Windows 7 Harddisk erişimini engellemek (hdd şifreleme)

Bu konumuzda windows 7 işletim sistemi üzerindeki kullanıcılara nasıl HDD erişimi kısıtlaması veririz onun hakkında ipucu vereceğim.

Benim severek kullandığım bir özelliktir. Bir evdeki yada işyerindeki bilgisayarı kullanan birden fazla kişi olduğu durumlarda bu hdd erişimini engellemek oldukça işe yarar bir durum 😉

-Öncelikle administrator hesabı ile login oluyoruz.
-Bilgisayarıma giriyoruz ve hangi HDD’yi tüm user hesaplarına kapatmak istiyorsak o hdd bölümü üzerinde sağ tuş tıklayıp özelliklere ve üsteki sekmelerden de Güvenlik alanına giriş yapıyoruz.
– izinleri değiştirmek için “Düzenle” yazan yere tıklıyoruz ve “Grup adı ve kullanıcı adları” alanından hangi kullanıcının izinlerini elinden alınmasını istiyorsanız o kullanıcıyı seçili hale getirip, “kaldır” düğmesini tıklıyoruz.
– işlem disk bölümündeki dosyalarınızın büyüklüğüne göre birkaç dakika sürebilir.

Sadece bukadar, artık user hesapları o hdd bölümüne giremez. Önemli verilerinizi yada gizli dosyalarınızı bu şekilde bir hdd bölümünde tüm kullanıcı hesaplarına şifreleyebilirsiniz.

önemli: “Grup adı ve kullanıcı adları” alanından administrator hesabınıda silerseniz sizde bu HDD ye giremezsiniz. Bu hddye girmek için tekrar aynı yolu takip edip bu defa ekle alanından admin hesabını eklemelisiniz ve bir alta bulunan izinler alanından gerekli okuma,yazma vb. ayarları aktif hale getirmelisiniz.

Konu hakkında sormak istediklerinizi çekinmeden belirtebilirsiniz.

Bu yazıyı başka biryerde paylaşmadan önce mutlaka kaynak linki gösterilmelidir !

5 thoughts on “Windows 7 Harddisk erişimini engellemek (hdd şifreleme)”

 1. üstad ben d yi diğer kullanıcılar için kapattttım. ama bu defa da kendim admin olarak göremiyorum 🙁 naapabilirim????

 2. HDD’yi özel programlar ile şifrelediğinizde erişim tamamen engellenebilir. Yani başka bilgisayara takılsa da erişim sağlanamaz. Bunun için tabiki öncelikle düzgün çalışan bir program gerekli. Bu tür programların en büyük sıkıntısı ortalama 20-50 GB sonrasında şifrelediği veriyi çoğu kez kendiside çözemiyor ve o dosyalar tarih oluyor.

  Öyle bir program kullanmalısınız ki;

  – Hızlı olmalı
  – En az 160 GB bir HDD’yi sorunsuz şifreleyip tekrar çözebilmeli.
  – Güvenli bir şifreleme sağlamalı.

  Bu konuda bir defa deneyimim olmuştu. Programın adını hatırlamıyorum ancak HDD’yi şifrelemiştim, yaklaşık 30 GB veri, sonra tekrar dosyaları açmam gerektiğinde şifreyi doğruda yazsam dozyaları açamadı, formatlarını vs değiştirdiği dosyalara hiçbirşekilde erişemedim…

  Genelde şu durumlarda program hata verir:

  Bir HDD’yi şifrelediniz, sonra bilgisayarınıza format attınız tabi şifreleme programınızda silindi, ancak elinizde şifrelenmiş bir HDD var, tekrar bu HDDyi okumak için programı bilgisayarınıza kurdunuz, sonra bir bakmışsınız şifrelediğiniz HDD’yi tanımıyor ya da şifre hatası veriyor, oysa ki o program ile şifrelediniz o program ile açmalısınız.

  Kısacası bu tür programların %90ı mantığa ters çalışıyor. Veri kaybı yaşayabilirsiniz.

 3. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim , birde şunu sormak isterim olduda kötü niyetli kişiler bizim HDD mizi ele geçirdi başka bir bilgisayara takıp bizim bilgilerimizi görebilirlermi veya tanımladığımız dosyalara erişebilirlermi , bu konuda ne düşünüyorsunuz ? araştırmanız oldumu bu hususla , benim hep aklımı kurcalayan bir soru bu , umarım araştırmanız olmuştur bu konularla…

 4. LETHALDOZE

  Ben bitlocker ile win7 de d dıskımı sifreledım, sonrada şifreyi kaldırdım. bu kısma kadar hiç problem yok. ancak ne zaman format atsam butun klasorlerın içerisindeki her dosyayı (müzik, resim, video vb.)tek tek izin vermem gerekiyorki bu yıllar alır. bu sorunu nasıl çözebilirim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.