Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor Hatası

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda sık sık rastlanan hatalardan biri olan klavyede bazı tuşlar çalışmıyor veya klavye tuşları çalışmıyor hatası, neredeyse her bilgisayar kullanıcısın karşılaştığı bir durumdur. Bu makalemizde ise klavyede bazı tuşlar bazen çalışmıyor hatasının neden ortaya çıktığı ve nasıl çözüldüğü hakkında bilgi vereceğiz.

Laptop Klavye Tuşları Çalışmıyor

Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde bulunan bazı tuşlar çalışmamaya başladığında, klavyenizin bozulduğunu ve değişmesi gerektiğini düşünmeyin. Laptop klavye tuşları basmıyor zaman zaman bilgisayarınızda görebileceğiniz ve basit bir çözümü olan bir hata çeşididir. Bu hata ortaya çıktığı zaman bazı klavye tuşları basıldığı anda gerekli işlevi gerçekleştirmez.

Klavye sorunları işlemlerine başlamadan önce genellikle bazı klavye fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Bu fonksiyonlar yardımı ile klavyenizin gerçekten bozulduğunu veya bilgisayar ayarlamalarından kaynaklı bir durum olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Klavye Bazı Tuşlar Çalışmıyor Çözümü

Klavyenizin çalışmamasının birçok farklı nedeni olabilir. Klavyenizi düzeltmek istiyorsanız ilk olarak sorunun kaynağını bulmalı ve ona göre çözüm yöntemlerine geçmelisiniz. Dilerseniz sizlere bu hataların neler olabileceği ve nasıl çözülebileceğini kısaca anlatalım.

Klavye Düzgün Takıldı Mı?

İlk olarak klavyenizin doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız içerisinde yer alan socketin ana cihaza tam olarak bağlanamadığı durumlarda klavyeniz üzerinde bulunan bazı tuşlar çalışmaz. Eğer klavyenizi USB ile bilgisayarınıza bağlıyorsanız, aynı klavyeyi başka bir cihaz üzerinde deneyin.

Bazı masaüstü bilgisayarlarda bulunan Ps2 slotlarda socetlerin oturmaması ve eğilmesi nedeni ile klavyenin tamamı çalışmayı durdurabiliyor. Bu nedenle teknik bir bilgi birikimine sahipseniz klavyenizi açarak socetlerinizin tam takılı olup olmadığını kontrol edin.

Klavye Sürücüleri Doğru Yüklendi Mi?

Klavyeniz üzerinde bulunan bazı tuşların çalışmamasının en temel sebebi klavyenizin sürücüsünün doğru yüklenmemesi veya güncel olmamasıdır. Bu nedenle bu klavyenize uygun sürümü indirdiğinizden ve sürümün güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer bu yöntem işe yaramazsa klavyeniz üzerinde bulunan tuşları inceleyebilirsiniz. Takılı olan bir tuş varsa düzeltin ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Klavye Yapılandırılması Düzgün Mü?

Bu çözüm yöntemini uygulamak için aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz adımları takip etmeniz gerekir.

  • Bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan Windows’a tıklayın.
  • Arama bölümüne “Denetim Masası” yazarak aratın.
  • Karşınıza açılan pencereden Dil Seçeneklerini seçin.
  • Seçenekler butonuna tıklayın ve giriş yönetimi ekle seçeneğine basın.
  • Giriş yönetimi ekle kısmından F klavyeyi seçmeniz gerekir.

Bu sayede elinizde olan Q klavyeyi F klavyeye dönüştürmüş olacaksınız. Bu işlemlerin ardından hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yapışkan Tuşlar Açık Mı?

Klavyenizdeki yapışkan tuşlar özelliğini aktif bir hale getirdiyseniz, klavyeniz üzerinde bulunan belirli tuşların çalışmasını engellemiş olursunuz. Bu nedenle yapışkan tuşlar seçeneğini kapalı (pasif) hale getirmeniz gerekir. Bu şekilde klavye bazı tuşlar çalışmıyor hatasını çözebilirsiniz.

Yapışkan tuşları nasıl devre dışı bırakabileceğiniz hakkında bir bilginiz yoksa sizlere kısaca bundan bahsedelim.

  • Windows arama bölümüne “Denetim Masası” yazarak açın.
  • Bu bölümden sırası ile Tüm Denetim Masası Öğeleri > Erişim Kolaylığı Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla seçeneklerini takip edin.
  • Ardından yapışkan tuşları kaldır seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın.

İşlemlerin hemen ardından hatanın giderilip giderilmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Klavye Sıvı ile Temas Etti Mi?

Yukarıda belirttiğimiz çözümler bir işe yaramadıysa sorunu dış etkenlerde aramalısınız. Klavyenizin üzerine veya bir kısmına herhangi bir sıvının dökülmesi, klavyenizin zarar görmesine ve çalışmamasında sebep olabilir. Bunun nedeni klavye tuşlarının elektriksel zar denilen bağlantı yolları ile klavyeye bağlanmasıdır. Sıvıyla temas durumunda ise klavye tuşları çalışmıyor gibi hatalar ortaya çıkabilir.

Sıvı dökülmesinin ardından klavyeniz bir süre çalışmaya devam edebilir ancak zaman geçtikçe bazı tuşların işlevini yitirdiğini siz de fark edeceksiniz. Bu hatanın çözümü için klavyenizin tuşlarını tek tek çıkarıp temizlemeniz gerekir. Bu sayede bilgisayar klavyede bazı tuşlar çalışmıyor hatasını çözebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.