Kaçınılmaz Acılarla Nasıl Başa Çıkılır?

Kaçınılmaz ıstırap bir varoluş koşuludur, her yaşamı örten gizemin bir parçasıdır. Genellikle sevdiklerimize olan kopuk bağların veya değer verdiğimiz bir şeyin kaybının sonucudur. Önlenemez çünkü ölüm ve sürekli değişim, yaşamın kontrol edilemez verileridir.

Öte yandan, akıllıca seçimler yaparak birçok acı önlenebilir. Ancak, yaşamın doğal hareketinin beklenen sonucu olarak kabul etmeyi reddettiğimiz çok daha fazla kaçınılmaz ıstırap var. Elbette gereksiz acı çekmek için yaptığımız birçok şey var. Kötü kararlar felaket sonuçlara yol açar. Nevrotik suçluluk çoğumuzu ziyaret eder ve kaçınılmaz olanı kabul etmeyi reddetmek (doğaya direnmeye çalışmak) hayatın acısını önemli ölçüde artırır.

İşte başkalarının acılarını nasıl hafiflettiği. Bu yaklaşımlar, kaçınılmaz sıkıntı ile kendi yüzleşmeleriniz için dersler olabilir.

1. Tutumunuzu yeniden çerçeveleyin. Şu düşünceyi aklınızdan çıkararak başlayın: Acı çekmek için seçilmediniz. Kötü değilsin ya da kötü karman yok ya da yanlış bir şey yapmadın. Arkasında hiçbir ilahi varlık, dünyevi güç veya kötü şans yoktur. Meşru ıstırap, herkesin hayatına girer ve çıkar. Hiç kimse onun yıkımlarından bağışık değildir. Kimsenin acı çekmemesi gerektiğini öğreten bir kültürde yetiştirildik. Bu, başlı başına gereksiz ıstırabın ana nedenidir. Kabullenmek, ne kadar zor olursa olsun, bu çatışmayı aşmanın tek yoludur. Neyi kontrol edebileceğinizi ve neyi kontrol edemeyeceğinizi bilin.

2. Yönlendirme stratejileri geliştirin. Planlı sapmalar, pozitif zihinsel sağlık uygulamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Bir şekilde hastalanmadan sürekli acı çekemezsiniz. Herkesin dikkatini ıstırabın acısından uzaklaştırmanın, aşırı sıkıntıdan uzaklaşmanın ve anlamlı bir şeye odaklanmanın yollarına ihtiyacı vardır. Örneğin, hayatınızdaki tüm sevgi dolu insanları düşünün. Sadece onlara ve sevgilerini ifade etmek için yaptıklarına birkaç dakika ayırın. Senaryoları ayrıntılı olarak inceleyin. Şimdi nasıl hissettiğinizi düşünün; kabusunuzdan geçici olarak kurtulduğunuzu hissetmek zorundasınız.

Çeşitli etkinliklere yeniden odaklanmak için yaratıcı yeteneğinizi kullanın, acı çekmek için harcadığınız büyük enerjiyi geri kazanın ve onu yenileme ihtiyacının akıllıca sömürülmesi için kullanın. Dikkati kaydırmak için kaynak olarak kullanabileceğiniz yüzlerce sahne, insan, eylem ve kelime var.

3. Acıdan neler öğrenebileceğinizi keşfedin. İlk bakışta, bu dersi alakasız olarak görmeyin; hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. Acıları ve deneyimlerinden öğrendikleri hakkında yazanlar için bir araştırma yapın (iyi bir oyalama stratejisi). Bulgularını kendi bulgularınızla karşılaştırın. Öğrendikleri sizin durumunuza uygulanabilir mi? Senin yaşadıklarınla ​​nasıl başa çıkacaklardı?

Acının sizi nasıl değiştirdiğini ve onda nasıl anlam bulabileceğinizi keşfedin. Viktor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı’nı mutlaka okuyun. Acıdan öğrenme arayışınızın size bilgelik getirmesi garantilidir.

4. Koşulsuz sevenleri arayın ve sevgi dolu bir yerden yaptığınız her şeye karşılık verin. Acınızı koşulsuz sevenlerle açıkça paylaşın; başkalarının ıstırabına tam olarak hazır olmanın ne kadar önemli olduğunu ve güvenilir bir dinleyiciye olan ihtiyacınızı bilirler. Acılarınızın tüm gücünü, birer birer, üzerlerine salıverin. Sevgi dolu bir topluluğun muazzam önemi göz ardı edilemez. Yalnız yaşıyorsanız, proaktif olmalı ve uzanmalısınız. Bağlantı iyileşmek için çok önemlidir. Her gün sevgiyi alıp alacağınıza yemin edin (bunu ana hedef haline getirin). Başkalarına sevgi düşünceleri gönderin ve size sunulan sevgi dolu yardımı kabul edin.

5. Vermek için yaşayarak ıstırabı dindirmenin eski tekniğini uygulayın. Yüzyıllar boyunca, başkalarının acısını dindirmenin, verenin acısını dindirdiği gösterildi; doğrudur ve günümüzde de uygulanmaktadır. Kısacası, başkalarına bakma ve başkalarına verme zihniyetini geliştirmeyi seçmek, kaçınılmaz olarak derin acınızı hafifletmeye yol açacaktır. Düşüncelerin muazzam gücünü asla unutmayın. İnciterek verme düşünce modelini takip etmeyi taahhüt etmek, ölçünün ötesinde temettüler getirecektir. Bir amacınız var ve bu sizin iç hayatınızı başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde değiştirecek.

Özetle, acıyı dindirmenin en büyük üç gücü (1) derin acınızı ifade etmenin bir yolunu bulmak, (2) acı çekerken bile başkalarına yardım etmeye istekli olmak ve (3) yeteneğinizi artırmaya yönelik devam eden projenize başlamaktır. karşılıksız sevmek. Üç büyükler, akla gelebilecek her kaynaktan gelen acılarla baş etmede uzun ve olumlu bir başarı geçmişine sahiptir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.