SEO Metin Yazarlığı için İpuçları

SEO metin yazarlığı nedir? Arama Motorları için Yazma olarak da bilinen SEO metin yazarlığı/profesyonel metin yazarlığı, içeriği web dostu bir şekilde yazmayı ima eden yeni bir yazı türüdür! Arama Motoru Metin Yazarlığı, aslında, mevcut ‘yaratıcı bir şekilde yazılmış’ kopyanın yeniden yazılması sürecidir. Basit bir deyişle, anahtar kelimeye dayalı yazmaya SEO kopya yazma denir. Ancak bu, SEO yazmanın yalnızca birkaç ayrık ekleme girişimi olduğu anlamına gelmez; Sadece arama motorlarında üst sıralarda yer almak için eş anlamlılar sözlüğü gibi görünen anahtar kelimeleri kopyalayın. Google ve Yahoo! gibi arama motorları, her zaman anahtar kelimelerle dolup taşan içerikleri spam eder. Bu nedenle, arama motoru metin yazarlığı planlarken, içerikteki anahtar kelime kullanım yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekir.

Arama motoru metin yazarlığı diğer metin yazarlığından farklıdır çünkü hem arama motorları hem de insan sörfçüleri için yazılmıştır. Ancak, SEO metin yazarlığı son derece zor değil, biraz karmaşıktır. Aşağıda, SEO için profesyonel metin yazarlığı yazmak için bazı ipuçları verilmiştir.

Profesyonel Metin Yazarlığına Başlamadan Önce Anahtar Kelimenizi Bilin: Sayfayı hangi anahtar kelimeleri optimize ettiğinizi biliyorsanız; SEO metin yazarlığı hizmetleri sunmak sizin için çok daha kolay hale geliyor. Yazmaya başladığınızda, yalnızca ilk paragrafta değil, tüm metin boyunca anahtar ifadeleri ekleyin. En iyi sonuçlar için, metninizi yalnızca iki veya üç ana anahtar kelimeye odaklayın. Anahtar kelime analizi aracını indirmek için buraya tıklayın.

SEO metin yazarlığı için Anahtar Sözcüklerin Sıklığı: Anahtar sözcükleri ne sıklıkla kullanmalısınız? Kelimelerinizin %3’ünün anahtar kelimeler olması gerektiğini belirten bir “%3 yönergesi” vardır. Ancak, bu SADECE bir kılavuzdur. %3 oranına ulaşmak için kendinizi öldürmeyin. Unutmayın, kopyanız hem satmalı hem de motorların dikkatini çekmeli. Anahtar kelimeleri tam olarak uymadıkları yerlere zorlayarak mükemmel kopyayı mahvetmeyin. Bu nedenle, arama motoru metin yazarlığı planlarken anahtar kelimelerin sıklığına dikkat edin. Web sayfanızın anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek için buradan ücretsiz indirin.

Web Sitesinin Ne Hakkında Olduğunu Bilmeli: SEO metin yazarlığına başlamadan önce, web sitesinin hedef kitlesini bilmelisiniz. Hedef kitlenizi öğrendikten sonra; anahtar kelimelerinizi biliyorsunuz; Şimdi, ilgi çekici, arama motoru dostu bir kopya oluşturmak için ikisini bir araya getirin. Örneğin, web siteniz web geliştirme ve tasarım hizmetleri sunuyorsa, anahtar kelimeleri buna göre hedefleyin.

Sayfada Optimize Edilmiş Metin Uzunluğu: Etkili arama motoru metin yazarlığı için ana sayfanızda ve önemli bölüm sayfalarınızda yeterli metin bulunması önerilir. Arama motorları, anahtar kelime alaka düzeyini değerlendirmek için bir sayfada 250 ila 500 kelime arasında metin görmeyi sever. Sayfa metninin başında önemli anahtar kelimelerinizi içermesine izin verin. Bazı arama motorları sayfanızın derinliklerini okumaz. Bu nedenle, ilk metninizi anahtar kelimelerle okumaları önemli hale gelir. Resimlere bağlantı yerleştirmekten kaçının. Arama motorları resimleri okuyamaz.

CSS Kullanarak Profesyonel Metin Yazarlığı (Basamaklı Stil Sayfaları): CSS veya Basamaklı Stil Sayfası, bir tarayıcıya sayfanızı nasıl sunacağını söylemenize izin veren bir stil sayfası dilidir. CSS, metin biçimlendirmesini kontrol etmek için kullanılabilir, böylece başlıklardaki metnin görsel çekiciliğini korur. Bu, belgelerin sunum stilini içerikten ayırır, dolayısıyla site bakımını kolaylaştırır. Bu, kullanılacak yazı tipi türü, boşluk, renk, kenar boşluğu, kenarlık vb. ile ilgili özellikleri içerir. CSS hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Meta Etiketler için Arama Motoru Metin Yazarlığı: Meta Etiketler, bir insan ziyaretçinin ilgilenmeyebileceği arama motoru tarayıcılarına bilgi iletmek için kullanılır. Unutulmamalıdır ki, web sayfalarınızı oluştururken HTML’deki Meta Etiketler gerekli değil, SEO açısından; çok yardımcı olabilirler. Web yöneticileri tarafından kolayca manipüle edilmesi nedeniyle bazı Meta Etiketler (Anahtar Sözcükler, Başlık ve Açıklama) birkaç yıl öncesine kadar sahip oldukları önemi yitirmiştir. Otomatik olarak meta etiketleri oluşturan araçlar mevcuttur. Aracı indirmek için buraya tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.