Voleybolda Dink’e Karşı Nasıl Savunma Yapılır?

Yani, bugünlerde yaygın olarak anıldığı gibi, bir dink atışına veya bahşişlere karşı nasıl savunma yapacağınızı bilmek istiyorsunuz. Olaya bireysel bir oyuncunun gözünden değil, bu tür şutlara karşı takımın savunmasını geliştirmeye çalışan bir koçun perspektifinden bakacağım. Bununla birlikte, söyleyeceklerimin büyük bölümünün her iki yönde de ilişkili olduğunu göreceğinizi düşünüyorum.

tavırla başlar

İpuçları ve yuvarlanma gibi hız dışı saldırılara karşı savunmanın ilk unsuru, bu tür topların yere düşmesine izin vermeme kararlılığıyla bu saldırıya girmektir. Açıkçası, savunmanızın genel amacı, topun sahanın sizin tarafınıza düşmesini engellemektir. Ancak burada bir fark var. Sert vuruşlu bir topa karşı savunmak esas olarak konumlandırma ile ilgiliyken, bir ipucu kazmak takip etmekle ilgilidir. Birçok yönden, ilki pasif, ikincisi agresiftir. Hız dışı toplara karşı iyi savunma yapmak, hücumcu bir tavır gerektirir.

Konumsal sorumluluk

Tutumdan sonra konumlandırma gelir. Varsa bahşiş kapsamı için belirlenmiş sorumluluğu olan oyuncular, bir takımın kullandığı savunma türüne göre belirlenir. Örneğin, bir dış vurucu saldırıda sağ arka oyuncunun bloğun arkasına doğru hareket ettiği rotasyonel bir savunma, sağ arka savunma oyuncusunun blok üzerinden ve sahanın ortasına yapılan atışlardan sorumlu olduğu anlamına gelir. Standart bir çevre savunmasında, özel olarak belirlenmiş bir ipucu kapsama oyuncusu yoktur, bu nedenle temel olarak kazmayı yapmak topa en yakın olan oyuncuya/oyunculara bağlıdır.

atış bekleniyor

Bu, hız dışı savunmada iyi olmanın belki de en önemli kısmıdır. Bahşişler, yuvarlanma şutları ve benzerleri, savunma oyuncuları iyi konumlandıkları için değil de şaşırdıkları için daha fazla puan alma eğilimindedir. Bunun en iyi örneği, çoğu takımın temel savunmasında, gelen birinci veya ikinci topa karşı savunmak için özel olarak yerleştirilmiş iki oyuncu olduğunda, pasör dökümleri puanlamasıdır. Bu oyuncular pasörün atmasını beklerse, genellikle topla oldukça kolay bir oyun oynayacaklardır. Değilse, düz ayaklı olarak yakalanırlar ve top düşer – birçok antrenörün gri saçlarının kaynağı.

Topun içinden geçmek

Yukarıda belirtildiği gibi, hız dışı bir atışa karşı savunma genellikle takip ile ilgilidir. Oyuncu, üzerinde oyun oynamak için topa doğru hareket etmelidir. Çoğu durumda, oyuncunun topu almak için koşması gerekir ve iyi bir oyun için zamanında durdurulamayabilir. Bu durumlarda, tercih edilen hedef bölgeye bir geçiş kazısı gerçekleştirebilmeleri gerekir. Bu, ilgili mekanik normal daha statik kazma veya pas verme işleminden biraz farklı olduğundan, daha az gelişmiş oyuncular için eğitim gerektiren bir şeydir.

Doğru şekilde yapıldığında, doğru tutum ve beklentiyle, bir ipucuna veya diğer hız dışı saldırılara karşı savunma yapmak oldukça kolay görünebilir. Voleybol oyuncularınıza doğru tutuma, beklentilere ve mekaniklere sahip olmaları için koçluk yapın ve rakip hücumcuları sonuna kadar hayal kırıklığına uğratın!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.