Komut Dosyası Programlama Dilleri Hakkında Faydalı Notlar

Sıfırdan yazılım yazmak size en fazla esnekliği sağlar, ancak çok uzun zaman alabilir ve bu süreçte sizi çıldırtabilir. Örneğin, özellikle senaryolar oluşturmak için bir kelime üreteci yazmak istediğinizi varsayın.

C++ veya Pascal gibi genel amaçlı bir dil kullanmayı seçerseniz, önce basit bir kelime işlemci oluşturan komutlar yazmanız gerekir; daha sonra kelime işlemciye senaryolar oluşturmak ve biçimlendirmek için vazgeçilmez özellikleri vermek için ek talimatlar yazmanız gerekir. Her şeyi kendiniz yazarak delirmenin bir seçeneği olarak, birçok yazılım kendi betik dillerini sunar. Tercihen, tüm bir kelime işlemciyi sıfırdan yazmak yerine, mevcut bir kelime üreteci (Word Perfect veya Microsoft Word gibi) satın alabilir ve ardından kelime üretecinin yapmasını istediğiniz şeyi yapmasını sağlamak için bu kelime işlemcinin betik dilini kullanabilirsiniz (örneğin üretmek gibi). ve senaryoları biçimlendirin). Bir betik dili, alakasız ayrıntılarla ilgilenmeden yerine getirmek istediğiniz görevi merkezlemenizi sağlar.

Ancak, bir betik dili öğrenmeye ve kullanmaya tüm kalbinizle atlamadan önce, aşağıdaki sorunlara dikkat edin:

Komut dosyası dilleri belirli bir programa bağlıdır. Bir komut dosyası dili kullanarak bir kelime işlemciyi özelleştirirseniz, yazılımınız yalnızca o belirli kelime işlemciyi çalıştıran bilgisayarlarda çalışır. Microsoft Word’ü kişiselleştirirseniz, yazılımınız yalnızca Windows ve mackintosh bilgisayarlar gibi Microsoft Word çalıştırabilen bilgisayarlarda çalışır. Programlarınızı pazarlamak ve satmak çok daha zordur. Programınızı kullanmak için, kişilerin kişiselleştirdiğiniz programı (kelime oluşturucu, elektronik tablo vb.) satın alması veya zaten sahip olması gerekir. Yani Word Perfect için geleneksel bir program üretirseniz, Microsoft Word kullanıcıları onu kullanamaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.