Sony VPCW12Z1T/T 10.1 Notebook çok yavaş çalışıyor

Sony VPCW12Z1Tnetbook çok yavaş çalışıyor. format atarsam hızlanır diye düşünüyorum. Bilgisayarın yavaş çalışmasının giderilmesi ve format hakkında bilgi verirseniz sevinirim. (Ercan arkadaşımızın sorusu)

Bir bilgisayardaki yavaşlama ve ya virüs sorunlarını çözmenin en sağlam yolu tabiki format atmaktır. Onun haricinde professional işlemler yapılmadığı sürece yavaşlık ve donmalar geçirilemez. Öncelikle bu soru ile ilgili şunu bilmemiz gerekir: Bilgisayar ortalama kaç aydır formatlanmıyor ? Eğer ynei format atıldığı halde yavaş çalışıyorsa donanımsal bir eksiklik vardır. (En büyük eksiklik işlemci ve ram diyebiliriz.)

Ancak format atılalı aradan uzun süre geçti ise bilgisayar belleği şişerek ister istemez yavaşlamalara sebep olabilir. Bu durumda format atmalısınız.

Hiç format atmadığınızı belirtmişsiniz, öncelikle tüm dosyalarınızın ve driverların yedeğini alınız. Sonrasında ilgili işletim sisteminize uygun format atmayı deneyiniz. Hangi işletim sistemini kullandığınızı belirtmediğiniz için yine format hakkında net birşeyler yazamıyorum.

Eğer format atacaksınız, sonrasında işletim sistemi olarak windows7 kullanmanızı tavsiye ederim (bilgisayarınız donanımsal olarak destekliyorsa) win7 diğer işletim sistemlerine oranla daha sağlıklı ve uzun ömürlü.

2 thoughts on “Sony VPCW12Z1T/T 10.1 Notebook çok yavaş çalışıyor”

 1. @nazim işletim sisteminizi min. windows 8.1 pro’ya yükseltiniz. Sıfırdan ve temiz bir kurulum yapmayı deneyiniz. Makina özellikleriniz aslında iyi…

  Çok çok daha iyi bir performans almak isterseniz, hhd’yi değiştirerek SSD hdd alıp İşletim sistemini bu ssd hdd’ye kurun. CD-rw fazla kullanmıyorsanız, onu çıkartıp onun yerine kutu alarak mevcuttaki sata hdd’yi cdrw yerine takınız. (Böylelikle disk alanı sorununuzu çözebilirsiniz.)

  Yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum. Çok memnunum. SSD hdd’ye geçtiğinizde %100 performans farklı göreceksiniz !

 2. DEGERLI OKUYUCULAR
  KULLANDIGIM SONY/VAIO Diz ustu
  TEKNIK BILGILER SUNLAR;
  *SURUM, WINDOWS PRO
  *ISLEMCI,INTEL(R)CORE(TM) i7-4500U-CPU 1.880GHz- 2.30GHz
  *RAM 8 GB
  *64 BIT ISLETIM-X64 TABANLI
  SORUNLARIM.
  1-WINDOWS OLDUKCA YAVAS
  2-VIDEO OYNATICISI RESIMLERI YARIM GOSTERIYOR VE DIGER YARISI YATAY CIZGI. SES NORMAL.
  BU SORUNLARI GIDERMEDE YAZARMISINIZ.(Bilgisayar 1.5 yillik)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.