NLP (Neuro Linguistic Programming) Sonuç Ayarı Basitleştirildi

İlk olarak, en önemli adımlardan biri: sonucunuzu yazın!!! Açıkça yazılmış bir hedef, kafanızdaki birçok belirsiz fikre değer.

Tamam, işte burada, hayatta istediğiniz herhangi bir şeyde başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız tek üç parçalı yapı – Sonuç, Keskinlik ve Esneklik.

1. Sonuç – Ne istediğinizi bilin.

2. Keskinlik – Ne elde ettiğinize dikkat edin.

3. Esneklik – Hedefinize ulaşana kadar yaptığınız şeyi değiştirme esnekliğine sahip olun.

İşte bu… gerçekten!!!

Bunun içinde ihtiyacınız olan sadece 3 soru var:

1. Ne istiyorsun?

2. Aldığınızı nasıl anlayacaksınız?

3. Hedefe ulaşmazsanız veya denemezseniz ne gibi faydalar var ve hangi ihtiyaçlar / istekler karşılanacak?

“Ne? Bu kadar mı?” Ağladığını duyuyorum! Evet, hedeflerim için yaptığım tek şey bu.

Açıklamama izin ver.

Soruların bu yapıya uygun olduğu yer burasıdır.

Sonuç – Ne istiyorsun?

Ne kadar basit ve spesifik olursa, başarı şansınız o kadar artar. Hedefler, üzerinde çalışılacak bir şey olduğu için istediğiniz bir tarihe sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, bu soru doğal olarak olumlu bir cevap verir, çünkü ne istemediğinize odaklanırsanız, istediğiniz şey yerine onu elde edebilirsiniz.

Acuity – Sahip olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?

Bu soru, hedefinize ne zaman ulaştığınızı bilmeniz için size kanıt sağlar. Bir kez elde ettikten sonra ne olacağı konusunda net değilseniz, ya farkında olmadan anlarsınız ya da bilinçsizce son noktayı yeniden değerlendirmeye devam edersiniz. Bu, ya emeğinizin meyvelerinin tadını çıkarmanıza engel olur ya da daha da kötüsü, asla sürekli değişen bir son noktaya ulaşamayacağınız anlamına gelir. (Bu, sahip olabileceğiniz rüyaya benzer, yakalamaya çalıştığınız bir kişinin peşinden ne kadar uğraşırsanız uğraşın sizden daha ileriye gitmeye devam etmesidir.)

Tüm dünyamızı duyularımız aracılığıyla anladığımız için duyusal temelli dili kullanmaya yardımcı olur. Sevdiğimiz şeylere yönelir, sevmediğimiz şeylerden uzaklaşırız. Bu nedenle, hedefinize doğru ilerlemenize yardımcı olmak için cazibesini artırmak için hayal gücünüzü besleyin. Göreceklerinizi, duyacaklarınızı ve hissedeceklerinizi bir kez ekleyin. Hayal ettiğiniz geleceğe adım atın ve o sırada etrafınızda ve içinizde ne olduğunu fark edin.

Nihai hedef olduğunuzu öğrendikten sonra, yaptığınız şeyin işe yarayıp yaramadığını daha kolay fark edebileceksiniz.

Esneklik – Bu, hedefiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce bile önemlidir. Sonucunuzu belirlemeye başlar başlamaz esnek düşünmelisiniz.

Çoğu hedefin bu zaman yatırımı nedeniyle, başlamadan önce herhangi bir sorunu ve bunların arkasındaki daha derin nedenleri önceden ayırmaya değer. Başlamadan önce onlara hitap ederek, hangi ihtiyaçları/istekleri yerine getirdiklerini anlayarak, ortaya çıktıklarında onları daha kolay geçebileceksiniz. Ayrıca, tamamlandığında sizi hiç zahmet etmemiş olmanızdan daha kötü durumda bırakacak bir hedef doğrultusunda çalışarak kendinizi çok fazla keder ve kalp ağrısından kurtaracaksınız.

Hedefe ulaşmazsanız veya denemezseniz ne gibi faydalar var ve hangi ihtiyaçlar/istekler karşılanacak?

Bunu sorarak, muhtemelen hedef üzerinde çalışmamanın (daha fazla zaman, enerji, vb.) yanı sıra başaramamanın (kariyer hedefiniz gibi aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmeniz anlamına gelebilir) birkaç fayda elde edeceksiniz. sizden daha fazlasını talep edin). Bir hedefe ulaşmamanın neredeyse her zaman faydaları vardır ve bunlar ne olursa olsun, bunların farkında olmak önemlidir.

Esnekliğinizin ilk test edileceği yer burasıdır.

Örnek

[What do you want?]

6 ay içinde kılavuzumdaki tüm NLP uygulayıcı seviyesindeki materyalleri öğrenmek.

[How will you know you’ve got it?]

Kendimi ilk ödeme yapan müşterimle otururken görebiliyorum, kendimden emin konuşuyorum ve repertuarımdan çalışmak için seçebileceğim çok sayıda terapötik tekniğe sahip olduğum için NLP bilgim konusunda kendime güveniyorum.

[What benefits are there and what needs / wants will be met if you don’t achieve the goal?]

Üzerinde çalışmamanın faydası – Dinlenmek için daha fazla zaman.

İhtiyaç/İstek Karşılanma – Rahatlama ihtiyacı.

Bunu başaramamanın faydası – Mevcut işte kalma ve NLP koçu olarak kariyer yapmama konusunda suçluluk duymaz.

İhtiyaç/İstek Karşılanma – Tutarlılık, rahatlık ve güvenlik isteği.

Çözüm: Basit, esnek olun.

Hedef üzerinde çalışırken bu ihtiyaçları karşılamanın bir yolunu bulun.

Öncelikle kendinize rahatlamak ve NLP öğrenmek için bir yol verin. Taze demlenmiş bir çay/kahve ile arkanıza yaslanın ve her zamanki golsüz TV izlemek yerine NLP videolarınızı izleyin. İşe giderken veya arabada müzik/radyo yerine NLP CD/mp3 dinleyin. Banyodayken veya parkta otururken NLP Kılavuzunuzu veya iyi bir NLP kitabını okuyun.

İkinci olarak, NLP koçu olarak kariyer peşinde koşarken aynı tutarlılığı, rahatlığı ve güvenliği bulun. Belki de her hafta aynı saatte farklı bir arkadaş/müşteri ile eski işinize devam ederken, başkalarına kendi hayatlarında yardım edebilmenin rahatlığını vererek ve sizi tutarlılık ve tutarlılık yolunda başlatan bir uygulama seansı yapın. güvenlik, koçluk hayatınızın bir parçası olarak giderek daha fazla bütünleştikçe ve zamanla bir NLP koçluğu olarak harika bir yeteneğe sahip olduğunuzu fark etmeye başlayacaksınız.

Esnek kaldığınız sürece bir ihtiyacı karşılamanın neredeyse HER ZAMAN başka bir yolu vardır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.