Kutsal Ruh’a Karşı Küfür Günahını İşlemekten Nasıl Kaçınılır?

Birçokları Kutsal Ruh’a karşı küfürün ne olduğunu soruyor. Hatta bazıları, bu tür bir dine hakaret etmiş olabileceklerinden ya da yapma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarından korkuyor ya da şüpheleniyorlar. Bu günahın ne dünyada ne de ahirette affedilemeyeceği kendilerine söylendiği için özellikle korkarlar.

Kutsal Ruh’a Karşı Küfür Nedir?

Aslında Kutsal Ruh’a karşı küfür fikri çok basittir. Kutsal Ruh’un işini İblis’e atfediyor. İyileştirme gibi açıkça iyi olan bir şey yapıldığında ve bu şifanın veya iyiliğin Şeytan’dan geldiğini söylerseniz, Kutsal Ruh’a küfrediyorsunuz demektir.

Kutsal Ruh’a Nasıl Küfür Ederdim

Kendi hayatımdan bir örnek vereyim. 27 yıldır ellerimde ve ayaklarımda egzama denilen kronik bir cilt hastalığından mustariptim. Bu konuda birçok doktora danıştım. Bana hem merhem hem de tablet olmak üzere birçok ilaç verildi. İlaçları aldıktan sonra cildimin durumu düzeliyordu ama bir süre sonra hastalık geri geliyordu. Daha sonra cilt tahrişlerini ve şişmeyi kontrol altına almak için daha yüksek dozda ilaç gerekliydi. O 27 yıllık döngü böyleydi: Kızarıklıklı deri iltihabı, kaşıntı, lezyonlar, ardından ilaç kullanımı, geçici bir tedavi, tekrar iltihaplanmaya dönüş.

Bu hastalığın en kötü yanı, egzamanın tekrarlamasını istemesem yiyemeyeceğim kadar çok yiyecek olmasıydı. Domuz eti, karides, tavuk ve diğer lezzetli yiyecekleri yiyemezdim.

1986’da köyümüzde, geleneksel tıp doktorlarının tedavi edemediği bazı hastalıkları tedavi ettiği nam salmış yaşlı bir kadına gittim. Yaptığı şey, arka bahçesinden çıkardığı bir çalıyla vücudumu fırçalamaktı. Sonra bana üç gün banyo yapmamamı söyledi. Çalıyı vücuduma fırçalarken bazı sözler söyledi. Ama ağzından çıkan kelimeleri anlayamıyordum.

Hepsi buydu. Egzamadan sonsuza kadar kurtuldum. O andan itibaren, cildim tekrar alevlenmesin diye daha önce yemem yasak olan yiyeceklerden herhangi birini yiyebilirdim.

Bu kadın özellikle dindar değildi. Fakirdi. Evi çok sadeydi. Davranışları çok sıradandı.

Şifalarını İblis’in gücüyle gerçekleştirdiğini söylersem, Kutsal Ruh’a karşı küfür günahını işlemiş olurum.

O halde genel olarak, herhangi bir iyi şeyi o iyi şeyin kaynağı olarak İblis’e atfetmek, Kutsal Ruh’a karşı küfürdür.

Bu tür bir küfürü işlemek için Kutsal Ruh’tan açıkça bahsetmenize veya onun hakkında düşünmenize gerek yoktur. Gördüğün, algıladığın ya da gözünün önünde olan bir iyiliği şeytana isnat etmen yeterlidir.

Örneğin, “Şeytanın gücüyle piyangodan kazandım” diyorsunuz. Bu, Kutsal Ruh’tan bahsetmemiş olmanıza ve piyangonun kendisi ahlaki açıdan sakıncalı olduğu için piyangoyu kazanmak görece bir iyilik olmasına rağmen, Kutsal Ruh’a karşı küfürdür.

Ferisiler, Matta 12’de kaydedildiği gibi, Kutsal Ruh’a küfrederken Kutsal Ruh’tan söz etmediler. Sadece İsa’nın iyi bir şey yaptığını, kör ve dilsiz adamı İblis’in gücüyle iyileştirdiğini söylediler.

Kutsal Ruh’a Küfür Etmekten Nasıl Kaçınılır?

Kutsal Ruh’a karşı küfür günahını işlemekten kaçınmak için, yapan kişi bir şaman ya da büyücü olsa bile, Şeytan’a asla iyi bir şey atfetmeyin.

Bu günahın affedilmez olmasının nedeni, bu günahla Tanrı’nın merhametini inkar etmenizdir. Allah’ın merhametli olduğunu inkar ettiğinizde Allah size merhametini nasıl göstersin? O özel iyi şeyin kaynağı olarak onu aldığınız için, Şeytan’a adeta iyi diyerek Tanrı’nın merhametini inkar ediyorsunuz. Allah’ın iyiliğin, merhametin kaynağı olduğunu inkar ediyorsunuz.

Artık Kutsal Ruh’a karşı küfürün ne olduğunu bildiğinize göre, hayatınızda bunu asla yapmayacağınızı umuyorum. Çünkü bu affedilmez bir günahtır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.