Zor Şeflerle Nasıl Başa Çıkılır?

Kendini tanrı gibi hisseden doktorlar varsa, kendini gurmelere ve yemek severlere tanrı hediyesi gibi hisseden şefler de vardır. Tabii ki, bunun gibi duygular söz konusu olduğunda, öfke, asabiyet, ruh hali değişimleri ve gururun genellikle onların doğalarının bir parçası olduğunu bilmek şaşırtıcı değildir. İştah açmak ve açlığı gidermek için mutfak becerilerine sahip olabilirler, ancak başa çıkmaları gereken huyları da vardır.

Zor Aşçılar ve Nedenleri

“Çılgın şef” klişesinden bahsedelim.

Çılgın şefleri duyduğunuzda doğal olarak aklınıza gelen kişi Şef Gordon Ramsay’dir. Ünlü realite dizisi Hell’s Kitchen’da ünlü öfkesinin nasıl uçtuğunu gördünüz ve ayrıca şeflerinin büyük şefin önünde nasıl sindiklerini ve onun aynı derecede büyük öfkesini gördünüz.

Bunun sadece bir oyun olduğunu düşünmek çok cazip gelse de, aslında değildi. “Çılgın şefler” aslında “tanrı doktorları” kadar gerçektir. Bununla birlikte, şefleri diğerlerinden daha huysuz yapan neydi?

Restoran mutfağının herhangi bir meslekte en yoğun çalışma alanlarından biri olduğu inkar edilemez. İnsanlar her zaman etrafta koşuştururlar, gürültünün üzerinde duyulmak için bağırırlar ve her yere bir şeyler taşırlar. Hepsinden öte, şefler ayrıca tüm müşterilere servis edilmesini bekledikleri şekilde hizmet verebilmek ve müşterilerin hayal kırıklığına uğramaması için yemekleri kendi yemeklerinin beklendiği şekilde pişirmek için kendilerini düzgün bir şekilde ayarlamalıdır.

Bu telaşlı atmosferde, pek çok şefin mutfağın koşuşturmacasından kaçmak için vardiyalarının bitmesini sabırsızlıkla beklediği, sinirlerin uçup gideceği inkar edilemez. Ve her şey ertesi gün yeniden başlıyor! Bir restoran mutfağının koşuşturmacası sabittir ve gerçekten herkesin sinirini bozabilir. Mutfak ne kadar yoğunsa, sinirler de o kadar cehennem gibi oluyor. Ne yazık ki, yoğun bir restoran mutfağının günlük baskısıyla başa çıkmak için uyuşturucu ve alkole başvuran bazı şefler bile var. Bu, durumu daha da değişken hale getirdiği için kesinlikle hiçbir şekilde yardımcı olmuyor.

Çılgın Şeflerle Başa Çıkmak

İşinizi bırakmanın dışında, zorlu şeflerle nasıl başa çıkabileceğinizin yolları var.

Zor şeflerle uğraşırken, tek başınıza kendinize zarar verebileceğinizi bilmelisiniz. Olumsuz yorumlarının sizi etkilemesine izin verirseniz, sözlerinin acısını hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Biliyorum, bunu söylemek yapmaktan daha kolay ama pratik yaparak ve çok sabırla onun olumsuz yorumlarını alıp olumluya çevirebilirsiniz.

Ayrıca öfkelerinin sizin bir parçanız değil, onların bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, eğer çılgın bir şefin öfkesi uçarsa, kendinizi buna karşı korumanın en iyi yolu, onun tiradının ortasında kaldığınızı düşünmektir.

Ayrıca bazen sizin öfkeniz çılgın şefinkiyle çatışacak. Bu nedenle ağzınızı açıp durumu daha da kötüleştirmeden önce “ona kadar saymak” sizin yararınıza olacaktır. Kendiniz zaten bazı kötü şeyler söylediyseniz, yavaşça nefes alın ve sabrınızın geri gelmesini bekleyin. İkinizin de sinirleri çatışırsa, bu durum hiçbir işe yaramaz. Unutmayın, olumsuz yanıt olumsuz yanıtı doğurur, bu nedenle öfkeyle ne kadar çok yanıt verirseniz, tartışma o kadar hararetli hale gelir. Bu şekilde yanıt vermek tam bir enerji kaybıdır ve kabul edelim, sizin ve çılgın şefin yaptığınız şey mutfaktaki diğer insanları da etkiliyor. Olumsuzluk bulaşıcıdır, bunu asla unutmayın.

Kendi öfkenizi kontrol etme ve ona karşı koyma gücünü bulduysanız, çılgın şef stresini bırakana kadar bekleyin. Bu arada, kendinizi çılgın şefin yerine koyun ve hızlı öfkesinin arkasında geçerli sebepler arayın. Ayrıca, olanlar hakkında bazı dersler görürseniz ve bunun gibi gelecekteki çatışmaların tekrar olmasını nasıl önleyeceğinizin yollarını bulursanız, bu size çok iyi gelecektir.

Son olarak, eğer durum nihayet sona erdiyse, bunun hakkında asla konuşmayın ve tanıştığınız herhangi birine tekrarlamayı bırakın. Olanları tekrar anlatmak ne kadar sulu olursa olsun, duruma bir faydası olmayacak. “Kendi enerjinizi atma” ihtiyacı hissediyorsanız, bunları bir kağıda yazın. Sadece daha sonra yaktığınızdan veya attığınızdan emin olun, aksi takdirde birileri onu alır ve yepyeni bir tartışmaya yol açar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.