Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi ekran hatası, Windows işletim sistemlerinde ortaya çıkabilen ve kullanıcıların çok fazla şikâyet ettiği bir hata türüdür. Mavi ekran hatası ile karşı karşıya gelmeniz, sisteminizin kilitlendiği ve tekrar başlatmanız gerektiği anlamına gelir. Mavi ekran hatası çözümü, bazı durumlarda bilinmez bir şekilde zor olabiliyor. Bunun nedeni ise hatanın çıkış nedeninin tam olarak tespit edilememesi oluyor.

Mavi ekran hatası ile karşı karşıya geldiğinizde, bazı çözüm yolları ile hatayı ortadan kaldırmanız mümkün. Bu çözümlerin en sağlam ve en hızlı yolu bilgisayarı sıfırlamak olacaktır. Ancak bu işlem sırasında bilgisayarınızda bulunan veriler silindiği için, birçok kişi bu yolu tercih etmemektedir. Tabii bilgisayarınız içerisinde sizin için önemi olmayan dosyalar bulunuyorsa, bilgisayarınıza format atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgisayarınızda mavi ekran hatası çıkmasının birçok sebebi olabilir. Ancak bu hataya sebep olan en önemli sorunlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Donanımsal Sorunlar
  • Sürücü Çakışmaları
  • İşletim Sistemi Hataları

Bu ve bu tarz sorunlar nedeni ile mavi ekran hatası ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu hataların çözümü ise çeşitli adımlardan geçiyor. Gelin hep beraber mavi ekran hatası nasıl çözülür bir göz atalım.

Mavi Ekran Hata Çözümü

Mavi ekran hatasının birden fazla çözüm yolu vardır. Bu çözüm yollarından bazılarını sıralayacak olursak;

  • Mavi Ekran Hata Kodları
  • Windows 10 Güncellemeleri
  • Format Atma

Mavi Ekran Hata Kodları

Bilgisayarınızı açtığınızda veya kullanım sırasında mavi ekran hatası ile karşılaştıysanız, ilk olarak mavi ekranı detaylıca incelemeniz gerekir. Bunun nedeni ise tüm mavi ekranların içerisinde “Stop Code” ve “QR” kodu yer almasıdır.

Bu kodlar, hatanın neden çıktığını sizlere belirtir. Dilerseniz karşınıza çıkan hata kodunu internet üzerinden arayabilir ve hatanın nedenini öğrenebilirsiniz. Ayrıca telefonunuza QR kod okuyucu indirebilir ve alternatif kodu okutarak hata nedenini bu şekilde de öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Güncellemeleri

Windows işletim sistemleri, yapmış olduğu yenilikleri sisteminize aktarmak için yeni güncellemeler getirir. Bu güncellemeler kimi zaman bilgisayarınıza fayda sağlasa da kimi zaman güncellemelerin eksik yüklenmesinden dolayı, bilgisayarınız çeşitli sorunlar ile karşılaşabilir.

Bu nedenle mavi ekran hatası, Windows güncellemelerinin eksik ya da yanlış yüklenmesinden kaynaklanabiliyor. Güncellemelerinizi kontrol etmek ve yenilemek için aşağıda sıralamış olduğumuz adımları uygulayabilirsiniz.

  • Başlat menüsüne tıklayın.
  • Arama bölümüne “Windows Update Ayarları” yazarak klavyeniz üzerinde bulunan enter tuşuna tıklayın.
  • Ardından “Güncellemeleri Denetle” butonuna tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.