Mor Filizlenen Brokoli Moru Nasıl Tutulur

Benim gibiyseniz, muhtemelen mor filizlenen brokoli satın aldınız çünkü zıt renkler sizi cezbetti.

Hiç şüphe yok ki, o mor kafalar pişirme sırasında hızla koyu yeşile döndüğünde, sıradan brokoli ile hemen hemen aynı görünmesini sağladığında hayal kırıklığı yaşandı.

Yani yağmurlu bir öğleden sonra ‘Heston Blumenthal’ bilim montumu giymeye karar verdim o mor çiçekleri güzel ve mor tutmak için neler yapılabileceğini görmek için.

Sirke’nin cevabı taşıdığına dair bir fikrim vardı.

Pişirme sırasında kırmızı lahananın üzerine sirke sıçrattıysanız, rengine harika şeyler kattığını bilirsiniz. Deneyimsizler için kırmızı lahana, soluk leylak renginden saykodelik mora dönüşür.

Cennet! Sirkenin saça neler yapabileceğini merak ettiriyor!!!

Neyse brokoliye dönelim. Bilmeniz gereken ilk şey, bu narin çiçeklerdir – mor veya başka türlü aşırı pişirmek çok kolaydır. Bunun nedeni, sapların çok daha yoğun olması ve daha uzun pişirme süresi gerektirmesidir. Peki ne yapmalı?

Bunu yapmanın bir yolu, çiçekleri kesip son anda tavaya atmaktır, böylece hem sap hem de çiçek mükemmel şekilde pişirilir. Ancak bununla ilgili sorun şu ki, sonuç çok çekici görünmüyor.

Yumuşak saplı brokoliyi pişirmenin en iyi yolu onu ayakta yapmaktır. Brokoli, sen değilsin!

Yani yaptığınız şey, sapları bir araya getirmek, çiçeklerin hemen altına ip veya elastik bir bant ile bağlamak ve kaynayan tuzlu su dolu derin ve dar bir tencereye daldırmak.

Su, çiçeklere neredeyse dokunmak istiyor, ama aslında bunu yapmadan. Ardından sıkıca oturan bir kapakla kapatın ve çok kısa bir süre kaynatın – iki dakika yeterlidir.

Bir sonraki adım, daha fazla pişirmeyi durdurmak için brokoliyi içine daldırabilmeniz için bir kase çok soğuk su hazırlamaktır.

Ardından, küçük bir tavaya bir miktar sirke dökün ve yüksek ısıya koyun. Sonra brokoliyi alın, suyu silkeleyin ve çiçek salkımlarını sıcak sirkeye daldırın, kaplanana kadar yuvarlayın ve – hey presto – mora geri dönüyorlar!

Bununla birlikte, çiçek salkımına asma tadı verecektir. Sonra yapacağınız şey, onları soğuk su kabına geri koyup hızlı bir şeker şurubu yapmak.

Kalan sirkeyi tavaya atın ve yerine eşit miktarda şeker ve su koyun – her birinden birer yemek kaşığı bunu yapmalı ve yüksek ateşte eritmelidir.

Daldırma ve kaplama işlemini tekrarlayın, ardından çiçekleri son bir kez suya batırın. İyice çalkalayın, ardından servis yapmaya hazır olana kadar hava geçirmez bir kapta buzdolabında tutun. Servise gelince, ya mikrodalgada tekrar ısıtın ya da biraz sıcak su ve tereyağını yüksek ateşte atın. işte! İş bitmiş.

Evet bu biraz performans ve hayır, düzenli olarak yapmak isteyeceğiniz bir şey değil. Ama tarzınız eğlenceliyse ve mutfak uzmanlığınızı göstermek istiyorsanız, bunu yapmanın tam zamanı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.