Programlama, Kodlama ve Web Geliştirme Dizüstü Bilgisayar Özellikleri

Programlama veya kodlama amacıyla yeni bir dizüstü bilgisayar almanız gerekiyorsa ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bu kısa kılavuz ihtiyaçlarınız için mükemmel kurulumu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Web geliştiricileri için gerçekten geçmeleri gereken iki ana yol vardır. Ön uç web geliştirme yapıyorsanız, ilerlemenizi kontrol etmek için bir metin düzenleyici ve tarayıcı çalıştırabilen temel bir makineye ihtiyacınız olacaktır. Arka uç geliştiriciler için işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Tarayıcı, yerel sunucu ve kod düzenleyici çalıştırmak gibi birden çok görevi aynı anda gerçekleştirebilen bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bunlar çok fazla görünmeyebilir, ancak çok fazla sistem kaynağı gerektirirler, bu nedenle göreve uygun bir dizüstü bilgisayar seçtiğinizden emin olun.

Oyun, 3D veya mobil uygulama geliştirme için her şeyi gerçek zamanlı olarak oluşturabilen yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bu tür bir iş yapacaksanız bir oyun dizüstü bilgisayarı almayı düşünün. Mobil uygulama geliştiricilerinin çoğu zaman mobil işletim sisteminde çalışan uygulamalarının bir simülasyonunu çalıştırmaları gerekecek ve bu da çok fazla sistem kaynağı gerektirebilir.

Bu tür geliştirme çalışmalarının her biri için önerilen bazı özelliklere bir göz atalım.

İşlemci

İşlemci, bilgisayarınızın kalbidir ve sahip olduğu çekirdek ve iş parçacığı sayısına göre, paralel olarak kaç işlemi iyi çalıştırabileceğinizi belirler.

Ön uç geliştirme çalışmaları için Core i3 veya Core i5 çift çekirdekli işlemci kullanan bir dizüstü bilgisayardan kurtulmanız gerekir. Arka uç ve mobil uygulama geliştiricileri, en azından Core i5 dört çekirdekli işlemciyi hedeflemelidir, Core i7 en iyi seçimdir.

Veri deposu

RAM veya sistem belleği, CPU’nun her şeyi sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Dizüstü bilgisayarınız ne kadar çok şey taşırsa o kadar iyidir. Ön uç çalışması, muhtemelen Sublime Text gibi bir kod düzenleyici ve çalışmanızı kontrol etmek için bir veya daha fazla tarayıcı kullanacağınızdan, yaklaşık 4-8 ​​GB sistem belleği kurulu olduğu anlamına gelir.

Mobil, oyun ve arka uç geliştiricileri, biraz daha fazla tekme ile bir şey seçmelidir. Minimum RAM miktarı 12-16GB aralığında olmalıdır. Bu, tüm uygulamalarınızın birlikte sorunsuz çalışmasını sağlamak içindir.

Sabit Disk mi SSD mi?

Her dizüstü bilgisayarın bilgi depolaması ve alması gerekir. Bu, kurulu depolama aygıtı tarafından yapılır. Burada iki seçeneğiniz var: ya normal HDD’li bir dizüstü bilgisayar alın, bu genellikle çok daha ucuza mal olur ya da SSD’li bir dizüstü bilgisayar alın. SSD, bilgi depolamak için dönen disklere dayanmayan ve normal bir sabit disk sürücüsünden yaklaşık 10-12 kat daha hızlı olabilen daha yeni bir depolama seçeneğidir.

Ön uç geliştirme çalışmaları için normal bir HDD yeterli olmalıdır, ancak her zaman normal bir HDD’ye biraz SSD teknolojisi içeren hibrit sürücüler arayabilirsiniz. Bunlar normal sabit sürücülerden biraz daha hızlıdır ve SSD’lerle karşılaştırıldığında o kadar pahalı değildir.

Ön uç geliştirmenin üzerinde olan herhangi bir programlama türü için SSD taşıyan bir dizüstü bilgisayar almanız önerilir. Bu, önyükleme sürelerini ve bilgisayarınızda çalıştırdığınız her şeyi hızlandıracaktır.

İşletim sistemi

Bu, düşünmeniz gereken başka bir şey. Windows bugün belki de en popüler işletim sistemi olsa da, tüm geliştirme alanları söz konusu olduğunda pek de en iyi seçim değildir.

Web geliştirme için Ubuntu gibi Linux tabanlı bir işletim sisteminde kodlamayı denemelisiniz. Mac OS, Windows’un bu listedeki sonuncusu olarak da çalışır. Bunun nedeni, arka uç çalışması yapacaksanız Windows’ta XAMPP gibi farklı üçüncü taraf yazılımları yüklemeniz gerekmesidir. Bunlardan bazılarını Ubuntu’ya da kurmanız gerekecek, ancak süreç çok daha akıcı.

Ekran

Dizüstü bilgisayar ekranı, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Günümüzde pek çok çözünürlük mevcutken, programlama için doğru olan bir dizüstü bilgisayar seçmek zor.

Ön uç geliştiriciler, web sitelerinin birçok çözünürlükte yanıt verip vermediğini test etmeleri gerekeceğinden, ortalamanın üzerinde bir çözünürlüğe sahip bir ekrana sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyacaklar. Arka uç geliştiriciler için bu daha az önemlidir. Ancak bu kategorilerin her ikisi için de doğru olan, ikincil bir monitöre duyulan ihtiyaçtır. Çıktıyı kodlarken ve kontrol ederken sürekli olarak uygulamalar arasında geçiş yapmanız gerekmediğinden, bu geliştirme süresini oldukça hızlandırabilir.

Pil ömrü

Geliştiricilerin çoğu, bilgisayar takılıyken kod yazarken masasında otururken, hareket halindeyken kod yazma ihtiyacı hissederseniz, pil ömrü harika olan bir dizüstü bilgisayar aldığınızdan emin olun.

Mac’ler, Air serisinin tek bir şarjla 12 saate varan pil ömrüyle tipik olarak pil ömrü açısından harikadır.

Mesele şu ki, bir dizüstü bilgisayar ne kadar güçlü donanım taşırsa, pil ömrü o kadar fazla feda edilir. Bunun nedeni, güçlü donanımın çok fazla elektrik tüketmesidir. Günümüzde çoğu bilgisayar, ekranı karartarak, bilgisayar kullanılmadığında işlemciyi kısarak vb.

Harika bir pil ömrüne sahip bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olduğundan eminseniz, bu aynı zamanda güçlüdür ancak bir MacBook için burundan ödeme yapmak istemiyorsanız, o zaman yanınızda taşıyabileceğiniz ikincil bir pile yatırım yapmalısınız. hareket halinde.

Sonuç olarak, tüm bu yönlerden geçtiyseniz, bir sonraki dizüstü bilgisayarınızın nasıl olması gerektiğine dair kafanızda oldukça net bir resim olmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.