WordPress Yazı Sürümlerini Silmek

Eklentiler ile yapılsa da SQL kodları ile de kolaylıkla wp bloğunuzun yazı sürümlerini silebilirsiniz.

wordpress yazı sürümü
wordpress yazı sürümü

Bu işlemlerden önce veritabanınızı MUTLAKA yedeklemeyi unutmayınız !

WordPress kurduğunuzda otomatik olarak post-revisions yazı sürümleri özelliği aktif şekilde gelmektedir. Bu özellik yazılarda yaptığınız tüm değişikleri database içerisine kaydederek, database’inizin gereksiz şekilde dolmasını sağlar. WordPress yazı sürümleri özelliğini kapatarak database ‘inizin gereksiz şekilde dolmasını engelleyebilirsiniz. WordPress’in Ayarlar bölümü içerisinde bu özelliği kapatmanın bir yolu yoktur bunun için bazı kodlar eklemek gereklidir.

WordPress Yazı Sürümünü İptal Etmek
wp-config.php kodu ile nasıl iptal edilir?
Aşağıdaki kodu wp-config.php içerisine uygun bir yere ekleyerek yazı sürümü (post-revisions) özelliğini iptal edip kapatabilirsiniz.

/** WordPress yazı sürümleri iptal */
define(‘WP_POST_REVISIONS’, false);

Ancak yaptığınız işlem bununla bitmesin, önceden yaptığınız tüm değişiklikler database içerisinde yer kaplamaya devam ediyor. Bunları aşağıdaki sorgu ile tamamen silebilirsiniz.

phpmyadmin ile eski yazı sürümlerini silmek

atabase’inizde gereksiz yer kaplayan yazı sürümlerini silmek için cPanel veya plesk panelinizden phpmyadmin ‘i açınız. Sitenizin bağlı olduğu database ‘e bağlanarak SQL kısmından aşağıdaki sorguyu çalıştırın. Eğer doğru yaptıysanız kaç adet yazı sürümünün silindiği ekrana gelecektir.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = “revision”;

1 thought on “WordPress Yazı Sürümlerini Silmek”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.