Notebook Isınması ve Çözüm

NOTEBOOK NEDEN ISINIR?

notebook ısınması
notebook ısınması

Sorunun cevabı aslında çok basit.

Notebook ısınmasının bir çok nedeni olabileceği gibi, tek bir nedeni de olabilir. Uzmanlar ısınma ile ilgili şöyle diyor;

Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır. Dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir. Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır. Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur. Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir.

Aslında bir donanımcı olarak bu açıklamaya tam olarak katılmıyorum. Eski bir notebook bilgisayarım vardı. Tam 8 yaşında ve şuan günümüz programlarının tamamını sorunsuzca kullanabiliyordum. Sadece normalden biraz fazla ısınıyordu ama şuna emin olun piyasadan şimdi almış olduğunuz bir bilgisayarın 1 yıl sonra ısınacağından daha az ısınıyordu. Kısacası eskiden üretilen teknoloji ürünler daha sağlamdı. Şimdi her çıkan bilgisayar ile sağlamlık ve dayanıklılık biraz daha düşüyor. Notebook içinde bu durum aynen geçerli.

Notebook ısınmasının en büyük nedeni, bilgisayar içindeki donanımsal parçaların eskimesidir. Artık bu parçalar elektronik olarak görevlerini tam olarak yerine getiremiyordur. Şöyle bir deneme yapabilirsiniz, eski ama ısınan bir notebook’u açıp her yerini temizleyin sonuç olarak çok fazla bir değişen olmayacaktır. Yine gürültülü soğutucu fan sesini duyacaksınız. Çünkü temizlemeniz donanımı yenilemez. Du durum aynı eski bir HDD’nin bad sector’den dolayı ses çıkartması gibidir.

Notebook temizliğinde en önemli temizleme işlemi soğutucu fanların iyi temizlenmesi ve yağlanması + termal macunun mutlaka değiştirilmesinden geçer. Macunu yenilemediğiniz sürece yaptığınız temizlik boşa gider. Daha önceden bir ısınma varsa, büyük ihtimal macun işlemci üzerinde donmuştur ve işlemci soğutucu teması azalmıştır. Ne kadar fanı temizleseniz de o soğutucu işlemciyle temas etmediği sürece netebook ısınmaya devam eder.

Tabiki notebook temizliği zor bir iştir, ilk defa dizüstü pc içini açıyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Özellikle işlemciyi yerinden çıkartması ve tekrar tüm bağlantıları yapmak kolay değildir. bu nedenle herhangi bir bilgisayar teknik servisi size notebook iç temizlik için 50-100TL arası bir fatura çıkartır.

Sorunlarınızı konu altında yazabilirsiniz. Hep birlikte çözüm bulalım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.