Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınızı Kapatmayın Hatası Nasıl Çözülür?

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası birçok bilgisayar kullanıcısının başına gelmiş can sıkıcı bir hatadır. Bu hata genellikle cihazınızı yeniden başlatırken ortaya çıkabilir. Bilgisayarınız Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın ekranında kaldı veya Windows hazırlanıyor hatası ile karşılaşıyorsa ilk olarak bu hatanın nasıl çözüldüğünü araştırmanız gerekir.

Windows hazırlanıyor hatası genel olarak bilgisayarınızı ilk açtığınızda veya yeniden başlatma sırasında görülür. Bu hatanın temele sebebi ise Windows’un güncelleme indirmesi sırasında bilgisayarınızın yeniden başlatılması bilgisayarınızın çalışmasını etkileyebilir. Bu sebepten ötürü bilgisayarınızı yeniden başlatma veya açma esnasında Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın uyarısı ile karşılaşırsınız.

Hatanın çıktığı sırada bilgisayarınız “Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın” mesajı ile beraber mavi ekranda kalır. Bu hatanın en basit çözümü beklemektir. Windows güncellemeleri tamamlandığında kısa bir önyükleme ile birlikte masaüstü ekranınız yine karşınıza çıkacaktır. Ancak çoğu zaman bu çözüm yöntemi başarılı olmayabilir. Bu ve bunun gibi durumlardan güç sıfırlama yöntemine geçmelisiniz.

Güç sıfırlama yöntemi, bilgisayarınızdaki verileri silmeden, hataların giderilmesini sağlayan en güvenli yoludur. Bu nedenle Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatası için etkili bir çözüm yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Windows Hazırlanıyor Bilgisayarınız Kapatmayın Çözümü

Bilgisayarınızı açtığınızda veya yeniden başlattığınızda, karşınıza Windows hazırlanıyor bilgisayarı kapatmayın hatası çıkıyorsa panik olmanıza gerek yok. Kolay çözüm yöntemleri ile bu hatayı ortadan kaldırmanız mümkün. Bu hatanın çözümlerini sizler için listeleyecek olursak;

 • Güç Düğmesi
 • SFC Taraması

Gibi çözüm yöntemleri ile Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatasını çözebilirsiniz. Dilerseniz sizlerle beraber bu çözüm yöntemlerini detaylı olarak inceleyelim.

Güç Düğmesi

Güç düğmesi ile sadece bu hatayı değil, birçok hatanın güvenli bir şekilde giderilmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz çözüm adımlarımıza geçelim.

 • Bilgisayarınızı kapatın.
 • Bilgisayarınıza bağlı olan tüm birimleri (USB sürücüsü, taşınabilir sürücü vb.) çıkarın.
 • Bilgisayarınızın güç akortunu çıkartın. Eğer bilgisayarınız dizüstü bilgisayar ise cihazının pilini çıkartın. (Bu adımı pili çıkarılabilen bilgisayarlar üzerinde denemeniz gerekir)
 • Bilgisayarınızın açma/kapama işlevini sağlayan güç düğmesine basın ve yaklaşık 40 ila 50 saniye basılı tutun.
 • Bu sayede bilgisayarınızın içerisinde kalan enerji sıfırlanmış oldu.
 • Bilgisayarınızın güç kablosunu tekrar takın. Dizüstü bilgisayarlar içinse bilgisayarın pilini yerine takın.
 • Ardından cihazınızı açın ve hatanın giderilip giderilmediği kontrol edin.

SFC Taraması

Bilgisayarınızın sistem dosyasında oluşabilecek arızaları engellemezseniz, bilgisayarınız Windows hazırlanıyor ekranında takılı kalabilir. Bu durumda yapmanız gereken sistem dosyası denetleyicisinden yardım almak olacaktır. Söz konusu olan bu yerleşik araç Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatasının giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Sistem dosyası denetleyicisi, daha çok ileri seviye bilgisayar kullanıcılarının tercih etmesi gereken bir yöntemdir. Bu nedenle bu yöntemi uygulamak için bilgisayara daha fazla hâkim olan birinden veya servis hizmetinizden yardım alabilirsiniz.

Sistem dosya denetleyicisini çalıştırmak için, aşağıda vermiş olduğumuz adımları dikkatli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 • Windows tuşuna tıklayarak arama bölümüne “Komut İstemi” yazın.
 • Hemen ardından karşınıza çıkan sonuçlarında komut istemi uygulamasının üstüne gelin ve sağ tık yaparak yönetici olarak çalıştırın.
 • “DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth” yazarak enter butonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında ise ekran “sfc /scannow” yazarak enter tuşuna tıklayın. (Bu işlemlerin başlaması birkaç dakika sürebilir. İşlemlerin bitmesi ise 25-30 dakika kadar sürecektir.

Bu işlemlerin ardından Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatasının giderildiğini göreceksiniz. Ancak bu çözüm yöntemini uygulayamazsanız, bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama esnasında çıkabilecek tüm sorunların çözümü için buraya tıklayarak ilgili makalemize ulaşabilirsiniz.

Windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın hatasının yanı sıra bilgisayarınızda oluşabilecek tüm hataların çözümünü bilgisayar sorunları sayfamızda bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.