haline ne kadar ısınıyosa ısınsın bi .ok olmaz işlemciye oyun oynarken zaten ister istemez derecesi tavan yapar işlemcinin peki bi .ok olurmu ? yok 😀 boşverin işlemciyi bırakın o kendi halinde takılsın 😀

 3. bios güncelleme işlemi zordur. Ani bir elektrik kesintisinde anakartı konple kaybedebilirsiniz. Sonrasında alacağınız bir teknik servis ücreti bir anakart parasını geçebilir.

  Bu nedenle biz downloadak.com yönetimi olarak, bios güncellemelerini profosyonel olmadığınız taktirde tavsiye etmiyoruz.

 4. Benim pcnin işlemcileri normalde bile 55-60 derece arasında bazen 50ye iniyor ama gpu ve hdd 40 ve 20dereceye kadar iniyor bunun sorunu ne olabilir?Biosu güncelle diye bi cevap gelirse vay halime:S bilmiyorum çünkü

 5. beniimm pc çoktann boyle oluyor ben servise verdim pcciye anakartı ekran kartını deqiştirdi… hala bu sorun var baska bi yere goturdum fanı değiştiricez dedi.. bende goturmedim acaba fandanmısır ltfnn yardımmm

 6. İşlemci ile fan arasına nasıl bir macun sürebiliriz
  Teşekkür ederim

 7. Eklemeyi unutmuşum, AMD işlemcileri üzerine buz koysanız bile soğutamazsınız 🙂

  AMD sadece birkaç arızalı pc kontrolünde kullandım onun haricinde kullanmam ve kesinlikle AMD İŞLEMCİ TAVSİYE ETMEM !

 8. Bide bi şey daha dene termal macunu yenileyin İşlemci üstündeki

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.