Windows 10 Parola Kaldırma

Windows’un güvenlik amacıyla kullanıcılara sağladığı bir eklenti olan parola özelliğini kullanarak hesap oluşturma, özellikle birden fazla kişinin kullandığı bilgisayarlarda önemlidir, ancak kişisel kullanım için bilgisayarlarda bu özellik gerekli olmayabilir. Bu makalemizde ise sizlere Windows 10 parola kaldırma ve Windows 10 şifre kaldırma işlemlerinin nasıl yapılabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarı açtığınızda karşınıza sürekli olarak parola ekranı geliyorsa Windows giriş şifresi kaldırma işlemlerini uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Windows 10 parola kaldırma yapmak için ilk olarak Windows 10 parola nasıl kaldırılır sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Peki Windows 10 giriş şifresi nasıl kaldırılır?

Windows 10 Giriş Parolası Nasıl Kaldırılır?

Windows 10 şifre kaldırma işlemini gerçekleştirmeden önce, eğer kendinize ait bir Microsoft hesabınız varsa yeni bir “yerel hesap” açmanız gerekir. Dilerseniz de mevcut olan hesabınızı yerel hesaba çevirebilirsiniz.

Windows hesabınızı nasıl yerel hesaba çevireceğinizi veya yeni bir yerel hesap açmayı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

 • Windows simgesinin yanında yer alan aramlar bölümüne “Ayarlar” yazarak enter tuşuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan pencereden “Hesaplar” seçeneğini seçin.
 • Hemen ardından (eğer bir Windows hesabınız varsa) karşınıza kendi hesabınız açılacaktır.
 • Bu kısımda “Bunun yerine yerel hesap ile oturum aç” seçeneğine tıklayarak yerel hesap açma adımlarını takip etmeli ve hesabınızı yerel hesaba dönüştürmelisiniz.

Yerel hesabınızın açılmasını bu şekilde sağlamış olursunuz. Bu işlemlerin ardından sırası ile Ayarlar  > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri > Parola > Değiştir yolunu takip edin ve “Yeni Parola, Parolayı Tekrar Girin” gibi kısımları boş bırakarak parolanızı kaydedin. Artık bilgisayarınızı açtığınızda sizlere herhangi bir parola sorulmaz ve direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Çalıştır Komutu ile Windows 10 Parola Kaldırma

Windows 10 parola kaldırma işlemini en basit bir şekilde yapabileceğiniz yollardan biri de çalıştır komutudur. Çalıştır komutu ile Windows 10 şifre kaldırma yapmak için aşağıda sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak Windows+R klavye kısayolu ile “Çalıştır” komutunu açın.
 • “Aç” bölümüne netplwiz yazarak tamam butonuna basın.
 • Burada karşınıza farklı bir pencere açılacaktır “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” Yazısının hemen yanındaki tik işaretini kaldırın ve tekrar tamam butonuna basın.

Bu sayede bilgisayarınızı tekrar açtığınızda Windows sizlere herhangi bir parola sormayarak, direkt masaüstünü açacaktır.

Komut İstemi (CMD) ile Windows 10 Parola Kaldırma

Bilgisayara hakimseniz ve komut istemi yani CMD ile aranız iyiyse bu yöntemi tek bir komutla hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey CMD’yi açmak olacaktır. Bunun için gerekli olan adımları takip edebilir ve uygulayabilirsiniz.

 • Arama kısmına dilerseniz “cmd” dilerseniz de “komut istemi” yazabilirsiniz.
 • Karşınıza çıkan sonucun üzerine gelip sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.
 • Komut istemi yani cmd’yi açtıktan sonra; net user “username” “” kodunu kopyalayarak cmd’ye yapıştırın.
 • Kod içerisinde yer alan username bölümüne kendi kullanıcı adınızı yazmanız gerekir.

Daha sonrasında ise enter tuşuna basarak kodun bilgisayarına işlenmesini saplayabilir ve Windows 10 parola kaldırama işlemini gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

Windows 10 Parolamı Unuttum

Eğer Windows parolanızı unuttuysanız veya kaybettiyseniz, bilgisayarınıza giriş yapamazsınız. Ancak bilgisayarınız bir Microsoft hesabı ile ilişkilendirilmişse parolanızı kolayca değiştirebilir ve bilgisayarınızı açabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken, parola girme ekranındaki “Parolamı Unuttum” veya “PİN’imi Unuttum” seçeneğidir.

Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza Microsoft hesabınıza giriş yapmanızı isteyen bir pencere çıkacaktır. Hesabınızı “oturum aç” seçeneği ile açabilir ve parolanızı sıfırlayarak bilgisayarınızı açabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgisayar sorunları hakkında bilgi sahibi olmak ve bu sorunların nasıl çözüldüğünü öğrenmek istiyorsanız, bilgisayar sorunları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.