İyi (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu – Başlık ve Meta Etiketler

Başlık ve Meta Etiketler

İyi arama motoru optimizasyonu, daha iyi arama motoru yerleşimi elde etmenize yardımcı olmak için bu SEO makalelerinde açıklanan çeşitli faktörleri içerir. Verilen tavsiyelerin çoğuna neredeyse anında ulaşılabilir, burada açıklanan diğer faktörler çok fazla zamanınızı ve çabanızı alacaktır. SEO konusunda ciddiyseniz doğru yoldasınız. Lütfen bu SEO makalelerinde belirtilen ipuçlarının SearchBliss tarafından kullanıldığını ve belirtilen bilgilerin bir kısmının sadece bizim görüşümüz olduğunu unutmayın.

Bu makaleleri okumaya başlamadan önce, lütfen bunu aklınızda bulundurun. Size verebileceğim en önemli tavsiye, web sayfalarınızı ziyaretçilerinizi düşünerek oluşturmanızdır. Hepimiz, web yöneticilerinin okunabilir metne yerleştirmede zorlandıkları anahtar kelimeleri hedeflemelerinin bir sonucu olarak “pek anlamlı olmayan” sitelere gitmişizdir. Her gün binlerce web sitesi ziyaretçiniz olabilir, ancak sayfanızdan hayal kırıklığıyla çıktıklarında bu işe yaramaz bir trafiktir ve bir daha asla geri dönmeyebilirler.

Doğru Anahtar Kelimeleri Hedefleme

Doğru anahtar kelimeleri seçin. Bu son derece önemlidir. Bir siteyi optimize etmek çok zaman, sabır ve sıkı çalışma gerektirir. Bunu yanlış anahtar kelimeleri hedefleyerek yapmak yıkıcı olabilir. Sık aranan alakalı anahtar kelimeleri bulun. Tek anahtar kelimeler yerine “ifadeleri” hedeflediğinizden emin olun. Örneğin, tek başına “hosting” hedeflemek size yardımcı olmaz. Çok fazla arama sonucu var. Ancak “web barındırma sağlayıcısı”, “web barındırma hizmeti” ve “barındırma işi”ni hedeflemek size daha gerçekçi sonuçlar (ve bir ton trafik) sağlayacaktır. Artı, hala “barındırma” yı hedefliyorsunuz. BİR “erişim ifadesi” ve İKİ “gerçekçi ifade” hedeflemenizi öneririm. Üç kelime öbeği çok gibi görünebilir, ancak üç kelime öbeğinde bir veya iki anahtar terim olduğunda değil. Bu gerçekleştiğinde, işler sulanmaz ve daha iyi sonuçlar verir.

SEO’nun “çıplak kemikleri” ile başlayalım. Başlık etiketi ve meta etiketler. Çoğu arama motoru, bunlardan bazılarıyla çok az alaka gösterir veya hiç ilgi göstermez, ancak hiç kimse bunların her bir motor tarafından nasıl faktörlendirildiğini gerçekten bilmediğinden, herhangi bir web sitesini optimize etmede hala önemli adımlardır.

1: TITLE etiketi

Web sayfalarınızın etiketleri arasında görünmesi gereken örnek bir Başlık etiketi:

<title>İşletmemin Unvanı</title>

Başlık etiketi çok önemlidir. Neden? Niye? Arama motorları sadece optimizasyonla ilgili olarak değer vermekle kalmaz, SE’ler onu arama sonuçlarında kullanır. HERHANGİ bir arama motorunda arama yapın ve bu etiketin içeriğinin her web sitesinin bağlantılarının bağlantı metninde kullanıldığını göreceksiniz. İşte küçük bir deney. Google bağlantısını takip edin (yeni bir pencerede açılır) ve bir göz atın. Google Deneyi

Google’da başlık etiketine sahip 28.100.000’den fazla sayfa var

<title>başlıksız</title>

Bu nedenle, görüntülenen web sayfası bağlantılarının çoğu İsimsizdir. Neden? Niye? Çünkü bu web sayfalarını kim yaptıysa, başlık etiketi ekleyen bir düzenleme programı kullandı ve başlık metnini asla değiştirmediler.

Peki başlık etiketinde ne olmalı? Hedeflediğiniz “anahtar kelime öbeği” ile işletmenizin veya web sitenizin adı. Örneğin, işletmeniz “saatler” satıyor. Bu geniş bir arama terimidir ve tek başına kullanmak sizin için işe yaramaz. Google’da 42.500.000 tahmini arama sonucu var. Ancak “İsviçre saatleri” terimini aradığımda 2.760.000 tahmini sonuç alıyorum. Sitenizin Google’ın ilk 3 sayfasında çıkma olasılığı “İsviçre saatleri” kullanıldığında çok daha gerçekçidir. Artı, “saatler” anahtar kelimesi hala mevcut, yani aslında her iki terimi de hedefliyorsunuz.

İşte bu örneği kullanan iyi bir başlık etiketi:

<title>Arama Motoru Optimizasyonu A.Ş., SEO Araçları</title>

Kısa ve öz tutun. Çok fazla anahtar kelimeyi hedeflemek, web sitenizin alaka düzeyini “inceltebilir”.

2: AÇIKLAMA Meta Etiketi

Web sayfalarınızın etiketleri arasında görünmesi gereken örnek bir açıklama meta etiketi:

<meta name="description" content="A Description of My Business">

Açıklama meta etiketi optimizasyon için daha az önemlidir, ancak yine de arama motorları tarafından kullanılmaktadır. Örneğin Google, web sayfalarının gövde metnini, resim alt etiketlerini kullanacak ve evet, hatta bazen açıklama meta etiketinin bölümleri bile gösterilecektir. Gövde metni ve alt etiketleri bu makalelerde daha sonra tartışılacaktır.

Bu yüzden bence kullanmak yeterince önemli. Bunu kullanmanın en iyi yolu, anahtar kelime öbeğinizi bu meta etiketin içine “bir kez” yerleştirmek, ardından tümceyi bölmek ve anahtar kelimeleri ayrı ayrı eklemektir. Ancak okunabilir olmasını sağlayın ve çok fazla komadan kaçının. Bu “spam” olarak görülebilir, bu yüzden yapmayın veya siteniz arama motorları tarafından hep birlikte kara listeye alınabilir ve göz ardı edilebilir. Ayrıca, en fazla iki cümle kullanın ve “Şimdiye kadarki en iyi mağaza” gibi “satış konuşmalarından” kaçının.

Yukarıdaki “saatler” örneğini kullanan iyi bir açıklama meta etiketi:

<meta name="description" content="SEO Tools from Search Engine Optimization Inc. Browse through our large selection of SEO software and tools">

“SEO” ve “ARAÇLAR”ın iki kez göründüğüne dikkat edin, ancak ikinci kez “YAZILIM” terimiyle bölünür (SEO yazılımı ikincil hedeflenen bir anahtar kelime öbeğidir).

3: ANAHTAR KELİME Meta Etiketi

Web sayfalarınızın etiketleri arasında görünmesi gereken örnek bir anahtar kelime meta etiketi:

<meta name="keywords" content="my,keywords,and phrases,separated by,commas">

Anahtar kelime meta etiketinin, arama motorları tarafından LEAST tanınan meta etiketlerden biri olduğuna inanılmaktadır. Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda çok az ağırlık taşır. Ancak, tüm motorlar tarafından göz ardı edilmez. Örneğin, kendi deneyimle, arama yaparken çok az sonuç veren tek bir anahtar kelime (spaloof gibi – hiçbir şey ifade etmez) kullandım. Dizine eklendikten sonra SearchBliss, MSN’nin en üstünde belirdi. Anahtar kelime, SearchBliss’in başka hiçbir yerinde HAYIR idi. Yalnızca anahtar kelime meta etiketinde. Bu bana bazı arama motorlarının anahtar kelime meta etiketine biraz ağırlık verdiğini söylüyor. Sonuç olarak, hala anahtar kelime meta etiketini kullanıyorum.

AYNI DÖNEMİ TEKRARLAMADAN hedef anahtar kelimelerinizi 3 ila 4 kez eklemenizi öneririm. Bu “spam” olarak görülür. İstenmeyen posta örneği: İsviçre saatleri,İsviçre saatleri,İsviçre saatleri,… Bu daha çok “anahtar kelime doldurma” olarak bilinir. Aynı zamanda, bu makalelerin kapsandığı diğer her şey için de geçerlidir.

İşte “SEO Araçları” örneğini kullanan iyi bir anahtar kelime meta etiketi:

<meta name="keywords" content="SEO Tools, search engine optimization tools, website ranking, SEO software, webmaster tools, search placement, SEO articles">

3 kez listelenen anahtar kelimelerin (SEO ve araçlar) yalnızca diğer anahtar terimler kullanılarak ayrılmadığına, aynı zamanda asla birbirine çok yakın olmadığına dikkat edin. Bunu, hedef terimlerin arasına başka anahtar kelimeler/ifadeler ekleyerek yapıyorum. “SEO araçları” terimi yalnızca bir kez birlikte görünür.

Ayrıca “soyut”, “robotlar” vb. gibi başka meta etiketler de var. Ama bunları açıklamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçası olmadıklarına ve bu makalelerde kullanılmadıklarına inanıyorum. Şimdi başlık ve meta etiketler oluşturun, ardından meta etiketlerinizi optimize edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.