Laptop’tan TVye Görüntü Aktarma

Öncelikle Masaüstü Bilgisayarlarındaki görüntüyü TV’ye aktarmadan bahsetmek istiyorum.

scart girişi

TV’de sadece scart girişi varsa

Yukarıdaki parçanın takıldığı TV’deki alan scart girişi olarak tanımlanır. (Ben sizlere daha kolay anlaşılması için, teknik isimler kullanarak değil de halk arasında bu parçaların anıldığı şekilde bahsedeceğim).

Bu aparattaki kırmızı, beyaz ve sarı girişlerin her biri farklı bir görevi islenir. (ses, görüntü vb.) bu 3 alan içinde gerekli kabloları alın (kabloların diğer ubu masaütsü bilgisayarınızda takılı olan ekran kartının TV görüntü aktarma çıkışına uygun olmalı, bunu ekran akrtınıza bakarak anlayabilirsiniz.)

Gerekli bağlantıları tamamladıktan sonra TV ve bilgisayarı açın. Sonrasında bilgisayarınızdan masa üstünde sağ tuş tıklayarak, görüntü özelliklerinden monitür şeklinde resimlerin yer aldığı alanda algıla yada 1-2 gibi monitör numaraları varsa farklı seçimler yapın. (mutlaka 1 yada 2 seçili iken görüntü aktarımı yapılacaktır.)

TV’den kumandanızdan AV tuşuna basarak bilgisayardaki görüntüyü alabilirsiniz.

Laptop’tan TV’ye görüntü aktarma

Birçok laptop ekran kartlarında s video çıkışı vardır. Öyle bir kablo almalısınız ki s video çıkışından aldığınız kablo tv scart girişine takılan aparattaki kırmızı, beyaz, sarı yuvalara ayrı ayrı takılabilmeli, yada direk s video kablosunun diğer ucu scart girişine uygun şekildedir. (bunu en iyi bir elektronikçiden ya da bilgisayar teknik servisindne öğrenebilirsiniz. )

Mesela bu kablo işe yarar (s-video çıkışı olan laptoplar için)

s-video - scart

TV’ye görüntü aktarma işlemi yine masa üstü pcde ki gibi. Yani monitör tanımlayacaksınız, (her ekran kartına göre tanımlama işlemlerinin yapıldığı bölüm farklılık gösterir, en zor tanımlananlar ATI ekran kartları olduğunu bu işle uğraşanların %90ı bilir.)

Kısaca anlatmaya çalıştım. Takıldığınız bölümleri konu altında sorabilirsiniz. (Ekran kartınızın markasını modelini, TV’de yer alan girişleri belirterek.) Ben cevap veremesem de mutlaka konu hakkında detaylı bilgisi/tecrübesi olan downloadak.com kullanıcıları sizlere gerekli yardımda bulunacaktır.

Masaüstü PC’den ben yıllarca TV’ye görüntü aktararak filmlerimi izledim 🙂

3 thoughts on “Laptop’tan TVye Görüntü Aktarma”

  1. merhaba benim kullanmış oldugum labtop toshiba stalate bir tane s video kablosu aldım televizyondada var s cıkısı labtopumda da var fakat hic bir şekilde ne sinyal alabildim nede bir iletişim bir türlü kuramadım nedeni ne olabilir acaba yardımın icin teşekkür ederim

  2. Orhan Fidan

    antenci[.]net / VGA-VideoS-Video-Donusturucu-Kablo,PR-1032.html bu linkteki gibi VGA s-video dönüştürücü kablo ile probleminizi çözebilirsiniz.. fakat bu tip tüplü tvlerde genelde pek kaliteli görüntü alamazsınız..

  3. benim laptopta s-vıdeo cıkısı yok..sadce monıtor baglantısının oldugu cıkışa benzer bır sey var bu da işe yarar mı..

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.