Windows Siyah Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Windows Siyah Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Günümüz dünyasında bilgisayarlar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Evde, işte ve birçok yerde kullandığımız bilgisayarlar, düzenli bakımları yapılmadığı veya dikkatsizce kullanıldığı takdirde bazı sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunların en can sıkıcı olanı siyah ekran hatası. Çünkü siyah ekran hatası olduğu zaman işlem yapmak daha da zor hale geliyor. Bu durumda bilgisayar siyah ekran çıkıyor ve bilgisayar açılmıyor siyah ekran gibi sorunlar akla gelecektir. Bu makalemizde ise böyle bir hata ile karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini ve siyah ekran hatası nasıl çözülür hakkında bilgi vereceğiz.

Siyah Ekran Sorunu

Bilgisayarınızın başlat düğmesine tıkladığınızda karşınıza siyah ekran ve bir hata mesajı çıkıyorsa, bilgisayarınız siyah ekranda kalır. Ancak bu sorunun çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Siyah ekran hatası çözüm yollarına geçmeden önce dilerseniz bu hatanın neden ortaya çıktığına bir göz atalım.

 • Zararlı yazılımlar
 • Bilgisayar ve ekran arasındaki bağlantı sorunları
 • Güncelleştirme sorunları
 • Sistemsel sorunlar

Bu ve bu tarz sorunların ortaya çıkması ile Windows siyah ekran hatası oluşabilir. Bu nedenle ilk olarak bu sorunların çözümüne odaklanmanız gerekir. Örneğin bilgisayar monitörü ile ekranınız arasında bulunan kabloların temas sorunu varsa kontrolden geçirmeli ve bilgisayarınızı tekrar başlatmalısınız. Eğer aynı hata ile karşılaşıyorsanız, çözüm yollarına geçebilirsiniz.

Siyah Ekran Hatası Çözümü

Bilgisayar ekranı açılmıyor veya bilgisayar siyah ekranda kalıyor ise paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü bu sorunu hızlı ve kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Siyah ekran hatası neredeyse her bilgisayar kullanıcısının başına gelebilecek bir olaydır. Bu hata ile karşılaştığınızda dilerseniz bilgisayarınızı servise verebilirsiniz. Ancak servis ücreti ödemek istemiyorsanız, bu sorunu kendiniz çözebilirsiniz.

Siyah ekran hatasını çözmek istiyorsanız ilk olarak bilgisayarınızın kapalı olduğundan emin olmalı ve aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz adımları takip etmeniz gerekir. Bu sayede siyah ekran hatası nasıl çözülür öğrenmiş ve hatanızı çözmüş olursunuz.

 • Bilgisayarınızı başlat düğmesine basarak açın.
 • Bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna, karşınıza farklı bir ekran çıkana kadar basılı tutun.
 • Karşınıza çıkan pencereden “Güvenli Mod” penceresine giriş yapmanız gerekir.
 • Bu sayede bilgisayarınız güvenli bir şekilde açılarak başka bir uygulamanın otomatik olarak açılmasını engelleyecek ve kapatacaktır.
 • Bilgisayarınız açıldığı zaman format atma işlemleri ile bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Bu şekilde siyah ekran hatası çözülmüş olur. Ancak bu hatanın giderilmesi ile bilgisayarınızda buluna verilerde silinir. Eğer bu hatayı format atmadan, bilgisayar içerisindeki verileriniz silinmeden gidermek istiyorsanız, diğer çözüm yöntemine geçebilirsiniz.

 • Bu işlem için yine bilgisayarınızı güvenli modda başlatmanız gerekir.
 • Ardından klavyenizde Windows+R tuşlarına basarak “Çalıştır” penceresini aktif hale getirin.
 • “Aç” bölümüne “CMD” yazarak tamam seçeneğine basın ve işlemlerinize devam edin.
 • Karşınıza çıkan CMD penceresine chkdsk C: /f /r yazıp, klavyeniz üzerinde bulunan enter tuşuna tıklamanız gerekir.
 • Bu sayede siyah ekran hatasının giderilme işlemlerini başlatmış olursunuz.

Bu adımları doğru bir şekilde uygularsanız, Windows siyah ekran hatası çözümü işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Ancak ikinci adımı uygulamanıza rağmen sorun hala çözümüne ulaşmadıysa ilk adımı deneyebilirsiniz. Her ne kadar bilgisayarınızdaki veriler silinse de sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Güvenli Mod Açılmıyor

Eğer siyah ekran hatası çözümü işlemlerinde giriş yapmanız gereken güvenli mod açılmıyorsa, bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir. Ancak bilgisayar içerisinde bulunan verilerin önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana danışmanızı veya bilgisayarınızı servise göndermenizi öneriyoruz.

Format atma işleminde çıkabilecek sorunlara karşı flash bellek format atma “disk yazma korumalı” hatası çözümü konulu makalemize de bir göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.