Microsoft Windows: NTFSF veya Dosya Sistemi Bütünlüğü, Güvenlik ve Dosya Paylaşımı Özellikleri

NTFS, işlem günlüğü ve kurtarma tekniklerini kullanarak birim tutarlılığı sağlayan bir Microsoft Windows dosya sistemidir. NTFS, dosya sisteminin tutarlılığını geri yüklemek için günlük dosyasını ve kontrol noktası bilgilerini kullanabilir.

Windows 2000 ve Windows XP’de NTFS, dosya ve klasör izinleri, şifreleme, disk kotaları ve sıkıştırma gibi gelişmiş özellikler de sağlar.

Ne yazık ki birimler her zaman dosya sistemi olarak NTFS ile kurulmaz. Örneğin, dosyaları düzenlemek ve yönetmek için Dosya Ayırma Tablosu (FAT) adı verilen bir veri yapısını kullanan bir dosya sistemi olan FAT dosya sistemi, DOS gibi eski işletim sistemleriyle uyumluluğu sağlamak için genellikle varsayılan dosya sistemi olarak kullanılır; IBM OS2; ve ağda olabilecek Microsoft Windows 3.1, 95, 98 ve ME.

Windows 2000 veya Windows XP’ye yüklenebilecek başka bir dosya sistemi FAT32 dosya sistemidir. FAT32 dosya sistemi, FAT dosya sisteminin bir türevidir. FAT32, FAT’den daha küçük küme boyutlarını ve daha büyük birimleri destekler, bu da FAT32 birimlerinde daha verimli alan tahsisi sağlar.

NTFS’nin tutarlılık ve güvenlik özellikleri nedeniyle, FAT veya FAT32 dosya sisteminden NTFS’ye dönüştürmek isteyebilirsiniz. Microsoft, bunu yapmak için uygun şekilde “Dönüştür” adlı bir komut satırı yardımcı programı sağlar. “Dönüştürmenin” yalnızca tek yönlü olduğunu unutmayın. Üçüncü taraf bir yardımcı program kullanmadan veya sürücüyü yeniden biçimlendirmeden biriminizi FAT veya FAT32’ye geri yükleyemezsiniz.

FAT veya FAT32 birimlerini NTFS’ye dönüştürmek için, komut satırına “DRIVE”ın sürücü harfi olduğu yerde “convert DRIVE:/fs:ntfs /X” yazın (örn. convert C: /fs:ntfs /x).

“convert C:” komutuna belirtilen sürücüde, bu durumda C sürücüsünde bulunan birimi dönüştürmesini söyler. “/fs:ntfs”, komuta NTFS dosya sistemine dönüştürülmesini söyler. “/X” parametresi” önce birimin bağlantısını kesmeye zorlar.

Birincil biriminizi Windows içinde dönüştürmeye çalışıyorsanız, convert sabit sürücünüze özel erişim sağlayamaz. Başka bir deyişle, XP çalışırken, birincil biriminizdeki bazı dosyalar her zaman “kullanımda” olur, bu nedenle dönüştürme, Windows bir sonraki yüklenmeye başladığında yapılmalıdır.

Bir sonraki yeniden başlatmada işlem, dosya sistemini NTFS’ye dönüştürmeye devam etmeden önce sürücüde hatalar olup olmadığını kontrol edecektir.

Yukarıdaki dönüştürme başarılı olursa veya yukarıdaki talimatları dener ve “Sürücü zaten NTFS” mesajını alırsanız ancak “klasör özellikleri”nde “gelişmiş paylaşım” ve “güvenlik” sekmesini hala göremiyorsanız, aşağıdakileri deneyin. :

Windows Gezgini’ni açın.

Araçlar menüsünü seçin.

Klasör Seçenekleri’ni seçin.

Görünüm sekmesini seçin.

Gelişmiş ayarlar listesini en alta kaydırın.

Bu noktada “Basit dosya paylaşımını kullan (Önerilen)” seçeneğini göreceksiniz.

Etkinleştirilmişse, onay kutusundaki işareti kaldırın.

Artık “klasör özellikleri” penceresinde bir “gelişmiş paylaşım” sekmesine ve bir “güvenlik” sekmesine sahip olmalısınız.

Lütfen ziyaret edin www.pagecandy.com daha fazla bilgi için

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.