Windows 10 Beyaz Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Beyaz Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Günlük hayatımız vazgeçilmezi olan bilgisayarlar, zaman zaman ortaya çıkan hataları nedeni ile insanların canını sıkıyor. Bu hatalardan biri olan beyaz ekran hatası, bilgisayarınız içerisinde yer alan çeşitli sorunlar nedeni ile ortaya çıkabiliyor.

Beyaz ekran hatası ile karşı karşıya geldiyseniz ve hatanın neden çıkığı hakkında bir bilgi sahibi değilseniz, bu hatanın ortaya çıkış nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Bilgisayar ekranı hasar görmüştür.
 • Bilgisayarınızda bulunan grafik kartı arızalanmıştır.
 • Bilgisayarınızın görüntü çıkış bağlantısı ile Icd arasında bulunan kablolarda temassızlık olabilir.

Bu hatalar her ne kadar donanımsal olarak gözükse de sistemsel hatalar nedeni ile beyaz ekran karşınıza çıkıyor olabilir. Bilgisayarınızı açtığınızda veya kullanım sırasında bir anda karşınıza beyaz ekran çıktıysa paniklemenize gerek yok. Beyaz ekran hatası çözümü aslında bilgisayarınızı yeniden başlatmadan geçer. Gelin hep birlikte beyaz ekran hatası nasıl çözülür ve beyaz ekran hatası çözümü nasıl yapılır bir göz atalım.

Beyaz Ekran Hatası Çözümü

Beyaz ekran hatası çözümü için birden fazla yöntem uygulanabilir.  Ancak bu makalede sizlere en etkili yöntemleri sunarak beyaz ekran hatası çözümü kesin nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz. Dilerseniz ilk olarak beyaz ekran hatası çözüm yollarına bir göz atalım.

 • Yeniden Başlatma
 • USB Bağlantılarını Kesme
 • Güvenli Mod İle Başlatma

Bu çözümler bilgisayarınızın sistemsel sorunlarını düzeltir. Yani bilgisayarınız üzerinde herhangi bir sök tak işlemi yapmanız gerekmez.

Yeniden Başlatma

Bilgisayarınızı açmaya çalıştığınız zaman beyaz ekran hatası ile karşılaşıyorsanız ve Windows ana ekranı hiçbir şekilde açılmıyorsa yapmanız gereken, bilgisayarınız zorla da olsa yeniden başlatmaktır. Beyaz ekran hatası sistemsel bir arıza sonucunda çıkıyorsa kısa bir yeniden başlatma işlemi her şeyi çözebilir.

Bilgisayarınız beyaz ekran hatası ile karşılaştığında beyaz ekranda kalır. Bu nedenle karşınıza herhangi bir yeniden başlatma seçeneği çıkmaz. Bu nedenle bilgisayarınızın güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarı kapatın. Ardından tekrar açarak beyaz ekran ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Eğer sorun hala devam ediyorsa diğer adımlara geçebilirsiniz.

USB Bağlantılarını Kesme

Bilgisayarınızın USB girişlerine bağlı herhangi bir aygıt varsa, yüksek ihtimalle takılı olan hatalı bir birim nedeni ile beyaz ekran hatası ile karşılaşırsınız. Bu nedenle ilk olarak bilgisayarınıza bağlı olan tüm aygıtları çıkarıp, bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Bu işlemde kesin olarak çözüm alabilmeniz için klavye veya Mouse dahi her şeyi çıkarmanız gerekir. Ardından bekleyin ve beyaz ekran hatasının çözülüp çözülmediğine bir göz atın. Windows işletim sistemleri başlatıldığında kendisine bağlı olan aygıtları tek tek tanımlamaya başlar. Ancak hatalı bir aygıt söz konusu olduğu durumda bilgisayarınız da sistemsel hatalar verebilir. Ayrıca bu yöntem ile hatalı olan aygıtınızı da kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Dilerseniz sitemiz içerisinde yer alan USB hataları ile ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Güvenli Mod İle Başlatma

Bazı durumlarda bilgisayarınız içerisinde yer alan uygulama ve yazılımlar nedeni ile bilgisayarınız hata verebilir. Bu uygulama ve yazılımlardan kurtulmak için ilk olarak bilgisayarınızın Windows ana ekranına erişmeniz gerekir. Bunun için de bilgisayarı güvenli mod ile başlatmanız gerekir.

 • Windows+R klavye kısayol tuşlarına basın.
 • Karşınıza çıkan çalıştır kutusuna “msconfig”yazarak enter tuşuna basın.
 • “Sistem Yapılandırması” penceresi açılacaktır.
 • Ardından “Önyükleme” sekmesine geçiş sağlayın.
 • Sol alt kısımda bulunan önyükleme seçeneklerinden “Güvenli Önyükleme” seçeneğini aktif hale getirin.
 • Güvenli mod içerisinde bir ağa bağlanıyorsanız, “Ağ” seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz.
 • Hemen ardından tamam butonuna basarak işlemlerinizi tamamlayın.

Bu sayede beyaz ekran hatası çözümü işlemlerini gerçekleştirmiş ve hatanın giderilmesini sağlamış olursunuz. Eğer bilgisayarınız içerisinde yer alan zararlı yazılımları tespit edemiyorsanız, Antivirüs programları hakkında makalelerimizin yer aldığı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.