windows 8 cd rom – dvd görünmüyor

windows 8 cd rom

Gelişen teknoloji ve yeni çıkan bilgisayarlar ile artık windows 8 ile tanışmayan kullanıcı kalmadı diyebiliriz. Sistem bu kadar yeni olunca sorunlarda ister istemez artıyor. Örneğin; normal bir şekilde windows 8 işletim sistem kurulumu yaptıktan sonra Bilgisayarım’a girdiğinizde DVD yazıcınız ya da cd okuyucunuzun görünmemesi gibi.

Son zamanlarda karşılaşılan en büyük sorun windows 8 işletim sisteminde dvd görünmemesi olayıdır. downloadak.com yöneticisi olarak bende aynı sorunlar karşılaştım ve açıkcası sorunu çözebilmek için 1 saatten fazla uğraştım.

Sözü fazla uzatmadan biz windows 8 de nasıl DVD sürücünüzü aktif edebileceğinizi yazalım.

Windows tuşu + R tuşlayarak çalıştır ekranına gelin. Buraya regedit yazarak kayıt defterine giriş yapın.

ÖNEMLİ: regedit üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka Dosya menüsünden Al/Ver seçenekleri ile yedek alın. Çünki regedit sistem beynidir ve en ufak bir hata sonucunda işletim sisteminizi tamamen kaybedebilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Yukarıdaki registry anahtarı mevcutsa bulup sağ tarafta “Upper Filter” yada “Lower Filter” değerlerini siliniz.

Eğer bu seçenkler mevcut değilse kii % 90 mevcut değildir.

C:\Windows\System32 klasörünün içerisinde CMD dosyasını bularak sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan Komut İstemi bölümüne aşağıdaki komutları yazıp ENTER tuşuna basınız.

reg.exe add “HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000001

reg.exe add “HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000002

Kayıtlar eklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunu kontrol ediniz.

(bu komutları yazmakta zorlanabilirsiniz, ve gerekli boşlukları bırakmazsanız komut hata verecektir. En iyisi cmd ekranında iken dosya menüsünden düzenle ve yapıştır seçeneğini seçerek komutu doğru bir şekilde yazmış olursunuz.)

Bu işlemi hatasız tamamladıysanız DVD-CD ROM ya da yazıcı her neyse MUTLAKA SİSTEMİNİZDE GÖRÜNECEKTİR. Zaten komutları yazdığınızda işlem başarı ile tamamlandı uyarısı alıyor olmanız gerekir. Aksi taktirde komutları doğru bir şekilde kopyalayamamışsınız.

Windows 8 üzerinde yaşadığınız sorunları çekinmeden downloadak.com yönetimine yazabilirsiniz. Bizler vakit buldukça bilgilerimizi sizlerle paylaşmayı prensip edindik.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.